Přidával v Metropolitní, teď zazpívá v Litomyšli

17.1.2018    Mladá fronta DNES    str. 16   Kultura   Věra Drápelová   

První český recitál mexického tenoristy Javiera Camareny, koncerty Adama Plachetky nebo Jaromíra Nohavici, to jsou jen některá lákadla z desítek pořadů jubilejního, 60. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl. Uskuteční se od 14. června do 7. července a předprodej vstupenek začne 7. března.

Jedenačtyřicetiletý Camarena patří k objevům posledních let. Mezinárodní kariéru začínal v souboru Curyšské opery a odtud vystartoval na světové scény včetně Metropolitní opery, kde debutoval roku 2011 v Rossiniho Lazebníkovi sevillském. O tři roky později vstoupil do jejích dějin, když se po Lucianu Pavarottim a Juanu Diegu Flórezovi stal teprve třetím tenoristou, který si po obrovském aplausu mohl dovolit zopakovat árii, konkrétně v Rossiniho Popelce.

Hlavní dramaturgickou linií festivalového programu bude 100. výročí vzniku a také 50. výročí okupace Československa. Volba padla na klasická díla českých autorů 19. století, ale také třeba na skladbu Hudba pro Prahu 1968 od česko-amerického skladatele Karla Husy. Zahraje ji Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Netopila. Festival si také u několika soudobých autorů objednal kantátu Český poutník.

 Letošní specialitou bude Den s Haydnem, připravený s Radkem Baborákem a orchestrem Česká Sinfonietta. Haydnova hudba bude znít doslova od rána do večera. Chybět nebudou ani výlety do jiných žánrů. Kromě Nohavici, jenž vystoupí s Janáčkovou filharmonií, přijede třeba rocková skupina -123 Minut.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz