Prodaná nevěsta se odehrála v polích

Search
Close this search box.

23.6.2008 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický
(ČTK)
Litomyšl – Návštěvníci Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl mohli v sobotu na zámeckém nádvoří sledovat první premiérové představení. Stala se jím Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, kterou se souborem opery Národního divadla v Praze s dirigentem Ondrejem Lenárdem nastudovala režisérka Magdalena Švecová. Nejznámější hvězdou byl hostující Miroslav Dvorský v roli Jeníka.
Oproti dřívějším uvedením Smetanovy opery byla tentokrát odlišně pojata scéna. Režisérka vyměnila obvyklou náves s venkovskými domky za lány se zlatými klasy.
"Magdalena Švecová si nastudovala v historických pramenech, že se venkované při dožínkách scházeli v polích," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

Herci skáčou a metají salta Pro diváky neobvyklá mohla být také scénka komediantů, kteří na jevišti tančí, skáčou a metají salta jako v cirkusové akrobacii. Za tímto účelem režisérka přizvala k nastudování Divadlo Continuo, které se věnuje jarmarečnímu divadlu, pouličnímu cirkusu a loutkovým představením. Nová premiéra se v Litomyšli zkoušela přibližně týden. Pro středeční zahajovací Smetanovu operu Libuše se scéna musela zbořit, aby se ve čtvrtek kulisy opět postavily na generální zkoušku.
Komickou operu o třech dějstvích Prodaná nevěsta napsal Bedřich Smetana na libreto Karla Sabiny v letech 1863 až 1866. Premiéru měla 30. května 1866 v Prozatímním divadle v Praze.

V Litomyšli bude letos uvedeno celkem šest děl Bedřicha Smetany. Kromě oper Libuše a Prodaná nevěsta zazní i cyklus symfonických básní Má vlast v provedení České filharmonie s dirigentem Liborem Peškem. Autorovu tvorbu komorní ve dvou pořadech představí Smetanovo trio a klavíristka Jitka Čechová.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz