Co vás na festivalu nejvíc láká?

Search
Close this search box.

17.2.2017    Mladá fronta DNES    str. 7   Příloha – Smetanova Litomyšl

Anketa

Vybral bych si koncert s Vojtou Dykem, trio z Londýna a jazz

Petr Brukner herec, člen Divadla Járy Cimrmana

Z bohatého programu letošní Smetanovy Litomyšle bych si vybral především festivalový Koncert na přání s Vojtou Dykem, londýnským triem The Puppini Sisters a kapelou B-Side Band. Pro mě jako milovníka jazzu je lákavý i program Hommage a` Jazz a ve stejný den Jam Session, což je můj další tip na festivalový hudební zážitek.

 

Obdivuji polské skladatele, láká mě i Bedřich No. 1

Olga Sommerová filmová dokumentaristka a pedagožka

Smetanova Litomyšl je úchvatná, loni jsem ji navštívila dvakrát. Letos bych se ráda potkala se svými obdivovanými polskými skladateli Wojciechem Kilarem, Henrykem Góreckim a Karolem Szymanowskim na koncertě Poznaňské filharmonie. Prodanou nevěstu bych mohla slyšet kdykoliv, ale vzhledem k tomu, že mi navždy utkvěla v duši inscenace Jiřího Nekvasila v Praze a posléze Ondřeje Havelky v Brně, musela bych mít o tomto provedení nějaká dobrozdání. Lákalo by mě představení Bedřich No. 1, protože Smetana je a navždy zůstane mým hudebním i lidským miláčkem.

 

Přitažlivou nabídkou jsou černošské spirituály

Josef Pleskot architekt

Celý program Smetanovy Litomyšle 2017 je hezky vyvážený. Ke každé náladě je možné si vybrat vhodný koncert. Jako dobré víno k dobrému jídlu. Čeho ale není nikdy dost v odpovídající kvalitě, jsou černošské spirituály. Představení Houston Symphony Chorus je pro mě velmi lákavou nabídkou… a pak Fantastická Česká Sinfonietta!

 

Perlou programu je houslista Shlomo Mintz

Petr Kučera spolumajitel zámku Nové Hrady

Z mimořádně pestré nabídky je opravdu těžké vybrat jenom jeden titul, navíc jsme jako spolupořadatelé festivalu až do 24. června vázáni na zámku v Nových Hradech. Bude-li to jen trochu možné, rádi bychom si poslechli vystoupení houslového virtuosa Shlomo Mintze s brněnskou filharmonií. Určitě je to jedna z perel letošního programu.

 

Smetanova Prodaná nevěsta – to jsou pro mě dveře do opery

Zbigniew Czendlik katolický kněz

Pro mě je jasnou volbou Poznaňská filharmonie. Rád bych slyšel skladby Vojciecha Kilara i Karola Szymanowského, to jsou naše polské legendy. V Litomyšli bývají účinkující z celého světa, ale z Polska jich tam moc nebylo. Takže letos jsem nadšený. Když už navštívit festival v Litomyšli, tak by mělo být povinností slyšet něco od Bedřicha Smetany. Já miluji Prodanou nevěstu, to je taková lehká opera až opereta, a to přesně odpovídá mému hudebnímu vzdělání. Leccos ostatní je už příliš komplikované a složité, ale Prodaná nevěsta, kterou jsem viděl už vícekrát, to jsou pro mě dveře do opery.

 

Zážitkem bude symfonický orchestr z Budapešti

Tomáš Salomon generální ředitel a předs. představenstva České spořitelny

Celý program je jako vždy velice pestrý a atraktivní, a je tak složité vybrat to nejzajímavější. Unikátním zážitkem bude bezesporu světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr 100 Tagú Cigányzenekar Budapest, který je mimo jiné originální už od samého vzniku.

 

Těším se na písně a čardáše cikánského orchestru

Martin Netolický hejtman Pardubického kraje

Stejně jako v předchozích letech je velmi těžké vypíchnout jediný bod programu, jelikož je dramaturgie festivalu znovu pestrá a velice kvalitní. Osobně se však velice těším na pondělí 26. června, kdy se na zámeckém nádvoří představí světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr složený ze stovky umělců, kteří zahrají nejen známá klasická díla, ale také řadu maďarských lidových písní a čardášů. Jsem přesvědčený, že temperament a umění tohoto souboru ocení všichni návštěvníci, a sám jsem na jejich vystoupení velmi zvědav.

 

Přijel bych si poslechnout cikánské písně. A hned dvakrát

Šimon Caban scénograf, režisér

Nejsem pravidelným hostem festivalu v Litomyšli a lituji toho. Minulý rok jsem měl možnost výjimečně festival navštívit a byl jsem doslova objat kouzelnou náručí hudby. Jako Pražák se vždy raduji, že i jinde se daří kultuře. A vždy je to díky konkrétním lidem, kteří stojí za nápadem a pak poctivou dřinou a pílí budují skvělou tradici. Pro mne, který naslouchá rád hudbě všech žánrů, je těžké z bohatého programu vybrat. Kdybych ale mohl, přijel bych si poslechnout 100 Tagú Cigányzenekar z Budapešti, Titan Gustava Mahlera, Jam Session a znovu cikánské písně, tentokrát v provedení Dagmar Peckové.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz