Poslechněte si: Creme de la Creme. Festival v Litomyšli zahájila pocta Bedřichu Smetanovi

WEB , Datum: 03.07.2020 , Zdroj: ceskatelevize.cz , Strana: 0 , Autor: jab , Datum importu: 06.07.2020 07:59 , RU / den: 285 360 , Celková návštěvnost: 285 360 , Země: Česko

Živě Studio ČT24Témata: Seriál ČT24 na podporu cestovního ruchu ČR; Dopady pandemie na města; Návrat turistů do českých měst; Premiéři V4 jednají ve Varšavě (živý vstup); Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy (reakce); 200 let od narození Gregora J. Mendela; Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy (reakce); Seriál ČT24 na podporu cestovního ruchu ČR; Situace v regionechnásleduje Zprávy ve 12ČT24 Plus: Epidemiologická situace v MS kraji, Jednání předsedů vlád V4 ve Varšavě, Návrat turistů do českých městPoslechněte si: Creme de la Creme. Festival v Litomyšli zahájila pocta Bedřichu SmetanoviPřed minutouV rodišti významného českého skladatele začal ve čtvrtek festival, který nese jeho jméno. Smetanova Litomyšl se pro 62. ročník přejmenovala z mezinárodního festivalu na „národní“. Vinou protikoronavirových opatření, které zasáhly do příprav, se totiž musí letos obejít bez zahraničních umělců. Nad velkými koncerty navíc převažuje komorní program. Jen v úpravě pro klavír tak například na zahajovacím koncertě zazněla část Smetanovy Mé vlasti. Záznam celého koncertu je možné přehrát v úvodním videu tohoto článku videoZáznam: Zahájení festivalu Smetanova Litomyšl 2020

Symfonické básně Vltava a Z českých luhů a hájů pro čtyřruční klavír upravil sám Smetana. Na úvod Smetanovy Litomyšle zazněly v interpretaci Ivo Kahánka a Jana Simona. Do výběru zahajovacího koncertu se dostaly také ještě ářie a dueta ze Smetanových oper a jeho smyčcový kvartet Z mého života. V podání Pavel Haas Quartetu a sólistů Kateřina Kněžíkové, Pavla Černocha a Adama Plachetky.

Národní a komorní

Vedle tvorby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka nabídne program 62. ročníku například také Terezínské requiem Sylvie Bodorové, ve světové premiéře cyklus Jiřího Gemrota pro smíšený sbor No Promises a v novodobé premiéře Credo Jana Dismase Zelenky. Uvedení 7. symfonie A dur připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, návštěvníci si mohou poslechnout i tvorbu Johanna Sebastiana Bacha.

Připraveno je 35 pořadů pro více než 11 tisíc posluchačů. Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů pro zámecké nádvoří – například zahájení mělo původně podobu symfonického cyklu Má vlast v podání České filharmonie – je program sestaven převážně z komorních koncertů. Neplatí to však například pro koncert souboru Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže.

Přehlídka potrvá do 12. července. A přestože od začátku měsíce žádná omezení v souvislosti se šířením covidu-19 neplatí, organizátoři doporučují divákům, aby používali roušky alespoň v prostorech a situacích, kde není snadné udržet bezpečné rozestupy.

Česká je i výtvarná Litomyšl

Hudební část tradičně doprovází i Smetanova výtvarná Litomyšl. Potrvá do začátku září. Jejím centrem je reprezentativní výstava Plán B, která představuje díla čtrnácti tuzemských výtvarníků napříč generacemi. Její ambicí prý není „zabodovat v kurátorských sofistikovaných žebříčcích, ale skutečně upřímně potěšit“.

I další instalace zvou na tvorbu současných českých umělců, třeba Mileny Dopitové, Josefa Váchala nebo Antonína Střížka. Zahraniční tvorba je zastoupena mimo jiné ve výstavě mistrů devatenáctého století.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz