Rok festivalových změn a šetření

Search
Close this search box.

30.12.2013    Právo    str. 16   Kulturní události 2013    Vladimír Říha 

Klasická hudba

Nelze jinak charakterizovat tento rok v klasické hudbě než jako rok finančních ústupků a změn, jež se projevily v programech hudebních festivalů, naštěstí ne v běžných programových cyklech orchestrů a souborů u nás.

 

Nejzajímavější byla organizační rošáda ve dvou pražských festivalech Dvořákova Praha a Struny podzimu, které najednou po náhlém odstoupení Vladimíra Darjanina z vedení prvního se spojily pod stejným vedením s Markem Vrabcem v čele, ale zachovaly programovou odlišnost. Další festivaly (Český Krumlov, Litomyšl) musely zeštíhlit program, což souvisí s tolik probíranou otázkou finančních podpor a grantů.

            Z uměleckého pohledu je nejsmutnější zprávou roku rezignace dirigenta Jiřího Kouta ze zdravotních důvodů na šéfovství Pražských symfoniků FOK, a tak tento orchestr čeká období hledání nového šéfa.

            Je pozoruhodné, že i za takovýchto podmínek stále existující festivaly a programové cykly souborů zachovávají vysokou úroveň a nabízejí publiku hodnoty, na které dokonce neplatí ani vyhlašovaná návštěvnická krize, a sály jsou stále plné.

            Česká filharmonie stabilizovaná pod Jiřím Bělohlávkem dokončila letos cyklus nahrávání Dvořákových symfonií a její koncerty během roku i s dalšími dirigenty prokazují vynikající formu (Byčkov, Nagano, Metzmacher, Luisi), obrovský ohlas měly i její tři programy s Bobbym McFerrinem.

            Stále více pronikají do zahraničí i mimopražské orchestry a doprovázejí turné světových pěveckých hvězd.

            Mezi festivaly si stále drží vedoucí postavení Pražské jaro, ale i další – z mimopražských Moravský podzim, Smetanova Litomyšl či MHF Český Krumlov -se odehrávají před plnými hledišti a často i s hvězdami typu Valerije Gergijeva či Eleny Garanči. Nesmíme opomenout stále trvající fenomén pěveckých gala s osobnostmi, jakými jsou Rolando Villazón, Cecilia Bartoli či Joyce Di Donato. Právě její koncert barokních árií lze směle označit jako událost roku.

            Zmíněná fúze Strun podzimu a Dvořákovy Prahy se zatím neprojevila záporně, příští rok již bude mnohem zajímavější.

            Pochvalme za stále objevnější mezižánrový program i Prague Proms, které uvedly prvotřídní Lincoln Center Jazz Orchestra trumpetisty Wyntona Marsalise.

 

***

 

Pět událostí podle Vladimíra Říhy

 

1. Královny dramatu americké mezzosopranistky Joyce Di Donato, Rudolfinum, Praha 2. Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem, Kentem Naganem, Ingo Metzmacherem a Fabio Luisim 3. Mnichovská filharmonie,

            Pražské jaro 4. Händelův Mesiáš s Collegiem 1704, sólisty a sborem, Rudolfinum, Praha 5. Kaspar Zehnder s Brněnskou filharmonií na festivalu Švýcarské jaro

 

Foto popis| Americká mezzosopranistka Joyce Di Donato nadchla v listopadu Prahu za doprovodu nizozemského Il Complesso Barocco.

Foto autor| Foto Nachtigal Agentura

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz