Premiéra, tři opery a balet

Search
Close this search box.

13.6.2008 Mladá fronta DNES str. 22 Litomyšl

Hned třetí den festivalu zažijí diváci premiéru.

NÁRODNÍ DIVADLO představí novou Prodanou nevěstu.

Smetanova Litomyšl má v programu vždy několik "velkých" inscenací oper. Letos si návštěvníci mohou vychutnat hned čtyři, z toho jednu v novém nastudování. A navrch se ještě mohou vypravit na baletní představení. "Vrchol bude již na začátku, začínáme Libuší, o dva dny později zazní Prodaná nevěsta," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
V titulní úloze Libuše vystoupí Eva Urbanová za doprovodu souboru opery pražského Národního divadla. Smetanova Libuše, zpracovávající mytický příběh o bájné české kněžně, která věští slávu českému národu, je nerozlučně spjata s českými dějinami i dějinami pražského Národního divadla. Diváci uvidí zpracování, jehož délka je tři hodiny a třicet minut.
Národní divadlo také chystá speciálně pro Smetanovu Litomyšl novou inscenaci premiéry Prodaná nevěsta v režii Magdaleny Švecové. Ta má za sebou inscenace Donizettiho Dona Pasquala a Mozartovy Figarovy svatby v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Hudební interpretace a nastudování se ujme slovenský dirigent Ondrej Lenárd.
V pondělí 23. června přiveze Státní opera Praha nastudování díla Giuseppe Verdiho Nabucco. Verdimu, inspirovanému biblickým námětem, se podařilo vytvořit velmi sugestivní dílo. V libretu ho nejprve zaujal začátek žalmu 136, který v překladu znamená "Leť, myšlenko, na zlatých křídlech…", a inspiroval ho ke spontánní kompozici sboru. Celou operu dokončil během několika týdnů. Vášnivá hudba díla, pojednávajícího o osvobození Židů z babylonského zajetí, plně korespondovala s náladou obyvatelstva, zaujatého touhou po osvobození z rakousko-habsburské moci a sjednocení Itálie.
Janáčkova opera Národního divadla v Brně pak uvede Lazebníka sevillského. Slavný titul stylově nastudoval italský tým pod vedením režiséra Sandra Santilla. Premiéra začíná v Janáčkově divadle v devatenáct hodin. "Vše se odvíjí od protagonisty, každý pěvec má jiné pojetí humoru," poznamenal režisér, který už populární operu nastudoval po světě šestkrát. Divadelníci slibují tradiční podívanou, která se bude blížit duchu komedie dell'arte.
Dramaturgyně Patrice Částková připomněla, že zcela první provedení Lazebníka sevillského v roce 1816 provázela v Římě neuvěřitelná smůla. "Rossiniho přivítal pískot, tenor měl při serenádě rozladěnou kytaru, představitel Basilia zakopl a rozbil si nos a přes jeviště proběhla vyděšená černá kočka. Nakonec lidé házeli i shnilá rajčata," řekla Částková.
I přes počáteční nezdar se Lazebník sevillský stal jednou z nejslavnějších oper a Rossini, jenž žil v letech 1792 až 1868, jedním z nejžádanějších skladatelů své doby. V Itálii určoval i trendy v odívání a uznání vyšších kruhů mu zajistily také jeho kuchařské recepty.
Zastoupeny však budou i další hudební formy. Klasický balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva uvede Národní divadlo v Brně, velká oratorní díla zastoupí Requiem Antonína Dvořáka s Dagmar Peckovou a Českou filharmonií.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz