Pro každého něco

Search
Close this search box.

17.6.2015    Haló noviny    str. 10   Servis – TV program (the)   

Ve východočeské Litomyšli od minulého týdne probíhá Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl (SL). Čestnou záštitu převzal prezident republiky Miloš Zeman.

 

»Jsem si plně vědom významného přínosu tohoto setkání pro kulturní život v České republice. Tradice, která již přesáhla půl století, je závazkem pro interprety i diváky,« poznamenal k významu SL prezident republiky Miloš Zeman.

            Festivalové pořady se tradičně konají v mimořádně atraktivních lokalitách, zejména v působivém areálu Státního zámku Litomyšl. Rozšiřuje to dojmy ze samotných uměleckých kreací. »Jsme však zároveň moderním kreativním festivalem s dlouhodobě připravovanou a promyšlenou dramaturgií, « podotýká ředitel SL Jan Pikna. »Okouzlující prostředí využíváme pouze jako příhodnou kulisu, ovšem důsledně a na prvním místě dbáme o uměleckou úroveň, o přínos v oboru, také o zachování a rozvíjení umělecké různorodosti.«

            Každý ročník SL přináší kromě operních inscenací a dalších koncertů, určených pro všechny generace, také původní premiéry nově vzniklých děl současníků. Nechybějí rovněž další původní hudebně-inscenační projekty, vytvářené na objednávku festivalu. Téměř každý pořad SL tak nese osobitě autorský rukopis. Je pečlivě sestavován podle dlouhodobějších programových záměrů a plánů. »Celá festivalová dramaturgie není vystavěna nahodile, čímž se velmi výrazně odlišujeme od dalších letních hudebních přehlídek určených turistům či náhodným návštěvníkům,« poznamenává dlouholetý dramaturg SL Vojtěch Stříteský, jenž má na koncepci hlavní podíl.

            V Litomyšli letos například premiérově zazní kantáta pro baryton, smíšený sbor a orchestr Krédo mistra Jana. U příležitosti 600. výročí kruté smrti Jana Husa ji zkomponoval Jaroslav Krček. Na objednávku festivalu byla zařazena premiérová uvedení dalších pěti programových celků. V sobotu to bude například novinka současné dirigentky a skladatelky Kateřiny Chrobokové. Na dnešní podvečer (17. 6.) je připraven koncert světoznámého pražského Kühnova dětského sboru. V jeho provedení zazní díla Jana Hanuše, Ivany Loudové, Jakuba Jana Ryby a Václava Trojana.

 

Foto popis| Záběry z loutkově hudebního představení pro nejmenší »Loutkando grando«, jež je na programu 29. června. Doplňují je krásné barokní melodie, také humor, kouzla a imaginace.

Foto autor| FOTO – archiv (2)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz