Puccini uměl útočit na city diváků a Bohéma obzvlášť

Search
Close this search box.

26.6.2012 Svitavský deník str. 7 Svitavsko, servis ZDENĚK VANDAS

 

Smetanova Litomyšl 2012

Tak už máme v Litomyšli po Verdim druhého velikána italské opery komplet. Z jeho vrcholných děl chyběla na festivalu už jen Bohéma a v pátek byla tento dluh smazán.
Zaplněné druhé nádvoří zámku bylo velmi spokojeno a to je ještě slabé slovo. Pucciniho hudba přechází často ze zdánlivě „tuctových" pasáží do nádherných melodií, což platí o této opeře dvojnásob. V Bohémě na city publika útočí zejména scény Rudolfa a Mimi v prvním jednání, kde je jedna z nejoblíbenějších tenorových árií světového repertoáru. Dále pak jejich duet ve třetím dějství a především poněkud sladkobolný závěr, pěkně však vyhraný, se smrtí hlavní představitelky. Ve druhém dějství, odehrávajícím se v pařížské kavárně, je velmi populární valčíková píseň Musetty, tentokrát v podání sopranistky Jany Sibery.
V Litomyšli asi poprvé vystupující mladý tenorista Peter Berger dostál postavě básníka Rudolfa na výbornou pěvecky i herecky. Skvělou Mimi byla jedna z našich současných nejlepších sopranistek Pavla Vykopalová. Ze středních rolí vyčníval barytonista Svatopluk Sem jako malíř Marcel. O svých pěveckých kvalitách přesvědčil již před rokem v roli krále Vladislava v koncertní zkratce Dalibora, nyní osvědčil i svoje herecké umění.
Na tohoto dnes našeho snad nejlepšího barytonistu se můžeme těšit v sobotu v roli toreadora Escamilla v ostravské Carmen. Režijně inscenaci připravil Ondřej Havelka. Ten jistě nechodí v Praze na každé představení, od tohomá asistenta.
Na tuto v pořadí již 63. reprízu do Litomyšle však přijel a při děkovačce se šel také představit. Plným právem, inscenace to je báječná.

Foto popis|
Foto autor| Foto: František Renza (SL)
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz