Pro celé město je festival svátkem

Search
Close this search box.

24.2.2017    Haló noviny    str. 3   Z domova

Rozhovor Haló novin s Janem Piknou, ředitelem festivalu Smetanova Litomyšl

* Předprodej vstupenek na 59. ročník festivalu Smetanova Litomyšl (SL) bude zahájen za několik dnů. U kterých letošních nabídek očekáváte největší zájem?

Ačkoli jsme festival klasické hudby, tradičně největší zájem bývá o méně náročné pořady, přesahující do populárnějších žánrů. Nijak nás to neuráží, uvědomujeme si, že lidé se chtějí také bavit, odpočívat, na chvíli zapomenout na všední starosti. Koneckonců proto takové pořady do programu nasazujeme. Vždy se však snažíme zachovat vysokou kvalitu. Příkladem může být hostování Vojtěcha Dyka, který u nás vystoupí už poněkolikáté. Obrovský zájem očekáváme o vstupenky na vystoupení stočlenného cikánského symfonického orchestru z Budapešti. V Litomyšli je ale vždycky velký zájem i o opery Bedřicha Smetany, což jinde už bohužel nebývá zvykem.

* Kdy bude elektronický i pokladní předprodej zahájen?

Běžný předprodej v prodejní sítí Ticketportal bude tradičně zahájen 1. března dopoledne od deseti hodin. Ovšem už nyní, pouze do 28. února, lze přednostně zakoupit vstupenkové balíčky vždy na tři pořady ve třech po sobě následujících dnech.

* Máte s tím dobré zkušenosti?

Tím, že jsou vstupenky nabízeny nejen v prodejních místech, ale i na internetu, může současně nakupovat obrovské množství zájemců. Vstupenky tak ubývají velice rychle. Dokonce se stává, že než člověk nakoupí vstupenky na jeden pořad, další už je vyprodaný. Vstupenkový balíček je výhodný pro ty, kteří chtějí v Litomyšli strávit více dní a takto si zajistí místa v hledišti na pořady celého víkendu najednou. Počet balíčků je však z technických důvodů omezený a vždy se všechny vyprodají.

* Letos historicky poprvé na program zařazujete také romskou tematiku. Co vás inspirovalo?

Ty takzvaně přesahové koncerty do jiných žánrů nevybíráme náhodně, chceme, aby vždy měly nějakou návaznost na hudbu klasickou. Lidová hudba byla inspirací mnoha skladatelů a cikánská melodika i rytmika obzvláště. Romský orchestr z Budapešti nám představí autentické podání. V dalším pořadu nazvaném »Dagmar Pecková Gypsy« si poslechneme, jak tuto inspiraci použili skladatelé Johannes Brahms, Antonín Dvořák, Maurice Ravel, Pablo de Sarasate nebo i Jevgenij Doga v hudbě ke kultovnímu filmu »Cikáni jdou do nebe«.

* Podobně se na programu SL letos objeví opereta, přesněji uvedení Nedbalovy úspěšné Polské krve. Není to trochu odvážný krok?

S operetou jsme se v Litomyšli setkali už dříve a do programu zapadá velice dobře. Z dřívějších dob si sice nese nálepku »pokleslého« žánru, ale myslím, že jím už dávno není. Tu pozici v současné době převzaly některé muzikály. Opereta uvedená Národním divadlem Brno splňuje nejvyšší umělecké nároky na režii, scénu a především na výkon sólistů a orchestru.

* A co jazz?

I ten se již stal téměř klasikou, opět je u nás prezentován těmi nejlepšími s garancí vysoké umělecké úrovně. Ani zařazení jazzu do programu našeho festivalu není nahodilé. V koncertu »Hommage a jazz« ukážeme jeho vliv na skladatele hudby tzv. vážné, konkrétně na George Gershwina, Bohuslava Martinů a Dmitrije Šostakoviče. Na jevišti se spojí špičkoví jazzmani se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK.

* Budete pokračovat v nabídkách kontaktních programů pro mladé publikum?

Uvedeme premiéru komponovaného pořadu »Bedřich Smetana No. 1«, v němž našeho rodáka představíme nejen jako »jedničku – hitmakera«, ale posluchači se dozví i v čem byl Smetana první. A že byl normální člověk z masa a kostí, v mládí velmi podobný dnešním mladým lidem!

* Prý letos zahajujete speciální elektronický blog, zaměřený na teenegery. Co nabízí a jak ho zájemci mohou nalézt?

Mnozí tvrdí, že dnešní mladá generace není schopná klasickou hudbu přijmout. Věříme, že když budou na její poslech připraveni, dokáží si ji oblíbit. Na blogu http://www.digitalnismetanka.cz si chceme s mladými lidmi povídat, vyprávět jim o klasické hudbě, nabízet ukázky a tipy, představit vážnou hudbu méně vážně.

* Trochu jsme však opomněli programy zaměřené na nejmenší.

S dětmi je práce radostná. Už dlouhá léta pro ně připravujeme speciální festivalový pořad. Vždy je o něj obrovský zájem a dětem se líbí. Letos jsme nachystali pořad »Rusalenka«, což je úprava Dvořákovy opery o princi a vodní víle. Pro rodiny s dětmi jsme zařadili odpolední představení opery Prodaná nevěsta. Věnován jim bude bohatý doprovodný program v rámci »Smetanového víkendu s Českou spořitelnou«.

* Nezapomněli jsme na nějaké další nejvýznamnější dramaturgické proměny?

Na Smetanově Litomyšli každoročně účinkuje prakticky kompletní česká interpretační špička. Tak tomu bude i letos. Doplní ji však řada opravdu hvězdných zahraničních umělců, například dirigenti Semjon Byčkov a Guillermo García Calvo, pěvci Valentina Nafornita, Rachel Frenkel, Sung Kyu Park, Csilla Boross, houslista Shlomo Mintz, violoncellista Julian Steckel nebo desetinásobný vítěz cen Grammy, trumpetista Arturo Sandoval.

* Neopomíjíte ovšem smetanovský odkaz? Vždyť právě dílo tohoto významného litomyšlského rodáka tvořilo nemodmyslitelný ideový základ festivalu.

Letos uvádíme dvě Smetanovy opery – Prodanou nevěstu a Tajemství. Smetanova hudba se prolíná celým programem, koneckonců 59. ročník zahájí i ukončí. Je pravda, že v počátcích festivalu díla Bedřicha Smetany převažovala, nikdy jich však během jednoho ročníku nebylo uváděno více než v současnosti. Festival se rozrostl, obohatil se o mnoho další kvalitní hudby, která v Litomyšli zní k poctě velkého rodáka.

* Na úspěších akce se společně s dramaturgem Vojtěchem Stříteským významně průběžně podílíte už celé čtvrtstoletí, což u jiných pořadatelů někdy přináší jistou pochopitelnou únavu, možná až opotřebovanost. Necítíte to také?

Ani ne, je to nádherná práce, která se nikdy neopakuje. Jeden ročník střídá další, ale každý přináší jiné starosti i radosti. Dramaturg Vojtěch Stříteský plánuje pořady několik let dopředu, takže žije tak trochu v budoucnosti, sní si a postupně si své sny plní. Já sleduji ostatní festivaly u nás i v zahraničí a snažím se přenášet trendy a přinášet novinky, abychom byli stále na čele, nebo i o krok dál v péči o návštěvníky.

* Jak se snažíte případné projevy únavy kompenzovat? Hudbou, či snad jinak?

Relaxuji při pobytu na naší krásné venkovské chaloupce, i když při práci myslívám na festival. Také diskuse při večerním posezení s přáteli se obvykle stočí ke Smetanově Litomyšli. Rádi cestujeme, ale velmi často je cesta spojena s návštěvou nějaké hudební události.

* Ve vašem případě to však může být skutečnost problematičtější, když jednou z »duší festivalu« je v pozici dlouhodobé ředitelky komunikace vaše manželka. Necítíte někdy »ponorkovou nemoc«?

Ne. Eva je v práci kolegyně, doma manželka, to jsou dva odlišné vztahy. Zároveň je ale moje nejlepší kamarádka, máme podobné názory, zájmy, stejný způsob myšlení. Je nám spolu dobře.

* Na festival přijíždějí zájemci z celé republiky, dokonce ze zahraničí. Je Litomyšl schopna zajistit dostatek ubytování?

To je velké úskalí konání velké akce v malém městě. I když se ubytovací kapacita rozšiřuje, vznikají nové penziony, stále není míst dost. Návštěvníkům často nezbývá, než přijet na pořad a po něm odjet. Tak si ale nemohou užít všechno, co Litomyšl v období festivalu nabízí.

* Na to vlastně navazuje skutečnost, že letos poprvé zajišťujete autodopravu z přilehlých míst, z celého Litomyšlska. Co musí zájemci udělat, aby si tento servis bezproblémově zavčas zařídili?

Chceme využít flotilu vozů, kterou nám sponzorsky poskytuje Škoda Auto, i pro dopravu návštěvníků z ubytovacích zařízení v okolí Litomyšle. Pokud si zájemce objedná odvoz na telefonním čísle 725 981 649 nebo e-mailu recepce@smetanovalitomysl. cz, prokáže se platnou vstupenkou a ubytovací kartou zařízení v okruhu 20 km od Litomyšle, zdarma jej dopravíme na pořad i po něm zpět. Kapacita je ale samozřejmě omezená a je potřeba se objednat včas.

* Máte dokonale připravený internetový portál, jehož zpravodajství je stále obnovované, současně však také připomíná historickou kontinuitu festivalu. To je velmi cenné, dokonce i pro novináře – jiné pořadatelské subjekty tak široce pojaté informace bohužel neposkytují, tedy včetně historických fotografií. Nalezl jsem tam dokonce možnost hlídání dětí během pobytu. Platí to stále?

Ano, hlídání zajišťuje soukromá miniškolka. Do hlediště nedoporučujeme přístup malým dětem a toto je jedna možnost řešení.

* Co ještě nabízíte?

Podobně jako s ubytováním je na tom Litomyšl i s možnostmi stravování. Zejména krátce před pořadem bývá těžké najít volné místo v restauracích a stihnout večeři. Od letoška proto nabízíme možnost objednávky občerstvení přímo ve festivalovém areálu. Zájemci si také mohou zajistit přestávkový stoleček, na němž budou mít připravenu láhev sektu a drobné občerstvení bez čekání ve frontě. Menu bude možno si vybrat na našich internetových stránkách.

* Nezmínil jste ovšem novinku zvanou »festivalové pikniky«. Pane řediteli, upřímně: neinspirovalo vás – zcela náhodou – vaše příjmení?

To ne, inspirovali jsme se na festivalu v anglickém Glyndebourne, kde pikniky tvoří důležitou součást festivalového večera.

* Teď už zase vážně: co bude tento nový servis nabízet?

Zájemce si na našich stránkách objedná košík s vybraným obsahem a potom mu už stačí si jej jen vyzvednout a užít si příjemné pohody na trávníku v malebném prostředí přilehlých klášterních nebo zámeckých zahrad. V klášterních zahradách bude letos celodenní bezplatný doprovodný program, různá vystoupení, povídání, muzicírování, projekce…

* Neobáváte se, že vás bude konkurence případně hanět jako »jarmarkový festival«?

Festival má přinášet odpočinek duši i tělu, radost ze života. K tomu dobré jídlo a pití neodmyslitelně patří. Máme výhodu, že se Smetanova Litomyšl koná v tak úžasném areálu, kde lze podobné aktivity podnikat. Festivaly v kamenných koncertních domech tu možnost nemají.

* To vše předpokládá dokonalé finanční zajištění…

Naší jistotou jsou diváci, většinou máme vše vyprodáno. Daří se nám získávat dotace z ministerstva kultury a od Pardubického kraje, samozřejmě na svůj velký festival přispívá také město Litomyšl. V době hospodářské krize nastal určitý odliv sponzorů, tím spíš si ceníme už pětadvacetileté spolupráce s generálním partnerem Českou spořitelnou a dalšími dlouhodobými partnery. Obdivuhodnou částku získáváme také od mecenášů – soukromých dárců.

* Na mecenášství si však mnozí naši pořadatelé stěžují, je prý u nás oproti zahraničí málo rozvinuté…

Myslím, že se rozvíjí úspěšně, my jsme založili Klub přátel a mecenášů Smetanovy Litomyšle teprve v roce 2013. Nyní čítá přes osmdesát dárců s výnosem téměř 1400 tisíc Kč. Mezi našimi mecenáši nejsou jen bohatí podnikatelé, ale třeba i důchodci. Ti si náš festival natolik oblíbili, že chtějí být jeho součástí, mít na jeho konání svůj osobní podíl.

* Mohl byste pro ilustraci připomenout stručné ekonomické ukazatele, například za loňský rok?

Výnos ze vstupného činil 40 % rozpočtu, 30 % pokryly dotace a 30 % sponzoři a mecenáši. Náklady na festival loni činily 34 milionů Kč, což vzhledem k délce, počtu pořadů a účinkujících není mnoho. Obracíme každou korunu, smlouváme ceny, vše zajišťujeme vlastními silami bez zprostředkovacích agentur. Naší výhodou jsou dlouhodobě budované dobré vztahy s umělci i různými dodavateli, kteří jsou ochotni nám vyjít vstříc.

* Jde však jistě také o vzájemnou spolupráci. Jak vám vychází vstříc vedení Města Litomyšl, jeho představitelé?

Pro celé město je festival svátkem. Městské služby provádějí mimořádný úklid, upravují parky a trávníky, zdobí ulice květinami… Máme štěstí, že po Miroslavu Brýdlovi, osvíceném starostovi devadesátých let dvacátého století, i jeho nástupci – byť z různých politických stran – pokračují v jím nastoupené cestě: podporování umění, kvalitní architektury, rozvoje občanské společnosti. Myslím, že každý návštěvník Litomyšle to musí vidět i cítit.

* A co budoucnost? Každý podobný festival jistě uvažuje i v širších časových horizontech…

V loňském roce naše správní rada přijala střednědobý strategický dokument »Smetanova Litomyšl do roku 2024«. Rok dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany je pro nás takou magickou hranicí, k níž budeme směřovat další festivalový rozvoj. V samotném roce 2024 bychom chtěli uvést všechny Smetanovy opery, uspořádat vědeckou konferenci na smetanovské téma, pojmout oslavy v opravdu evropském formátu. Dožiju-li se ho ve své funkci, potom to bude můj ročník poslední. V roce 2024 bych měl nastoupit do důchodu… Tomáš HEJZLAR

***

Je to nádherná práce, která se nikdy neopakuje. Jeden ročník střídá další, ale každý přináší jiné starosti i radosti.

Naší jistotou jsou diváci, většinou máme vše vyprodáno. Výhodou jsou i dlouhodobě budované dobré vztahy s umělci i různými dodavateli. Jsou ochotni nám vycházet vstříc.

Festival má přinášet odpočinek duši i tělu, radost ze života. Vždy se však snažíme zachovat vysokou kvalitu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz