Příběh biblického Mojžíše ožije v novém oratoriu

Search
Close this search box.

1.7.2008 Mladá fronta DNES str. 9 Kultura
(vd)
Praha – Starozákonní příběh o Mojžíšovi inspiroval skladatelku Sylvii Bodorovou ke zkomponování stejnojmenného oratoria. Dílo vzniklo na objednávku festivalu Smetanova Litomyšl, který jeho světovou premiéru uvede ve čtvrtek na zámeckém nádvoří.
Bodorová před několika lety vytvořila na objednávku Pražského jara jiné oratorium na biblické téma, Juda Makabejský. To posléze zaznělo v Litomyšli. "Vedení festivalu mi poté nabídlo, abych pro jubilejní, padesátý ročník zkomponovala velké vokálněsymfonické dílo. Shodli jsme se na námětu, který považuji za velmi aktuální," říká autorka.
Třebaže je Mojžíšův příběh doprovázen řadou spektakulárních momentů, jako je například přechod přes moře, Bodorová ho vnímá hlavně jako filozofické poselství. "Klíčová pro mne zůstává otázka relativizace a stability určitých etických norem, ale i problém masové manipulace a falešných idolů," zdůrazňuje. Zatímco v Judovi Makabejském neváhala využít i skandování fotbalových rowdies, v Mojžíšovi přisoudila velkou úlohu bicím nástrojům.
Oratorium provede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Jiřím Malátem, spoluúčinkovat bude Pražský filharmonický sbor. Úlohu Mojžíše přednese Ivan Kusnjer, v dalších sólových partech se představí Gabriela Beňačková a Otokar Klein, vmluvených rolích vystoupí recitátoři Jan Šťastný a Otakar Brousek.
Bodorová pochází ze Slovenska, vystudovala bratislavskou konzervatoř a brněnskou JAMU. Od osmdesátých let se věnuje výhradně skladatelské práci. V poslední době vyvolalo velký ohlas například její Terezín Ghetto Requiem, které se hrálo nejen na Pražském jaru, ale i v Londýně či v berlínské Deutsche Oper při oslavách výročí pádu zdi.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz