Než budete pokračovat: stručně o cookies, které používají naše webové stránky

Cookies jsou malé soubory ukládané do Vašeho prohlížeče, které běžně používá většina webových stránek. Jsou užitečné pro Vás i pro nás.

Na našich stránkách využíváme cookies nezbytné k zajištění funkčnosti webu, analytické cookies ke sběru a vyhodnocení dat ve službě Google Analytics a FB pixel cookies služby YouTube, protože si na našem webu můžete přehrát videa nahrána primárně na YouTube.

Abychom mohli zajistit efektivní a příjemné fungování našeho webu, prosíme Vás o jejich povolení. Jak spravujeme Vaše osobní údaje a jaké cookies používáme, si můžete přečíst zde.


Program 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl

TISK , Datum: 28.02.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES +1 , Strana: 4 , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Příloha – Smetanova Litomyšl , Země: Česko

Obsahové duplicity: 27.02.2020 – Lidové noviny 

Program 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl

Čtvrtek 11. června

20.20 hodin, zámecké nádvoří

SLAVNOSTNÍ ZAHAJOVACÍ KONCERT

Smetana, Wagner, Verdi, Rajter, Beethoven Adam Plachetka – baryton • Slovenská filharmonie • dirigent James Judd

Pátek 12. června

21.00 hodin, zámecké nádvoří

Giacomo Meyerbeer: ROBERT ĎÁBEL

Velká francouzská opera o pěti dějstvích podle středověké legendy Soubor opery Národního divadla moravskoslezského • režie Dominik Beneš • dirigent Adam Sedlický

Sobota 13. června

13.30 a 16.30 hodin, Smetanův dům

ZPÍVÁME SI S BEDŘÍŠKEM

Premiéra pořadu pro rodiče s dětmi Sólisté, sbor a komorní orchestr Dětské opery Praha • režie Jiřina Marková-Krystlíková

Sobota 13. června

21.00 hodin, zámecké nádvoří

Antonín Dvořák: RUSALKA

Soubor opery Národního divadla moravskoslezského • režie Radovan Lipus • dirigent Jakub Klecker

Neděle 14. června

14.30 hodin, Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

LAUDETUR JESUS CHRISTUS ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO *30

Handl-Gallus, Černohorský, Bruckner, Dvořák – Mše D dur Český filharmonický sbor Brno • dirigent Petr Fiala

Neděle 14. června

20.00 hodin, zámecké nádvoří

Jan Kučera: TŘI MUŠKETÝŘI

D’Artagnan a královniny diamanty. Baletní adaptace slavného romantického příběhu Soubor baletu Národního divadla moravskoslezského • choreografie Paul Chalmer • dirigent Jan Kučera

Pondělí a úterý 15. a 16. června

20.30 hodin, zámecké nádvoří

KONCERT NA PŘÁNÍ: CARMEN VE VÍRU FLAMENCA

Přední španělský soubor z kolébky flamenca Málagy se v prvním českém hostování představí v taneční adaptaci nesmrtelného příběhu Carmen Andalusian Flamenco Ballet

Středa a čtvrtek 17. a 18. června

19.30 a 10.30 hodin, Smetanův dům

Lenka Nota: JSEM KNĚŽNA BLÁZNŮ

Nové nastudování komorní opery k 200. výročí narození Boženy Němcové Sólisté a Orchestr Opera 2020 • režie Mlada Kyovská Šerých • dirigent Jan Bubák

Středa–sobota 17.–20. června

20.00 hodin, Nové Hrady u Litomyšle

VEČER NA ZÁMKU V NOVÝCH HRADECH – TŘIKRÁT ARIADNA

Dobová zábava, hudba, tance, občerstvení a premiéra autorského projektu Magdaleny Švecové zahrnující fragment Nářek Ariadny Claudia Monteverdiho, melodram Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a jednoaktovou operu skladatele Bohuslava Martinů Ariadna Markéta Böhmová • Marie Jansová • Kateřina Kněžíková • Czech Virtuosi • režie Magdalena Švecová • dirigent Robert Kružík

Čtvrtek 18. června

20.00 hodin, Klášterní zahrady

KÍLA – THE ORIGINAL IRISH SESSION

Show legendární kapely KÍLA z Dublinu založená na tradiční irské hudbě se strhujícími rytmy Koncert na stání, za špatného počasí se uskuteční v litomyšlské zámecké jízdárně.

Pátek 19. června

21.00 hodin, zámecké nádvoří

Wolfgang Amadeus Mozart: FIGAROVA SVATBA

Nová inscenace komické opery o čtyřech dějstvích Soubor Opery Slovenského národního divadla Bratislava • režie Jiří Heřman • dirigent Ondrej Olos

Sobota 20. června

14.30 hodin, zámecká jízdárna

PANU LUDVÍKOVI S LÁSKOU *250

Pocta mladých talentů Ludwigu van Beethovenovi a jeho souputníkům i pokračovatelům. Vyvrcholení II. ročníku ročního stipendijního projektu mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, který podporuje talenty a propojuje je s aktivními umělci Účinkují vybraní stipendisté MenART ze skupin Ivo Kahánka (klavír), Kateřiny Kněžíkové (zpěv) a Jana Fišera (housle).

Sobota 20. června

20.00 hodin, zámecké nádvoří

GALAKONCERT – NA NÁVŠTĚVĚ V OPEŘE SND BRATISLAVA

Ľubica Vargicová – soprán • Eva Hornyáková – soprán • Denisa Hamarová – mezzosoprán • Tomáš Juhás – tenor • Dalibor Jenis – baryton • Peter Mikuláš – bas • Sbor a orchestr Opery SND Bratislava • dirigent Rastislav Štúr

Neděle 21. června

14.30 hodin, Chrám Nalezení sv. Kříže

KDYŽ CHRÁM ROZEZNÍ ŽESTĚ

Vejvanovský, Michna, Vivaldi, Bach, Händel, Biber, Beethoven Ondřej Moťka, Josef Zimka – trubky • Marta Reichelová – soprán • Monika Jägerová – mezzosoprán • Moravia Brass Band • dirigent Chuhei Iwasaki

Neděle 21. června

19.30 hodin, zámecké nádvoří

ÓDA NA RADOST

Aaron Copland, Viktor Ullmann, Ludwig van Beethoven Kateřina Kněžíková – soprán • Jana Hrochová – mezzosoprán • Richard Samek – tenor • Roman Janál – bas • Český filharmonický sbor Brno • sbormistr Petr Fiala • Filharmonie Brno • dirigent Dennis Russel Davies

Pondělí 22. června

18.00 hodin, zámecké nádvoří

NOVOSVĚTSKÁ MLADÝCH NADĚJÍ

Společný orchestr hudebníků České filharmonie a talentovaných žáků ZUŠ České republiky provede Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka Průvodní slovo Petr Kadlec • dirigent Petr Altrichter

Úterý 23. června

20.00 hodin, zámecké nádvoří

Jiří Pavlica: SVATOJÁNSKÉ VIGILIE

Jiří Pavlica & Hradišťan • umělecký přednes Kristýna Podzimková • Akademický sbor Žerotín • sbormistr Pavel Koňárek • Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK • dirigent Stanislav Vavřínek Středa 24. června

20.00 hodin, Kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže

POST BELLUM *75

Koncert k 75. výročí skončení II. světové války a připomínka všech jejích obětí bez rozdílu vyznání Bach, Šostakovič, Haydn – Sedm posledních slov Vykupitelových na kříži, Bodorová – Terezínské requiem Jiří Rajniš – baryton • Wihanovo kvarteto

Čtvrtek a sobota 25. a 27. června

20.00 hodin, zimní stadion

Bedřich Smetana: LIBUŠE

„Brněnská Libuše je světovou inscenací hýřící nápady, vtipem i hrdostí.“ (KlasikaPlus.cz) Soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno • režie Jiří Heřman • dirigent Robert Kružík

Pátek 26. června

20.00 hodin, zámecké nádvoří

George Gershwin: PORGY A BESS

Koncertní provedení legendární opery Angela Renée Simpson • Indira Mahajan • Eric Greene • Ronald Samm • Pražský filharmonický sbor • sbormistr Lukáš Vasilek • Symfonický orchestr Českého rozhlasu • dirigent Wayne Marshall

Sobota 27. června

14.30 hodin, zámecká jízdárna

BELFIATO QUINTET

Mozart, Rejcha, Haas, Janáček, Dvořák Belfiato Quintet

Neděle 28. června

14.00 hodin, Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

Ludwig van Beethoven: MŠE C DUR op. 86

Tradiční děkovnou mši celebruje Mons. Tomáš Halík Sólisté • Smíšený pěvecký sbor Rastislav Blansko • Czech Virtuosi • dirigent Jaroslav Martinásek

Neděle 28. června

19.30 hodin, zámecké nádvoří

ANDANTE AMOROSO

„Kdo není romantik, snad ani nemůže v životě být šťastným.“ (Eduard Arnold Martin) Bach, Pachelbel, Beethoven, Schumann, Rachmaninov, Fišer, Silvestri Martina Bačová – housle • Ivo Kahánek – klavír • PKF – Prague Philharmonia • dirigent Leoš Svárovský

Pondělí 29. června

17.30 hodin, zámecké nádvoří

Bohuslav Martinů: ŠPALÍČEK

Balet se zpěvy – pásmo pohádek, lidových her a říkadel Sólisté, Sbor a Orchestr Národního divadla Praha • Kühnův dětský sbor • režie Petr Zuska • dirigent Jaroslav Kyzlink

Pondělí 29. června

21.00 hodin, zámecká jízdárna

JAZZOVÁ JÍZDA V JÍZDÁRNĚ

Jubilejní koncert k 75. narozeninám doyena české jazzové scény Josefa Vejvody Josef Vejvoda Jazztet a jako zvláštní host americký swingový zpěvák Chuck Wansley

Úterý a středa 30. června a 1. července

21.00 hodin, zámecké nádvoří

Giuseppe Verdi: AIDA

Adina Aaron • James Lee • Sólisté, Sbor a Orchestr Státní opery Národního divadla Praha • režie Petar Selem • dirigent Andreas Sebastian Weiser

Čtvrtek 2. července

20.00 hodin, zámecké nádvoří

Gustav Mahler: SYMFONIE č. 5

Česká filharmonie • dirigent Semjon Byčkov

Pátek 3. července

19.30 hodin, zámecké nádvoří

Bedřich Smetana: MÁ VLAST

Česká filharmonie • dirigent Semjon Byčkov

Sobota 4. července

14.30 hodin, Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

CESTY KE ZBOŽNOSTI

Hudební a duchovní setkání muslimského a křesťanského světa Rebal Alkhodari (Sýrie) – zpěv, oud • Joel Frederiksen (USA) – bas, loutna • Michael Eberth (Německo) – varhany

Sobota 4. července

20.00 hodin, zámecké nádvoří

HVĚZDY OPERNÍHO NEBE – PAVEL ČERNOCH

Smetana, Dvořák, Berlioz, Puccini Pavel Černoch – tenor • Eva Hornyáková – soprán • Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK • dirigent Jaroslav Kyzlink

Neděle 5. července

10.30 hodin, zámecká jízdárna

Joel Frederiksen – REQUIEM FOR A PINK MOON

Alžbětinská pocta anglickému trubadúrovi 20. století, písničkáři Nickovi Drakeovi Drake, Dowland, Cavendish, Campion Ensemble Phoenix Mnichov – Joel Frederiksen • Colin Balzer • Axel Wolf • Domen Marincic

Neděle 5. července

14.30 hodin, Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

COLLEGIUM 1704 – VOCE D’ALLIPRANDI

Koncert v autentických prostorách věnovaný památce stavitele Giovanniho Battisty Alliprandiho, který zemřel před 300 lety v Litomyšli Caldara, Zelenka – Missa Omnium Sanctorum Collegium 1704 Prague Baroque Orchestra & Vocal Ensemble • dirigent Václav Luks

Neděle 5. července

19.30 hodin, zámecké nádvoří

LUKÁŠ VONDRÁČEK & ČESKÁ SINFONIETTA

Beethoven: Císařský koncert, Čajkovskij: 5. symfonie Lukáš Vondráček – klavír • Česká Sinfonietta • dirigent Radek Baborák

Pondělí 6. července

14.00 a 17.00 hodin, Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku, Luže

VOCE D’ALLIPRANDI – COLLEGIUM 1704 NA CHLUMKU

Chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži vystavěl Alliprandi podle návrhu P. I. Bayera v letech 1690–1695. Kostel je národní kulturní památkou, vyhledávaným cílem poutníků a urbanistickou dominantou krajiny Bach, Zelenka, Tůma: Stabat Mater Collegium 1704 Prague Baroque Orchestra & Vocal Ensemble • dirigent Václav Luks

Pondělí 6. července

20.00 hodin, zámecké nádvoří

VELKÉ FINÁLE – S ADAMEM PLACHETKOU NA BROADWAY

S naším rezidenčním umělcem se tentokrát vydáme do jednoho ze světových center muzikálu – na newyorskou Broadway, a zastavíme se i v Londýně a Paříži Adam Plachetka – baryton • Symfonický orchestr Českého rozhlasu • dirigent Robert Jindra Program Smetanovy Litomyšle 2020 najdete na www.smetanovalitomysl.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz