POČASÍ SLEDUJI NONSTOP

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 08.06.2020 , Zdroj: Ona DNES , Strana: 6 , Autor: LUCIE ŠILHOVÁ , Vytištěno: 117 708 , Prodáno: 95 649 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 08.06.2020 08:30 , Rubrika: O mně , Země: Česko

Festival Smetanova Litomyšl, jehož velká část se odehrává pod širým nebem, měl kvůli pandemii letos namále. Ale pořadatelé narychlo zajistili nový termín i program, takže se město i zámek opět rozezní krásnými tóny. A ředitelka komunikace Eva Piknová slibuje i novinky.

Eva Piknová, členka organizačního týmu festivalu Smetanova Litomyšl(56let) Původní profesí ekonomka, od roku 1991 spolu s manželem Janem Piknou a programovým ředitelem Vojtěchem Stříteským organizuje festival Smetanova Litomyšl, jehož 62. ročník začne 2. července. Organizátoři museli kompletně zrušit původní program a narychlo sestavit nový, pouze z domácích interpretů. Vstupenky na něj se začnou prodávat 10. června. Koníčkem Evy Piknové je zpívání, po popových a bigbítových začátcích působila v kapele Povijan, s níž vydala v roce 1995 nahrávku Sto cukrů.

O zklamání

Pro původní termín jsme měli připravený nádherný program, dali jsme si hodně záležet na vizuálu, měli jsme za sebou obrovské úsilí ve finančním zajištění. Pořád jsme doufali, čekali napjatí na každou vládní tiskovou konferenci, promýšleli krizové varianty. Bylo to hodně napínavé období a zklamání, že to nevyšlo, bylo obrovské.

O počasí

Na předpověď se dívám během festivalu nonstop. Vysouvací střecha nad hledištěm na zámeckém nádvoří nás sice chrání před nejhorším, ale špatné počasí ubírá festivalu na atmosféře.

O zpívání

Zazpívat si na festivalovém pódiu se mi poštěstilo dokonce dvakrát. Z toho jednou s milovaným Hradišťanem.

O síle

Letos jsme to nevzdali, ačkoliv jsme byli pod obrovským tlakem. „Rozumní“ naléhali, abychom festival zrušili bez náhrady. My jsme ale zabojovali a jako tým jsme obstáli sami před sebou, významně posílení partnery, kteří nás podrželi. Přesvědčili jsme se, že nás jen tak něco nezlomí. A to je prima si vyzkoušet.

O manželském tandemu

Manžel je ředitelem festivalu, takže si nevyhnutelně bereme práci domů. Nejsem z toho nadšená – máme tři děti, tři vnoučata, energie není nekonečná. Pro výsledek je to ale důležité. Leccos vycizelujeme a třeba se i pohádáme, než to předestřeme kolegům.

O slzách

V roce 1998 mi při Prokofjevovu Ivanovi Hrozném poprvé v životě u muziky tekly slzy, v té hudbě toho je tolik! Od té doby cíleně vyhledávám oratoria, symfonie a autory, jako jsou Mahler, Šostakovič nebo Janáček.

O ambicích

Kolegové z partnerských evropských festivalů žasnou, co dokážeme s tak malým rozpočtem uspořádat. Ale my chceme víc. Pozvat zahraniční orchestry, dopřát divákům hostování světových operních scén, pustit se do vlastních produkcí oper…

Moje nejoblíbenější fotka z mobilu

Propadla jsem pekařské vášni, každý vymazlený kváskový chléb si musím vyfotit.

O výjimečném ročníku

Těším se na každý. Náročné jsou hlavně měsíce před začátkem, samotný festival už je radost. Sice moc nespíme, ale to doženeme. Podle mého je festival výjimečný nejen dramaturgií a prostředím, ale také vřelou pohostinností.

O mladém týmu

Pracovat s mladými je osvěžující a inspirativní, my jsme spolu vytvořili skoro rodinu. Já, „máma“, vedu, usměrňuji i utěšuji. Ale hlavně za jejich skvělé nápady bojuji jako lvice. Najít srdcaře není lehké, nám se to povedlo.

O lákadlech

Uzavření hranic nás sice připravilo o hostování zahraničních umělců, zato můžeme nabídnout to absolutně nejlepší z české hudební scény. Mimořádná je volba koncertních míst, můžeme využít i ta menší, ale o to exkluzivnější. Budou mezi nimi i taková, kde se dlouho nekoncertovalo nebo jsme je dosud nevyužívali.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz