Rok české hudby a projekt Smetana 200. Česká filharmonie představuje 128. koncertní sezonu 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 21.03.2023, Zdroj: casopisharmonie.cz, Datum importu: 21.03.2023 14:02, RU/měsíc: 149 157, RU/den: 11 235, AVE: 2 800,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,12

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Ve své nadcházející sezoně bude Česká filharmonie významně reflektovat Rok české hudby a projekt Smetana 200. Díla českých hudebních velikánů uvedou šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, stejně jako oba hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Vedle nich se k prvnímu českému orchestru vrátí dirigenti Simon Rattle, Giovanni Antonini a Franz Welser-Möst. Debutově se představí Antonio Pappano, Tugan Sochijev a Nicholas Kraemer. Rezidenčním umělcem bude klavírista András Schiff. S Českou filharmonií znovu vystoupí houslistka Janine Jansen, violoncellista Pablo Ferrández, klavíristé Yuja Wang, Pierre-Laurent Aimard a Emanuel Ax, z českých umělců houslisté Josef Špaček a Jiří Vodička a klavírista Lukáš Vondráček. K orchestru poprvé zavítají houslista Augustin Hadelich, klavírista Steven Osborne, sopranistka Louise Alder a barytonista Christian Gerhaher. Do 129. sezony Českého spolku pro komorní hudbu se výrazně propíše houslistka Julia Fischer, s recitály přijedou i klavíristé Mitsuko Uchida a Víkingur Ólafsson. Častým uměleckým partnerem České filharmonie bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov uvede už na samotném začátku sezony devět koncertů věnovaných výhradně hudbě Antonína Dvořáka. Jejich programy kombinují tři nejslavnější koncertantní předehry, tři instrumentální koncerty a tři vrcholné Dvořákovy symfonie. Sólisty koncertů budou německo-americký houslista Augustin Hadelich, španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony, maďarsko-britský klavírista András Schiff . Poté Semjon Byčkov a Česká filharmonie zavezou „dvořákovský festival“ na turné do Jižní Koreje a Japonska a na jaře 2024 do Španělska, Belgie, Francie, Rakouska a Německa. Celý projekt vyvrcholí na konci roku v USA trojím vystoupením ve slavné newyorské Carnegie Hall. Dvořákovy Symfonie č. 7 a a tři koncertantní předehry navíc orchestr se Semjonem Byčkovem nahraje pro vydavatelství Pentatone.

Rok české hudby 2024 otevře Novoroční galakoncert složený z děl českých skladatelů pod taktovkou Jakuba Hrůši a s houslistou Jiřím Vodičkou. V podání Olgy Kern koncert završí Gershwinova Rapsodie v modrém, která oslaví sto let od své premiéry. Dalšími významnými počiny Roku české hudby budou dvě koncertní provedení oper: jednoaktovku Ariadna Bohuslava Martinů připraví Tomáš Netopil a Jakub Hrůša zase Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. V březnu 2024 orchestr oslaví Smetanovy 200. narozeniny vydáním nové nahrávky Mé vlasti pod vedením Semjona Byčkova a cyklus pak v červenci zahraje s Tomášem Netopilem na festivalu Smetanova Litomyšl. Tamtéž provede Jakub Hrůša s Českou filharmonií smetanovský zahajovací koncert i Smetanovu Libuši. Pražskou sezonu České filharmonie tradičně ukončí Open Air koncert na Hradčanském náměstí, na němž Petr Altrichter představí široké veřejnosti další skladby českých autorů ve vokálně instrumentálním programu.

Semjon Byčkov, který v září 2023 zahájí svou šestou sezonu v čele České filharmonie, se vedle českého repertoáru bude věnovat také dalšímu Mahlerovi – pro koncertní provedení v Praze a Baden-Badenu i pro realizaci nahrávky nastuduje Symfonii č. 3 s německou mezzosopranistkou Christou Mayer a ženským a dětským sborem. S orchestrem nastuduje Šostakovičovu Leningradskou a Brahmsovu Druhou symfonii. Dvacáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie oslaví symbolicky Devátou symfonií Ludwiga van Beethovena.

K nejoslnivějším umělcům příští sezony bezesporu patří sir Antonio Pappano, jehož dirigentský debut u České filharmonie na listopadových mimořádných koncertech zahrnuje Brahmsovu Nänie, Mendelssohnův houslový koncert se sólistkou Janine Jansen a druhou řadu Dvořákových Slovanských tanců. Mezi vrcholy sezony se zajisté zařadí i společné vystoupení dvou bývalých rezidenčních umělců, klavíristky Yuji Wang a dirigenta sira Simona Rattla, kteří do Prahy přivezou Rachmaninův Třetí klavírní koncert a Brucknerovu Šestou symfonii

Po deseti letech se k České filharmonii vrátí americký klavírista Emanuel Ax, kterého přivede dirigent Franz Welser-Möst. Jakub Hrůša připraví s německým barytonistou Christianem Gerhaherem mahlerovský večer orámovaný Písní vojína šílence Ondřeje Kukala a Honeggerovou Liturgickou symfonií. Dalšími významnými debutanty u České filharmonie budou dirigenti Tugan Sochijev, jehož se podařilo získat díky jeho pevným postojům k ruské invazi na Ukrajinu, a britský specialista na barokní hudbu Nicholas Kraemer, který s orchestrem nastuduje Händelova Mesiáše.

Česká studentská filharmonie vystoupí ve dvou abonentních týdnech s dirigenty Giovannim Antoninim a Jakubem Hrůšou a připraví i své Kroky do nového světa. Novými programy pokračují i Komorní kroky do nového světa a jako pocta jubilujícímu Bedřichu Smetanovi a jeho polkám se připravují Taneční se Smetanou vrcholící Českým bálem.

Vedle hvězdných jmen a ikonických skladeb v orchestrálním programu je nejvíce patrná vzrůstající úroveň komorních řad. Především celou plejádou umělců, ale také zajímavě vystavěnou dramaturgií. Český spolek pro komorní hudbu zve pro svou 129. sezonu do Prahy německou houslistku Julii Fischer jako kurátorku cyklu I. Julia Fischer se představí hned třikrát: se svým kvartetem, s Komorním orchestrem České filharmonie a v sólovém recitálu.

Přijede i Hagen Quartet, jehož plánovaný koncert před dvěma lety zhatila pandemie. Dalšími z přeložených koncertů z předchozích zrušených sezon je vystoupení gambistky Hille Perl a cembalisty Mahana Esfahaniho nebo pěvecký recitál Kateřiny Kněžíkové. Rudolfinum v recitálech uslyší také pianisty – Mitsuko Uchidu a Víkingura Ólafssona – a polského kontratenoristu Jakuba Józefa Orlińského . Ze souborů vystoupí Collegium Marianum Trio Wanderer Bennewitzovo kvarteto nebo Belfiato Quintet. S Komorním orchestrem České filharmonie vystoupí vedle Julie Fischer a Andráse Schiffa i Jeremias Pestalozzi

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od 3. dubna. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná 7. června.

„Vrozená muzikálnost českého národa nemohla světu nezanechat obrovský hudební odkaz, ten ale potřebuje interprety, aby jej probudili k životu. Jakkoliv složitý náš svět je, vždy v něm bude místo pro hudbu promlouvající přímo k lidskému srdci bez ohledu na to, odkud pochází. A dnes to platí ještě více než kdy jindy. Právě to nejlepší česká hudba nabízí: schopnost zušlechťovat krásou a odhalovat existenciální drama překračující hranice. Ukazuje lidskou kreativitu jako základní dar, který si zaslouží náš obdiv. Všestranná síla české hudební kultury, hluboce zakořeněné ve vlastní kultuře lidové, spočívá ve všudypřítomném spojení se životem a historií země, její národní identitou, touhou po svobodě a nezávislosti. Je zároveň autentická i univerzální,“ uvedl Semjon Byčkov.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz