Reprezentanti maďarských romských tradic

Search
Close this search box.

1.4.2017    Haló noviny    str. 4   Z kultury   (the)  

Pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana se Národní festival Smetanova Litomyšl (SL) letos uskuteční od 16. června, kdy do historického východočeského města zavítá Česká filharmonie s hostujícím světoznámým dirigentem Semjonem Byčkovem. Potrvá do 6. července. Přehlídku uzavře Velké finále se slavnými sborovými scénami z našich i světových oper.

»Rozhodli jsme se festival nově označovat přívlastkem ‚Národní‘, i když pochopitelně nadále připomínáme sepětí české kulturní tradice v kontextu se světovým vývojem,« uvedl k novému oficiálnímu názvu ředitel Jan Pikna. »Tyto snahy byly zřejmé již od samého začátku festivalu. Vždyť Bedřich Smetana se coby zakladatel naší národní hudby nevzpíral ani zahraničním vlivům, i když kladl důraz především na českost své tvorby. «

Jedním z nejzajímavějších projektů letošního 59. ročníku SL bude prezentace stále živoucího odkazu maďarské kultury v provedení světoznámého budapešťského souboru 100 Tagú Cigányzenekar Budapest. Vystoupení v Litomyšli se uskuteční 26. června. »Světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr se představí v parafrázích děl klasických autorů, zejména Dvořákova přítele Johannesa Brahmse či Ference Liszta, ale také jejich následníků, především Bély Bartóka či Zoltána Kodályho,« upřesňuje umělecký ředitel SL Vojtěch Stříteský. »Soubor strhujícím způsobem interpretuje také maďarské lidové písně, balady a pochopitelně čardáše.« Proslulé budapešťské seskupení vzniklo před více než třiceti lety a působí v podobě klasického symfonického orchestru. »Činnost orchestru má neocenitelnou hodnotu i proto, že rozšiřuje povědomí o maďarské a cikánské kultuře po celém světě. V roce 2014 byl orchestr, známý také jako ‚100 cikánských houslí‘, označen coby ‚Hungaricum‘, tedy národní poklad uznávaný maďarským parlamentem,« doplňuje dlouholetý zkušený dramaturg SL Stříteský. »Orchestr je také držitelem Ceny maďarského dědictví a je zapsán ve Zlaté knize. Prezident orchestru, pan Nándor Beke Farkas, získal za svou činnost ocenění Rytíř maďarské kultury.« Členy tělesa jsou nejlepší maďarští hudebníci. Mnozí pocházejí z maďarských romských muzikantských dynastií. Jedním z nejvýraznějších je cimbálový virtuos Oszkar Ökrös, nejlepší hráč na tento nástroj na světě. Kromě melodií světových klasiků orchestr uvádí také moderní i tradiční maďarské a cikánské lidové písně.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz