Přidával v Metropolitní, teď zazpívá v Litomyšli

Search
Close this search box.

17.1.2018    Mladá fronta DNES    str. 16   Kultura   Věra Drápelová   

První český recitál mexického tenoristy Javiera Camareny, koncerty Adama Plachetky nebo Jaromíra Nohavici, to jsou jen některá lákadla z desítek pořadů jubilejního, 60. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl. Uskuteční se od 14. června do 7. července a předprodej vstupenek začne 7. března.

Jedenačtyřicetiletý Camarena patří k objevům posledních let. Mezinárodní kariéru začínal v souboru Curyšské opery a odtud vystartoval na světové scény včetně Metropolitní opery, kde debutoval roku 2011 v Rossiniho Lazebníkovi sevillském. O tři roky později vstoupil do jejích dějin, když se po Lucianu Pavarottim a Juanu Diegu Flórezovi stal teprve třetím tenoristou, který si po obrovském aplausu mohl dovolit zopakovat árii, konkrétně v Rossiniho Popelce.

Hlavní dramaturgickou linií festivalového programu bude 100. výročí vzniku a také 50. výročí okupace Československa. Volba padla na klasická díla českých autorů 19. století, ale také třeba na skladbu Hudba pro Prahu 1968 od česko-amerického skladatele Karla Husy. Zahraje ji Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Netopila. Festival si také u několika soudobých autorů objednal kantátu Český poutník.

 Letošní specialitou bude Den s Haydnem, připravený s Radkem Baborákem a orchestrem Česká Sinfonietta. Haydnova hudba bude znít doslova od rána do večera. Chybět nebudou ani výlety do jiných žánrů. Kromě Nohavici, jenž vystoupí s Janáčkovou filharmonií, přijede třeba rocková skupina -123 Minut.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz