12.6.2009 Mladá fronta DNES str. 3 Litomyšl – příloha (gg)
Když se v roce 1949 ozvaly z nádvoří litomyšlského zámku první tóny opery Dalibor, málokdo tušil, že vzniká největší přehlídka vážné hudby pod širým nebem. Od té doby se festival rozšířil kromě operních inscenací například i o symfonické koncerty, balet, výstavy a divadelní představení.
S nápadem uspořádat ke 125. výročí narození Bedřicha Smetany "Smetanovu Litomyšl" přišel ministr školství, věd a umění Zdeněk Nejedlý, v Jabkenicích po představení Dvě vdovy v roce 1948.
Jak uvádějí internetové stránky festivalu, připravil krátký program, původně pouze operu Dvě vdovy na Černé hoře. Ten navrhl na schůzi na ministerstvu.
Plán byl ale ještě dramaturgicky rozšířen, vznikl realizační výbor festivalu, najali se brigádníci, kteří postavili dvě dřevěná pódia- jedno v zámecké zahradě, druhé na nádvoří zámku.
Výkladní skříně zdobily portréty Bedřicha Smetany, partitury jeho oper, veškerá dostupná literatura o slavném skladateli a fotografie členů souborů pražského Národního divadla.
K čestným hostům patřil nejen Zdeněk Nejedlý, ale i Smetanovi příbuzní – vnuci, pravnučka, dokonce i s malým prapravnukem.
První ročník festivalu byl zahájen v sobotu 4. června 1949. Dopoledne bylo slavnostně otevřeno první poschodí státního zámku, odpoledne byla v jeho druhém poschodí zahájena výstava Mistři českého umění 19. století a večer se na zámeckém nádvoří rozezněly první tóny opery Dalibor. Národní divadlo přijelo v plné parádě, sólisté i sbor, baletní soubor, orchestr, nechyběla dokonce ani nápověda. Vystoupily tehdejší hvězdy – Beno Blachut, Marie Podvalová, Václav Bednář, Karel Kalaš či Štefa Petrová. Představení skončilo po půlnoci a bouřlivý aplaus dlouho nechtěl pustit účinkující z jeviště.
Druhý den byl v zámeckém pivovaru zpřístupněn veřejnosti rodný byt Bedřicha Smetany, odpoledne se uskutečnilo představení Dvě vdovy a večer opět opera Dalibor. Pondělní dopoledne patřilo koncertu Východočeské pěvecké župy Fibichovy, odpoledne opět Dvěma vdovám a první ročník uzavřeli v zámeckém divadélku litomyšlští ochotníci s Jiráskovým představením Magdalena Dobromila Rettigová. V dramaturgii festivalu měla pár let po jeho vzniku svá výsadní postavení díla Bedřicha Smetany a Národní divadlo Praha. Během jednovíkendových přehlídek došlo k uvedení celé řady Smetanových oper – Hubička, Libuše, Čertova stěna, Prodaná nevěsta, Braniboři v Čechách.