Pink Floyd i opery. Nabídka festivalu pro 27 tisíc diváků

6.2.2014    Mladá fronta DNES    str. 3   Kraj Pardubický David Půlpán 

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl na přelomu června a července bude delší, bohatší a komfortnější než v předchozích letech. Pořadatelé 56. ročníku přichystali 34 pořadů, z toho sedm oper, tři galakoncerty, představení pro děti, balet i experimenty, při nichž zazní třeba hudba skupiny Pink Floyd.

V Pardubickém kraji není moc kulturních podniků, na které je nutné si kupovat lístky čtvrt roku dopředu.

I když festival Smetanova Litomyšl letos nabídne 27 tisíc vstupenek, přesto je řada pořadů vyprodána hned na začátku března, kdy začne předprodej.

Pořadatelé program letos pojali velkoryse. „Nikdy jsem neměl možnost prezentovat sedm operních titulů a tolik koncertů, které z opery vycházejí,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

 Důvody k oslavám? Festival se koná v Roce české hudby a bude moci po opravách využít obnovené prostory památek na zámeckém návrší včetně piaristického kostela. „I Smetanova Litomyšl je jubilantem, vznikla před 65 lety a před 40 lety byla obnovena po osmileté přestávce. Výročí má mnoho českých skladatelů, ale především náš rodák Bedřich Smetana,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Festival nemyslí jen na ctitele opery, ale i na mládež či třeba na fanoušky etno hudby. Jak jde dohromady koncert soborů Cigánski Diabli a souboru Barocco sempre giovane posoudí diváci ve Svitavách. „Bude to pořad o tom, jak se lidová, folklorní a etno hudba prolínala do hudby barokní a naopak jak baroko inspirovalo etno hudbu. Projdeme se staletími,“ uvedl Stříteský.

Koncert na přání tentokrát představí kompozice dvou legend art rocku. Oldfieldovy The Orchestral Tubular Bells a Atom Heart Mother skupiny Pink Floyd zahraje Filharmonie Hradec Králové s hosty. Připraveny jsou i pořady pro děti. Představení Zpívejte, lidičky, ty české písničky…nabídne písničky Karla Hašlera i dua Jaroslav Uhlíř – Zdeněk Svěrák. Mládež možná zaujme koncert Klasika je cool, při němž je mobil povinnou výbavou.

Festival uvede málo hranou Smetanovu operu Čertova stěna, přiveze znovu Dvořákovu Rusalku a představí Janáčkovu operu Liška Bystrouška. V rokokovém zámku Nové Hrady zazní světová premiéra opery Armida Giuseppe Scarlattiho. „Nepůjde jen o provedení opery, ale o celý komplex ukázky barokního večera, včetně dobových her, miniaturního ohňostroje, vše, co lidé v baroku v zahradách prožívali,“ uvedl Stříteský.

Program festivalu je tak rozsáhlý, že nelze uvést všechny tituly. Byla by ale škoda neupozornit na pozoruhodnou novinku, jakou je Galakoncert – Návštěva v Teatro alla Scala. „Každý rok se podíváme do nějakého operního domu. Začínáme v Miláně, budeme zde mít tři jeho důležité protagonisty, včetně dirigenta Alessandro Ferrariho,“ uvedl Stříteský.

A příští rok? Pořadatelé slibují návštěvu New Yorku.

***

SERVIS Kdy a jak koupit lístky 56. ročník Smetanovy Litomyšle se uskuteční od 13. června do 6. července 2014. První vstupenky na tři velké pořady bude možné koupit už od 1. března v rámci tzv. víkendových balíčků. Ve středu 5. března v 10 hodin bude spuštěn klasický on-line prodej přes stránky http://www.smetanovalitomysl.cz. Letos poprvé bude existovat pořadník na vyprodané vstupenky. Zájemci o lístky se „zapíšou do pořadníku“ . Pokud se některé vstupenky vrátí, bude první v pořadí automaticky upozorněn.

FAKTA Výběr z programu Smetanovy Litomyšle Opery: W. A. Mozart: Figarova svatba Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky Aleš Březina: Toufar Bedřich Smetana: Čertova stěna Richard Wagner: Bludný Holanďan Antonín Dvořák: Rusalka Giuseppe Scarlatti: Armida (světová premiéra v Nových Hradech) Velká díla: W. A. Mozart: Korunovační mše Jan Jirásek: Lukášovy pašije Joseph Haydn: Stvoření (oratorium a balet) Gustav Mahler: Symfonie č. 2 c moll Georg Friedrich Händel: Mesiáš Tipy: Závěrečný koncert s Dvořákovou Novosvětskou Gipsy baroque (baroko i cikánský folklor ve Svitavách) Klasika je cool (v hlavní roli mobilní telefon) Pecková & Margita (Začínáme končit – v Chrudimi) Koncert na přání V hlavní roli Mike Oldfield a Pink Floyd Více na http://www.smetanovalitomysl.cz

Foto popis| Zámecké nádvoří Hlavní část festivalu Smetanova Litomyšl se odehrává na druhém nádvoří renesančního zámku.

Foto popis| Návrat Dagmar Pecková vystoupí v Klášterních zahradách v Chrudimi společně se Štefanem Margitou.

Foto popis| Vzpomínky na Kopala V pásmu k 100. výročí narození astronoma Zdeňka Kopala vystoupí i Jiří Grygar, který zavzpomíná na osobní setkání s litomyšlským rodákem.

Foto autor| 3x Foto: Archiv MAFRA

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz