Pomáhají při požárech i na operním festivalu

Search
Close this search box.

10.10.2015    Chrudimský deník    str. 17   Východní Čechy MICHELE VOJÁČEK   

Dobrovolní hasiči z Osíku na Svitavsku se nebojí rozdivočelých živlů ani literárních soutěží. Klid hlídají také na Smetanově Litomyšli

 

 

Osík – O klidné spaní obyvatel se zdejší jednotka dobrovolných hasičů stará už celých 132 let. Za tu dobu se hasičství dostalo místním do krve a k „dobrákům“ se zde hlásí celé rodiny již po několik generací.

            I v současnosti nejsou hasičské rodinné klany ničím výjimečným. „Přesně to neřeknu, ale když se podívám, tak je to deset až dvanáct rodin. My jsme čtyřčlenná rodina a jsme tady ve sboru všichni,“ vysvětlil místní hasič Vlastimil Cupal. Výjimku netvoří ani děti. VOsíku mají asi třicet malých požárníků, kteří pokračují v tradici svých rodičů. Na závodech byl už i pětiletý Maxim Jůza. Ten se zatím má ještě co učit, ale o tom, co by dobrý člen sboru měl splňovat, má už překvapivě jasno: „Hasič musí být statečný, silný a pomáhat lidem,“ ví malý Maxim.

 

V Osíku mají literární talent

 

Další členkou sboru je například Šarlota Ceplová. Ta je hasičkou dva roky a má i literární nadání. Psala totiž ve škole dílo na téma požární ochrana očima dětí. Se svým textem skončila v soutěži na třetím místě v okrese a na druhém místě v kraji. „Bylo to o tom, že v ulici začalo hořet a všechno se to vyřešilo jako nehoda,“ přiblížila čtenářům příběh mladá spisovatelka. Kliteratuřemáblízko i místní členka Jana Andrlíková, jež se zúčastnila sedmého ročníku soutěže „Dávají za nás ruku do ohně“ a se svojí hasičskou pohádkou měla velký úspěch. „Je to o tom, že děda vypráví vnoučkovi, co dělá hasič,“ shrnula stručně hlavní motiv autorka. V Osíku má k sobě hasičství a umění velice blízko, o čemž svědčí i jejich další aktivita. Členové se totiž pravidelně zúčastňují festivalu Smetanova Litomyšl. Ne však jako účinkující nebo jako diváci. „Na operu chodíme. Ne dívat se a poslouchat, ale sloužíme tam jako asistenční hlídky,“ uvedl starosta sboru Jindřich Groulík.

 

Žhářka zapálila i dům svých rodičů

 

Jejich hlavním posláním je však boj se živly. Na první pohledtotaknemusívypadat,ale v tisícové obci bývá občas opravdu pořádně horko. Vminulosti tu dokonce měli i sériovou žhářku Marušku Zindulkovou. Ta na přelomu devatenáctého a dvacátého století podpalovala stavení v okolí. Se svým „koníčkem“ začala již v jedenácti letech a za svůj život stihla poškoditpětadvacet budov. „Zapálila i dům svých rodičů, aby odvedla pozornost,“ připomněl Jindřich Groulík.

            Požáry v obci však, navzdory přání hasičů, nejsou pouze historickou vzpomínkou. Vroce 2004 zde například hořela truhlárna a místním hasičům museli v boji s plameny pomáhat i kolegové z okolí. „Zasahovalo tady asi pět jednotek. Hasili jsme od devíti hodin večer do osmi ráno. Členové pak pomáhali s vyklizením budovy a s úklidem,“ vzpomíná na dramatické chvíle velitel zásahové jednotky Zdeněk Vodehnal a dodal: „Letos jsme u nás neměli žádnou mimořádnou událost. Poslední byla v loňském roce, kdy jsme hasili stoh. Při zvýšené hladině řeky Desná jsme zabraňovali vniku vody do obydlí.“ Jednotka dobrovolných hasičů v Osíku má celkem 105 členů. Tolik lidí dokáže udělat hodně práce. Ví o tom i zdejší starosta Karel Rothschein. Dokázal by si představit obec bez hasičů? „To asi nedovedu. Jsem strašně rád, že mají pod patronátem malé děti a že se je snaží k hasičskému sportu přivést. V případě krizových situací jsou k dispozici a pomáhají. Podporujeme je nejenom finančně ale i materiálně,“ nechal se slyšet starosta. Jedním z příkladů, kdy obec hasičům pomohla, bylo například zřízení klubovny a oprava věže u zbrojnice, ve které suší hadice.

            O vybavení se zde hasiči starají dobře, svépomocí si například opravují starou stříkačku Stratílek z roku 1928. Veterána našli v dezolátním stavu v nedalekém kravíně. Na opravách Vlastimil Cupal pracuje už dva roky a ještě nějakou chvíli to potrvá, musí totiž renovovat celý stroj šroubek po šroubku. „Bude to trvat ještě tak jeden dva roky,“ přiblížil termín dokončení hlavní strojník Cupal. Avie, se kterou hasiči vyráží do terénu, také už ledacos pamatuje, ačkoliv do stáří „Stratílka“ jí naštěstí stále chybí ještě pár desítek let. „Je to taková babička,“ charakterizoval třicet let starý, ale funkční stroj Jindřich Groulík a na závěr čtenářům prozradil, proč je členem sboru. „To je jednoduché. Pocházím z hasičské rodiny. Oba dědové byli hasiči, maminka byla hasička, moje žena je hasička, dvě dcery jsou také hasičky,“ vysvětlil. Požárníkem se podle něj člověk stává hlavně proto, aby pomáhal druhým. Doufejme tedy, že po současné generaci převezme jejich místo ta mladší. Nejenomna Svitavsku.

 

Pravidla soutěže Dobráci roku

 

Dobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky. Potrvádozačátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun. Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách. V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny. Podrobnosti hledejte na webu: http://www.dobraciroku.cz.

 

Jak hlasovat pro Osík? Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI OSIK na telefonní číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Osíku posílejte do pátku 16. října 2015 do 15 hodin. Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

 

Foto popis| SBOR DOBROVOLNÝCH hasičů z Osíku u Litomyšle má celkem 105 členů.

Foto autor| Foto: Deník/M. Vojáček

Region| Východní Čechy

Publikováno| Chrudimský deník; Východní Čechy; 17

Publikováno| Svitavský deník; Východní Čechy; 17

Publikováno| Orlický deník; Východní Čechy; 17

Publikováno| Pardubický deník; Východní Čechy; 17

ID| 0719ff01-39aa-425c-b4d4-939f8c87d42c

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz