Půvab, krása, fantazie…

Search
Close this search box.

7.7.2011 Haló noviny str. 9 Z kultury (the)

 

Samostatnou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl se i letos staly květinové objekty instalované v působivě renovovaných litomyšlských Klášterních zahradách. Byly inspirovány programovou nabídkou letošního festivalového ročníku. Společně s posluchači zahradnické fakulty v Lednici je každoročně instalují studenti litomyšské Střední školy zahradnické a technické.
Již samotný příchod do zahradního objektu v blízkosti skvostného renesančního zámku vzbuzuje neopakovatelné zážitky. V horkém poledni, kdy stíny dorůstajících stromů nabízejí vlídný skryt před okolním žárem, ale zejména ve večerních a nočních hodinách. Tu jako by se začal v člověku odehrávat přímo magicky tajuplný děj vnímání krásy z nasvícených scenérií s přítomností neméně fascinujících pohledů na osvětlené město. Třeba i pod měsíčkem v úplňku. Historie se tu snoubí se současností a krása odhaluje city.
S příchodem léta je tomu tak už několik let, aby expozice ve volném prostoru doplnila hudební festival, jehož počátky sahají až do roku 1949, kdy se za dbalé pozornosti zdejšího rodáka profesora Zdeňka Nejedlého místní nadšenci rozhodli vzdávat hold svému slavnému krajanovi Bedřichu Smetanovi.
Podle aktuálního festivalového programu vznikají florální objekty, tematicky vycházející z dějových pásem jednotlivých pořadů nebo operních inscenací. Bylo tomu tak i letos. V jednotlivých zákoutích jsme opět spatřovali tu záměrně zjednodušované, jindy naopak lákavě spletitější figurace vytvořené z různých trvanlivých přírodnin. Nacházely se na jednotlivých zahradních objektech: v pařezech, na plotě, všelijak položené i zavěšené – vždy však okouzlující nejen nápaditostí, ale především krásou. Vlastně jakási »estetická výchova« v přírodě. A navíc připomínající děje toho, co hudebníci během festivalu sdělovali tóny.
Někdo se snažil jednotlivé náměty identifikovat, k čemuž samozřejmě sloužily vkusné informační tabulky, jiný se jen tak mimoděk procházel a vnímal krásu pozemskou. Třeba i zasnil. Také jsem tak činil. Vlastně jsem se ani příliš nepídil po inspiračních podnětech, neboť tamní prostředí působí velmi emotivně a »občerstvuje duši« uprostřed každodenního shonu. Duši, anebo ducha? Na tom vlastně nezáleží!
A tak jsme se mohli kochat například variacemi na Ptáka ohniváka
podle svity Igora Stravinského), zahlédli jsme tu Dvanáct měsíčků vážících se k hudebnímu programu dětských minioper z dílny autorské dvojice Uhlíř – Svěrák, figurína oblečená do kimona s rostlinami dozdobenou zadní částí oděvu zase připomínala Pucciniho operu Turandot. I další náměty. Fantazii se meze nekladly. A krása nás unášela až kamsi k nadpozemským výškám okolního modrého nebe…

Foto autor| FOTO – Barbora KREJČÍ/Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz