Přiletí hollywoodské hvězdy

Search
Close this search box.

7.4.2015    Haló noviny    str. 10   Servis – tv programy (the)   

Dramaturgie Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl zařadila na program letošního 57. ročníku, který proběhne od 11. června do 5. července, také několik premiér v provedení interpretačních hvězd.

           K letošnímu 600. výročí upálení významného církevního reformátora, současně i vynikajícího představitele české kultury Mistra Jana Husa zazní v Litomyšli ve světové premiéře nově komponovaná obsáhlá kantáta Krédo Mistra Jana, kterou dokončuje současný skladatel Jaroslav Krček. Na jiném večeru bude uvedena ve spojení s filmovou hudbou slavného Ennia Morriconeho také hudebně-obrazová symfonická báseň Sinfonia Fišeriana, jíž budou připomenuty letošní nedožité osmdesátiny předčasně zesnulého talentovaného skladatele Luboše Fišera.

Českou premiéru své vokální symfonie The Passion of the Christ Symphony přiletí do Litomyšle dirigovat jeden z nejúspěšnějších hollywoodských autorů John C. Debney (na snímku). Zkomponoval hudbu k více než stovce filmů a televizních seriálů nejrůznějších žánrů. »Skladatel svou tvorbu orientuje na různé oblasti, od dětských tematik přes filmy dobrodružné, akční až ke komediím či po rozsáhlé scény epického charakteru,« upřesňuje tisková mluvčí litomyšlského festivalu Eva Piknová. »Jeho melodie znají diváci nejen z populárního animovaného filmu Méďa Béďa, ale například také z akčního titulu Iron Man nebo z dramatu Na křídlech vážky.« Na Oscara byl tento skladatel nominován za hudbu k filmu Mela Gibsona Umučení Krista. Pro její úspěšnost autor hudební téma zpracoval do samostatného díla, jež mělo nedávno světovou premiéru ve Vatikáně. Novinku letos u nás poprvé uslyší návštěvníci koncertu v Litomyšli. Spolu s tvůrcem hudby vystoupí rovněž další protagonisté filmu: hráč na etnické dechové nástroje Pedro Eustache a zpěvačka Lisbeth Scottová. Tato hollywoodská hvězda nazpívala vokály například k filmům Avatar, Království nebeské, Mnichov či Transformers, rovněž k sérii Shrek nebo k seriálu True Blood.

 

Foto popis| John C. Debney

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz