Po koncertě ještě zdarma na zámek

Search
Close this search box.

5.6.2014    Haló noviny    str. 10   Servis – TV programy (the)   

Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl (SL) se rychle blíží – zahájen bude již za deset dní. Podobně jako v loňském roce, tak i letos budou moci návštěvníci, kteří si zakoupili festivalovou vstupenku na jakýkoliv pořad uskutečněný na druhém litomyšlském zámeckém nádvoří, využít ji ještě k bezplatné prohlídce tamního zámku.

 

»Vstupenka na koncert bude skutečně jednorázově platná i jako vstupenka na základní prohlídkový okruh, skládající se z krásných reprezentativních prostor v prvním patře, resp. pro návštěvu zámeckého divadla,« potvrzuje kastelánka Státního zámku Litomyšl Zdeňka Kalová. »Nemusím jistě připomínat, že především zámecké divadlo je díky kompletně zachovanému interiéru, jevištní mašinérii a dekoracím unikátní památkou evropského významu.«

            Zámecké divadlo bylo vystavěno rodinou Waldsteinů v roce 1797. Od druhé poloviny 18. století, tedy i ve století devatenáctém, patřilo malé soukromé divadlo k běžnému vybavení větších zámků, podobně jako třeba kaple, altán v zahradě nebo jízdárna. »Inspirací bývalo od 17. století dvorské divadlo. Zatímco však barokní slavnosti na panovnických dvorech měly funkci především reprezentativní a demonstrovaly bohatství a moc, od poloviny 18. století se divadlo stávalo hlavně soukromou kratochvílí. Vedle sebe byly uváděny hry nastudované aristokracií a jejich přáteli, ale také hříčky v rámci výuky urozených dětí. Do hlediště však byli vpouštěni také měšťané, kteří si sami zanedlouho chtěli zahrát. Zakládali tedy ochotnické spolky,« upřesnila Mgr. Kalová.

            Pokud se tedy šťastní majitelé vstupenek na SL rozhodnou následně ji vyměnit za vstupenku na první prohlídkový okruh zámkem, mohou se nechat okouzlit atmosférou domácích slavností s divadelními představeními z 18. století. Projekt vznikl díky dobré součinnosti festivalového vedení s Národním památkovým ústavem, do jehož správy litomyšlský zámek spadá.

Foto popis| Ředitel Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna společně s kastelánkou Zdeňkou Kalovou

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz