Příští Smetanka vypukne v pátek třináctého

Search
Close this search box.

3.7.2013 Chrudimský deník str. 2 Pardubický deník (jik)

 

Smetanova
Litomyšl

Litomyšl – Rok 2014 bude vyhlášen Rokem české hudby. Stává se tak vždy, když letopočet končí čtyřkou, která je magickým číslem pro jubilea velké řady českých hudebních skladatelů. Patří mezi ně i Bedřich Smetana, a to dokonce rokem narození (1824) i úmrtí (1884).
Jubileum bude mít i samotná Smetanova Litomyšl. Založena byla před 65 lety v roce 1949 a při příležitosti roku české hudby 1974 byla znovuobnovena po devítileté přestávce. To vše určuje směrování příštího ročníku. „Zahájen bude festival právě Slavnostním koncertem k roku české hudby v pátek 13. června. Ve výběru skladeb jubilujících autorů se představí sólisté, sbor a orchestr souboru Opery Národního divadla. Během pětadvaceti dní se dostane na další jubilanty, mimo jiné na Petra Ebena, Pavla J. Vejvanovského, Antona Brucknera, Leoše Janáčka nebo Jana Kapra," přibližuje ředitel festivalu Jan Pikna.
Bedřich Smetana bude oslaven zcela novou inscenací opery Čertova stěna. Závěr festivalu 6. července obstará Novosvětská symfonie jubilanta Antonína Dvořáka. „Dramaturgie však zachytí ještě další dvě témata. Sté výročí narození litomyšlského rodáka Zdeňka Kopala, nejslavnějšího českého astronoma, se odrazí v hudební i výtvarné části festivalu," dodává Jan Pikna. Druhou událostí bude dokončení revitalizace zámeckého areálu v Litomyšli. To oslaví druhá Mahlerova symfonie Vzkříšení. „Po desetiletích opravený piaristický kostel se dočká hned šesti festivalových pořadů," prozrazuje ředitel Pikna.
Návštěvníci se mohou těšit na více než tři desítky pořadů, mezi nimiž by mělo být pět operních titulů. Opět nebudou chybět přesahové koncerty, pořady pro děti a mládež, ale také premiéry a speciality pro nejnáročnější publikum.

Foto popis|
Region| Východní Čechy
Publikováno| Chrudimský deník; Pardubický deník; 02
Publikováno| Svitavský deník; Pardubický deník; 02
Publikováno| Orlický deník; Pardubický deník; 02
Publikováno| Pardubický deník; Pardubický deník; 02

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz