Poslední ostravské uvedení Šostakovičovy Lady Macbeth Mcenského újezdu

WEB , Datum: 30.09.2020 , Zdroj: klasikaplus.cz , Datum importu: 01.10.2020 06:47 , RU / den: 10 000 , Celková návštěvnost: 10 000 , Země: Česko , GRP: 0,11

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

Operu Lady Macbeth Mcenského újezdu Dmitrije Šostakoviče se svým inscenačním týmem nastudoval režisér a ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil, a to pro premiéru v březnu roku 2018. Dílo rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co během 20. století ve světě hudebního divadla vzniklo. Velmi vřele inscenaci přijalo například publikum na vyprodaném zámeckém nádvoří během loňského festivalu Smetanova Litomyšl. Hudebního nastudování se ujal Jakub Klecker, kostýmů Marta Roszkopfová, sbory nastudoval Jurij Galatenko. Účinkovat budou Jordanka Derilova, Vadim Zaplechny, Martin Bárta, Josef Moravec a další. Opera se hraje v ruštině s českými a anglickými titulky. Poslední představení se koná v pátek 2. října v Divadle Antonína Dvořáka v 18:30 hodin.

„Ohlas těch, kteří přišli a vydrželi do půl jedné po půlnoci, byl veskrze nadšený, opravdový a hlavně dlouhý. Není divu, jde o posluchačsky náročnější, expresivní, ale skvělé dílo,“ psali jsme po představení.

„Monumentální dílo začal Šostakovič psát v době, kdy Stalin zahájil genocidu kulaků a jejich hromadnou deportaci na Sibiř. Skladatel si pro operu vybral prozaické dílo Nikolaje Semjonoviče Leskova (1831–1895) – jeho příběhy líčí nelehký život ruské vesnice té doby. Hlavní hrdinka opery Katěrina, znuděná panička, postupně zabije svého tchána i manžela kvůli lásce k příručímu Sergejovi. Divák je doslova šokován obrazem světa, jemuž vévodí chtíč a násilí. Člověk sám nemá vlastně žádnou hodnotu. Světovou premiéru měla opera v roce 1932, ale u Stalina se jí pochopení nedostalo, byla už za pár let stažena z jevišť a Šostakovič byl poté v roce 1936 dehonestován v několika článcích v tendenčním tisku a ocitl se i se svou rodinou v nebezpečí,“ uvádí Jiří Nekvasil a zve ještě na derniéru do Prahy:

„Pokud byste měli zájem vidět derniéru naší inscenace opery v pražském Národním divadle (hrajeme 6. října na jevišti Státní opery), je tu také možnost získat vstupenky.“

Foto: archiv KlasikyPlus

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz