PŘEHLEDNĚ: Koronavirus zrušil řadu akcí, nový termín mají jen některé

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 16.05.2020 , Zdroj: kultura.iDNES.cz +1 , Strana: 0 , Autor: iDNES.cz, ČTK , Celková návštěvnost: 44 323 , Rubrika: Domácí

Obsahové duplicity: 16.05.2020 – zpravy.iDNES.cz 

Vládní opatření vyhlášená kvůli epidemii koronaviru výrazně zasáhla filmové přehlídky, hudební akce a řadu dalších kulturních počinů. Zde je výběr informací o dopadech epidemie nového typu koronaviru na plánované kulturní akce v České republice.

1Filmové festivaly

Koncem dubna například pořadatelé oznámili, že se nebude konat Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, asi nejvýznamnější společenská akce filmového roku, která se pravidelně koná začátkem prázdnin. Organizátoři připravují náhradní akci ve formě promítání, které by ale mělo být po celé republice. Druhá nejvýznamnější filmová událost léta, filmová škola v Uherském Hradišti,pak podle oznámení organizátorů začne o dva týdny později a bude kratší.

Epidemie už před karlovarským festivalem i Letní filmovou školou ovlivnila i pořádání jiných filmových přehlídek, část organizátoři odložili z jara na podzimní termín, část se ale letos nebude konat vůbec. Jednou z prvních obětí koronaviru byl festival filmů o lidských právech Jeden svět, který v Praze začal 5. března a který organizátoři přerušili a uvažují o jeho přesunu na podzim, část filmů je zatím k vidění on-line. Na říjen už přeložili pořadatelé z květnového termínu třeba mezinárodní festival Anifilm.

Podobný osud jako libereckou přehlídku animovaných filmů potkal i další akce tohoto druhu. Na původní termín na přelomu dubna a května musela rezignovat nejstarší česká přehlídka populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc, diváky by měla přivítat v říjnu. Zlínský mezinárodní festivalu filmů pro děti a mládež, který měl být na přelomu května a června, bude Zlín hostit na začátku září. Na září přeložili organizátoři také pražský festival Febiofest, původně plánovaný na březen.2Hudební akce

Epidemie koronaviru zasáhla jubilejní 75. ročník festivalu Pražské jaro, který měl začít 7. května. Místo plánovaných 53 koncertů v sálech po Praze se uskuteční jen desítka živě přenášených koncertů, jež budou k dispozici zdarma na webu festivalu. Vybrané koncerty uvedou Česká televize a Český rozhlas. Smetanova Litomyšl, jež se koná začátkem července, změnila program. Bude jej tvořit cyklus komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků. Závěrečné Velké finále se uskuteční až na podzim.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přesunul původní letní termín na 18. září až 3. října. Kvůli potížím s cestováním pořadatelé zrušili vystoupení zahraničních umělců. Neuskuteční se festival Leoše Janáčka, který se měl konat v Moravskoslezském kraji (v listopadu bude jen cyklus koncertů), nebo Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami. Konat se nebudou ani festival dechové hudby Kmochův Kolín a srpnový dudácký festival ve Strakonicích, který bývá jednou za dva roky.

Přeložení termínů i rušení se dotklo také populární hudby. Na příští rok například odložili své vystoupení britští Pet Shop Boys, kteří měli v květnu vystoupit v pražském Foru Karlín. Až příští rok se uskuteční festival Rock for People, který měl být 18. až 20. června na královéhradeckém letišti. Podobně je tomu také u festivalu Mighty Sounds, plánovaného původně v Táboře na 10. až 12. července, zrušeny byly také letošní ročníky festivalů Colours of Ostrava a Masters od Rock ve Vizovicích na Zlínsku.

Jasno zatím nemají pořadatelé festivalu Metronome Prague, který se měl konat 18. až 20. června na pražském Výstavišti. Původně byl přeložen na stejné místo na 17. až 19. září, koncem dubna ale organizátoři oznámili, že v souvislosti s pravidly postupného uvolňování omezení hledají nové řešení, chtějí je představit 8. června.3Další kulturní akce

Nekoná se 26. ročník knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, který měl začít 14. května. Pořadatelé sice uvažovali o přesunu na léto či podzim, nakonec ale rozhodli, že se festival pro letošek zruší. Epidemie koronaviru ovlivnila také vyhlášení vítězů cen Magnesia Litera, které se mělo konat 7. dubna, bude ale až koncem srpna. Jasný není osud letošní Noci s Andersenem kdy děti přespávají v knihovnách. Odložen byl původní termín 27. březen i následný 14. květen, nyní organizátoři hovoří o 9. říjnu.

Kvůli koronaviru byly zrušeny i další kulturní akce po celé České republice. Například o historické Slavnosti pětilisté růže, plánované na 19. až 21. června, přišel Český Krumlov. Konat se nebude ani Jízda králů ve Vlčnově na Uherskohradišťsku, plánovaná na konec května. Podobný osud potkal i další jízdy, které od roku 2011 figurují na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO: v Kunovicích, kde se jízda koná jednou za dva roky, i v Hluku, která má tříletou periodicitu.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz