První premiéra nové sezóny NDM – Smetanův Dalibor

Search
Close this search box.

29.8.2009 Moravskoslezský deník str. 17 SERVIS/KULTURA ALENA MIKOVÁ
NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ – ZÁŘIJOVÉ PREMIÉRY

Ostrava/ V den položení základního kamene Národního divadla – 16. května 1868 – se konala v Novoměstském divadle v Praze premiéra třetí opery skladatele Bedřicha Smetany, Dalibor. Během dalších let bylo dílo, které vzniklo trochu paradoxně na český překlad německého libreta Josefa Wenziga, vystaveno mnoha záporným i kladným úsudkům a hodnocením, aby se nakonec stalo pevnou součástí repertoáru českých operních domů. Již pojedenácté se k němu vrací i Národní divadlo moravskoslezské, které nabídne tuto Smetanovu operu ostravským divákům krátce po zahájení oslav devadesátého výročí svého vzniku.
Inscenace však má již dvě premiéry za sebou; vznikla totiž "na objednávku" Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, který chtěl připomenout, že právě Smetanovým Daliborem v roce 1949 začínal. Festivaloví diváci ji tak viděli již 3. a 4. července, ostravské publikum se dočká 12. září. Dirigenty nového nastudování jsou Oliver Dohnányi a Jan Šrubař, režisérem Ilja Racek j. h., scénu navrhl Jaroslav Malina j. h., kostýmy Helena Anýžová j. h. Se sborem opery NDM pracoval Jurij Galatenko, choreografkou inscenace je Tamara Černá.
Titulní roli vytvořili Luciano Mastro/Valentin Prolat j. h./Gianluca Zampieri j. h., Miladu Linda Ballová j. h./ Eva Dřízgová-Jirušová. Těšit se můžete i na Martina Bártu j. h./Vojtěcha Kupku/Andrije Škurhana j. h./Sergeje Zubkeviče (Vladislav), Martina Gurbaľa/Ondreje Mráze j. h./ Alexandra Podolchova (Budivoj), Bogdana Kurowského/ Waldemara Wieczorka/Václava Živného (Beneš), Václava Moryse/Petra Svetlíka (Vítek), Janu Kačírkovou j. h./ Zuzanu Markovou/Mariannu Pillárovou (Jitka).
Připomínat základní děj díla asi není nutné, a to nejen pro příznivce operního žánru. Postava Dalibora je u nás obecně známa. Tedy – především její zidealizovaná podoba, která vznikla během českého národního obrození. Ta vložila Daliborovi z Kozojed do rukou housle a vytvořila z něj symbol boje za svobodu. Právě takový Dalibor je i hrdinou Smetanova díla.

Premiéra 12. září 2009 v 19 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Foto popis| FOTO ZE ZKOUŠKY. Luciano Mastro jako Dalibor.
Foto autor| Foto: Vojtěch Bartek

Region| Severní Morava
Publikováno| Moravskoslezský deník; SERVIS/KULTURA; 17
Publikováno| Opavský a hlučínský deník; SERVIS/KULTURA; 17
Publikováno| Frýdecko-místecký a třinecký deník; SERVIS/KULTURA; 17
Publikováno| Havířovský deník; SERVIS/KULTURA; 17
Publikováno| Karvinský deník; SERVIS/KULTURA; 17
Publikováno| Novojičínský deník; SERVIS/KULTURA; 17
Publikováno| Bruntálský a krnovský deník; SERVIS/KULTURA; 17

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz