Půvabná Litomyšl

Search
Close this search box.

26.4.2010 Rytmus života str. 16 Svět jako na dlani A. Levá
Malebné historické město bylo po dlouhá staletí kulturním i duchovním centrem východních Čech. A zůstává jím i dnes…

Nádherný zámek, skutečný skvost renesančního umění, překrásné zámecké zahrady se sochami Olbrama Zoubka, Portmoneum, jedinečné muzeum fenomenálního malíře, sochaře a básníka Josefa Váchala… Turisté procházejí Litomyšlí a nemohou se nasytit její krásy.
Málokteré menší město se může pochlubit takovým množstvím unikátních architektonických památek. Obyvatelé Litomyšle jsou proto na svůj domov patřičně hrdí – a pyšní jsou i na své rodáky. Asi nejslavnějším z nich je světoznámý skladatel Bedřich Smetana. Jeho jméno nese i významný mezinárodní operní festival, který se ve městě každoročně koná – Smetanova Litomyšl. Po Pražském jaru je to druhý nejstarší hudební festival v ČR, 1. ročník se konal už v r. 1949. Jeho »doplňkem« je Mladá Smetanova Litomyšl, určená především mladým umělcům, která si také získala světové renomé. Festival probíhá přímo v místě narození B. Smetany – na litomyšlském zámku. Romantický zámecký komplex nechal budovat z původního kamenného hradu v 60. letech 16. století Vratislav z Pernštejna, tehdejší nejvyšší kancléř Českého království.

Litomyšlský zámek vás okouzlí elegantní krásou

Překrásná stavba si vás získá na první pohled. Je vznešená a elegantní, perla italské renesance, obohacená navíc místní tradicí. Ať se k zámku přiblížíte z kterékoli strany, okouzlí vás záplava sgrafit – okrová psaníčka pokrývající celé fasády. Je jich tu na 8000. Nádherné je vnitřní, tzv. druhé nádvoří. Má téměř čtvercový tvar, uzavřený ze všech stran zámeckými křídly. Ze tří stran ho lemují arkády, čtvrtá, plná stěna, je celá pokrytá figurálními sgrafity. Půvabný zámek je od r. 1999 zapsán do seznamu památek UNESCO. Součástí areálu jsou jedinečné Klášterní zahrady, pro veřejnost otevřené v r. 2000. Harmonické místo jasu a pohody doplňuje velký park s přírodním amfiteátrem, kde se odehrávají i některá představení operního festivalu.

***

RÁDCE CESTOVATELE @ http://www.litomysl.cz * aktuální počasí viz na www.chmu.cz i Chráněnou lokalitou jsou blízké Toulovcovy Maštale, pískovcové skalní město se systémem skalních rozsedlin a jeskyní. Jen 15 km od Litomyšle v nenápadné malé obci Nové Hrady na vás čeká rokokový zázrak – rozlehlý areál pohádkového zámku obklopeného francouzskou zahradou a anglickým parkem. Praha Choceň Litomyšl Česká Vysoké Mýto Třebová Litomyšl Svitavská pahorkatina Dolní Újezd Proseč Svitavy Co je dobré vědět před cestou: 52. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl se letos koná ve dnech od 11. 6. do 5. 7. Na programu je nejen světová operní tvorba, ale i hudba symfonická a oratorní. Předprodej: tel.: 461 616 070.

Foto popis| Na fasádě domu č. 127 jsou sgrafita s výjevy z Váchalova »Krvavého románu«
Foto popis| Prvotřídním turistickým magnetem je zdejší zámek, právem zapsaný na seznam UNESCO
Foto popis| Dnešní proboštský kostel Povýšení sv. Kříže vznikl původně jako kostel augustiniánského kláštera. Ten byl r. 1356 založen tehdejším litomyšlským biskupem Janem ze Středy.
Foto popis| Na Smetanově náměstí stojí krásné renesanční a barokní domy
Foto popis| Vstupní portál do zámku zdobí erbovní desky
Foto popis| Klášter není přístupný, ale do nádherných Klášterních zahrad se můžete podívat denně
Foto popis| Jedni z majitelů zámku byli vyhlášení chovatelé koní, a tak salon zdobí portréty ořů v životní velikosti
Foto popis| Toulovcovy Maštale, nádherná pískovcová přírodní rezervace, určitě stojí za zhlédnutí
Foto popis| Památník zde má i Alois Jirásek, který ve městě učil čtrnáct let
Foto autor| foto: Profimedia.cz (7), Isifa.com (1), Fotolia (1), mapa: PlanStelle JR

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz