SMETANOVA LITOMYŠL – FESTIVAL S GENIEM LOCI

Search
Close this search box.

29.5.2015    Pátek Lidových novin    str. 30   Komerční příloha     

Východočeské město Litomyšl se pyšní dlouhou historií, bohatou kulturní tradicí, řadou věhlasných rodáků či osobností, které zde žily a působily. Není však místem zašlé minulosti, ale kypí současným životem s moderní architekturou, uměním, spolkovou činností, množstvím kulturních a společenských akcí. Letní hudební festival v takovém místě přináší mnohem víc než jen umělecké zážitky.

Mystik Josef Váchal ve svém Krvavém románu popsal Litomyšl jako město lázeňské. Termální prameny tu však nikdy nevyvěraly, a tak Litomyšlští s velkou dávkou recese „znovuobnovili“ lázně na duši. Místo pramenů jsou označena místa, na kterých je člověku dobře, kde stačí spočinout a nechat do sebe „natékat“ pozitivní energii. Každý návštěvník Smetanovy Litomyšle je tak trochu lázeňským hostem, který se před návštěvou večerního představení prochází starobylými uličkami, potkává se s dávnými přáteli či známými osobnostmi, posedí na jedné z originálních laviček a pokochá se výhledem na západ slunce mezi věžemi kostelů.

Magdalena Dobromila Rettigová

„… třebaže mé nepatrné spisy nezůstaly ležet, přece jsem napsala Kuchařku, neb, buď Bohu žel, že tomu tak, až potud více lidu se shání po dobrém a chutném obědě než po nejkrásnější básni,“ posteskla si spisovatelka Magdalena Dobromila Rettigová. Proto ji známe spíš jako gurua české kuchyně a v Litomyšli, kde žila posledních jedenáct let svého života a kde je pochována, ctí její památku dobrým jídlem. Každoročně zde pořádají městské gastronomické slavnosti a najdete tu množství restaurací, hospůdek a kaváren. Krátce před začátkem festivalových pořadů i tak bývá někdy nouze o místo, ale kdo si na festival udělá čas a stráví v Litomyšli několik dní, čekají ho příjemné chvilky s kvalitní gastronomií. A komu přítmí lokálů nedělá dobře, ten může s piknikovým košíkem pojíst na trávníku v klášterních zahradách.

Jako fénix

Jako bájný pták z trosek znovu povstal velký barokní kostel, zdevastovaný a více než čtyřicet let nepřístupný veřejnosti. Díky velkorysé investici Evropské unie se dočkal obnovy a vrátil se zpět mezi skvosty areálu na „zámeckém návrší“. Ten tvoří nádherný renesanční zámek s jedinečnou sgrafitovou výzdobou a arkádami, bývalý zámecký pivovar, v němž se rodině sládka narodil hudební skladatel Bedřich Smetana, jízdárna, konírna a kočárovna. Celý areál byl v roce 1999 zapsán na seznam UNESCO a po revitalizaci v letech 2010–2014 nyní vytváří dokonalé koncertní prostory, kulisu i zázemí Smetanově Litomyšli. Většina festivalových pořadů se odehrává v zámeckém nádvoří s dokonalou akustikou.

Vážně i nevážně

Ačkoli Smetanova Litomyšl stále nese podtitul operní festival, zdaleka se zde už nehrají jen opery a součástí programu jsou koncerty nejrůznějších žánrů a hudebních období, takže si vybere každý. Operní představení však stále tvoří základní dramaturgickou osu a doplňkové koncerty jsou velmi pečlivě vybírány a sestavovány. Každý festivalový ročník přináší premiéry a vlastní hudebně-inscenační projekty, na objednávku festivalu jsou tvořeny skladby a připravovány nové inscenace. Vždy jsou v programu pořady menšinově zaměřené pro odbornou veřejnost, náročné, málo uváděné skladby, často s velkým nástrojovým aparátem. Se stejnou péčí jsou však voleny pořady pro odpočinkový poslech, které potěší a nikoho neurazí.

Srdce Václava Havla

Václav Havel sice nebyl velkým příznivcem vážné hudby, měl ale rád Litomyšl a v Litomyšli mají rádi jeho. Snad proto zde v zámeckém sklepení natrvalo zakotvilo voskové srdce, které Lukáš Gavlovský a Roman Švejda odlili ze zbytků svíček, jež po smrti prvního českého prezidenta posbírali na pietních místech v celé republice. Setkalo se tu se sochami Olbrama Zoubka, s jeho Janem Palachem, Janem Zajícem… Zavítat do sklepení můžete i o přestávce festivalového pořadu. Dostanete sklenku vína, které zde mezi sochami a blízko srdce lahvově dozrává.

Medardova kápě

Když prší na svatého Medarda, podle pranostiky prší i dalších 40 dní. To je přesně období konání Smetanovy Litomyšle. Naštěstí pranostika úplně neplatí a tak hrozné to zatím nikdy nebylo. Ale festival konaný po italském vzoru pod širým nebem v našich podmínkách s nepřízní počasí počítat musí. Na zámeckém nádvoří proto každoročně montují důmyslnou konstrukci výsuvného zastřešení. Když je hezky, hraje se pod hvězdným nebem, za deště pod plachtovou střechou. Návštěvníci jen nesmějí zapomenout kabátek či pléd, na večerní chlad zatím v Litomyšli nevyzráli.

Velké finále

Klášterní zahrady hrají v Litomyšli důležitou úlohu. Před patnácti lety byly velkoryse zrekonstruovány a staly se centrem odpočinku, setkávání, pořádají se zde i kulturní akce. Samozřejmě je nemohla pominout ani Smetanova Litomyšl. Po loňské úspěšné premiéře se i letos bude do zahrad audiovizuálně přenášet závěrečný festivalový koncert, a zájemci jej tak budou moci sledovat zadarmo, bez smokingů a večerních rób, třeba i s občerstvením. Strávit v zahradách mohou celé odpoledne 5. července. Od 16. hodiny je bude bavit kapela Electroshock s rockovými a popovými skladbami v netradičním pojetí smyčcových nástrojů, poté rocková legenda Blue Effect a podvečer bude patřit šansonu v originálním podání francouzské herečky a zpěvačky Chantal Poullain se skupinou Štěpána Markoviče. Mezi vystoupeními kapel se představí Cirkus TeTy. Velké finále uzavře 57. ročník Smetanovy Litomyšle – festivalu s geniem loci.

57. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, 11. června až 5. července 2015.

Tip pro milovníky romantických zážitků

Večer v zámku Nové Hrady nabídne představení barokní opery Pygmalion Jeana-Philippa Rameaua v kouzelném prostředí zahradního divadla, spojené s hostinou a dobovou zábavou. (Nové Hrady u Litomyšle, 17., 18., 20. a 21. 6.)

Tip pro milovníky hollywoodských filmů

Českou premiéru vokální symfonie The Passion of the Christ Symphony, zkomponované na základě hudby k filmu Mela Gibsona Umučení Krista, přijede osobně řídit její autor a jeden z nejúspěšnějších hollywoodských skladatelů John C. Debney. Spolu s ním vystoupí i další protagonisté filmu, hráč na etnické dechové nástroje Pedro Eustache a zpěvačka Lisbeth Scott. (zámecké nádvoří, 21. 6.) Tip pro milovníky klasiky Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem v Zahajovacím koncertu (zámecké nádvoří, 11. 6.) a Dvořákově Requiem (zámecké nádvoří, 12. 6.).

Tip pro milovníky žánrových přesahů

Dan Bárta uvede své písničky v úpravě pro jazzovou kapelu Illustratosphere a Komorní filharmonii Pardubice (zámecké nádvoří, 23. 6.)

Tip pro milovníky mimořádných zážitků

57. Smetanova Litomyšl vyvrcholí „velkým finále“ s hity barokních skladatelů. Koho zvukově neuspokojí Händelova Vodní hudba nebo Hudba ke královskému ohňostroji se znásobenými počty hráčů na dechové nástroje, ten se dočká v Lovecké symfonii Leopolda Mozarta střelby ze skutečných kulovnic a štěkání psí smečky. Podle partitury „štěkají“ hráči z orchestru. (zámecké nádvoří a klášterní zahrady, 5. 7.) http://www.smetanovalitomysl.cz

 

Tipy z programu Tip pro milovníky opery Pražské Národní divadlo uvede novou inscenaci opery Modesta P. Musorgského Boris Godunov (zámecké nádvoří, 2. 7.) Tip pro milovníky velkých hlasů V komponovaném pořadu Krédo Mistra Jana vystoupí i Adam Plachetka, nejzářivější česká pěvecká hvězda současnosti. (zámecké nádvoří, 29. 6.) Tip pro rodiny s dětmi Představení Kühnova dětského sboru Malý princ s hercem Michalem Novotným (Smetanův dům, 17. 6.) Tip pro milovníky chytrých telefonů Na průběhu koncertu Hudební zeměkoule se budou podílet diváci hlasováním prostřednictvím mobilních telefonů. Jeden divák v hledišti chytrý telefon i vyhraje. (zámecké nádvoří, 22. 6.)

 

Foto autor| Foto Smetanova Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz