Pikna: Těším se na Wagnera

Search
Close this search box.

14.6.2007 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický JAROSLAV POKORNÝ14.6.2007 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický JAROSLAV POKORNÝ

Ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna už připravuje jubilejní ročník hudebního festivalu

Litomyšl – Přestože ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna poctivě sleduje všechny koncerty, hudbu si příliš neužije.
"Jsem jako na trní. Sleduji, zda pořadatelská služba stojí tam, kde má, zda je připraveno občerstvení, jestli umělcům nic nechybí, zkrátka, zda všechno funguje. Mám taková svá startegická místa na arkádách, abych kdykoliv mohl poodejít a řešit, co je třeba. Navíc mám odtud přehled o všech uzlových místech v zákulisí. Sice jsem na koncertu, ale hudbu vnímám jen na půl," říká Pikna.

Rozhovor týdne

* Je přesto něco, na co se z letošního programu nejvíc těšíte a budete si to chtít užít?

Mám rád Richarda Wagnera a dramatickou hudbu, takže Ring beze slov.

* Dají se ještě sehnat vstupenky?

Počty jsou už menší, ale ještě více než polovina představení není úplně vyprodaná. Víme, že ceny jsou poměrně vysoké, a pokud by člověk chtěl jít na všechno, tak ho to vyjde jako rodinná dovolená. Proto jsme od pondělí snížili cenu lístků o padesát procent. Navíc chceme dělat festival pro lidi z našeho kraje a to je oblast s nejvyšší nezaměstnaností.

* Festival se kromě Litomyšle objevuje také v dalších městech kraje.

To je tradice, která vznikla ustanovením pardubického kraje. Hejtman Roman Línek tehdy projevil přání, aby se koncerty konaly i v jiných městech. Aby Smetanova Litomyšl nebyla pouze událostí města, ale celého kraje, když festival kraj spolupořádá. My jsme si vytknuli cíl ukazovat místa, která jsou krásná, a přesto málo známá. Připomněli jsme třeba Nové Hrady nebo Králíky. Ty by zrovna mohly být pro náš kraj turisticky jedny z nejatraktivnějších, a zatím tak úplně nejsou.

* Letos padla volba na Lanškroun a Chrudim. Proč?

Nerad bych někoho urazil, ale já měl vždy zafixováno, že Lanškroun je ošklivé průmyslové město. A když tam dnes člověk přijede, vidí nádherně opravené náměstí, krásný zámeček s parkem, zkrátka prostory jako stořené pro to, aby se tam konal ne jeden koncert, ale celý festival. Chrudim se pro změnu pyšní kostelem, který jí řada daleko větších měst může jen závidět. Takže další místo, které určitě stojí za to ukázat.

* Nenarazil jste během jednání s církví o koncertech v kostele na problémy podobně jako u památkářů.

Královéhradecký biskup Dominik Duka je velký příznivec hudby. Na festival pravidelně jezdí, takže jednání, které dojde až k němu, nikdy nenarazí. Je ale potřeba, aby tomu vycházeli vstříc i místní faráři. Vstřícnost a chuť pořadatelů je vůbec velmi důležitá. My se nikomu nevnucujeme.

* Kde plánujete do budoucna další koncerty?

Zatím ještě stále dlužíme koncert Svitavám, kde jsme ho slíbili Jiřímu Brýdlovi, takže myslím, že některý z příštích ročníků bude tam.

* Příští ročník bude padesátý, jubilejní. Kdy začnete s jeho přípravou?

Ten už je nachystaný. Padesátý ročník musí být rozsáhlejší a chceme, aby byl skutečně slavnostní. Proto tam třeba zaznějí i slavnostní díla jako Smetanova Libuše. Také v tom hraje roli odchod Vojtěcha Stříteskéhko v lednu do pardubické komorní filharmonie, takže chceme, aby do té doby bylo vše připraveno.

* Smetanova Litomyšl, to není jen opera. Festivalem vždy žije celé město. Jaké doprovodné akce jste letos připravili?

Vedle tradičního jarmarku, soutěže mažoretek, dětského dne nebo slavnostní mše s Tomášem Halíkem je tou největší asi Smetanova výtvarná Litomyšl, v rámci níž sem přijede i Thomas Messer, jedna z největších osobností Česka. Člověk, který se tu narodil, odešel do Ameriky a udělal v ní závratnou kariéru. Dvacet sedm let byl ředitelem Guggenheimova muzea a vytvořil z něj největší autoritu ve výtvarném světě. V pátek zahájí výstavu Františka Kupky a v sobotu se zúčastní promítání filmu, který o něm natočila Jana Chytilová.

Foto popis| OSLAVÍ JUBILEUM. Ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna oslaví příští rok nejenom 50. festival, ale také deset let své funkce. Co bude dál?
Foto autor| FOTO: MAFA-RADEK KALHOUS

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz