Rok od prvního nakaženého. Život je jiný

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 11.03.2021 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 16 , Autor: Milan Zlinský , Vytištěno: 109 368 , Prodáno: 94 148 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 11.03.2021 01:03 , Čtenost: 497 508 , Rubrika: Kraj Pardubický , Země: Česko , GRP: 5,53

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

Z exotické nemoci se covid-19 stal v kraji během loňského roku každodenní realitou. První nákaza se prokázala 11. března u staršího muže, který se vrátil z lyžování v Rakousku. O den později vláda vyhlásila nouzový stav a od té doby se život v regionu do normálu už nevrátil.

PARDUBICE Přesně před rokem zdravotníci v Pardubickém kraji našli prvního nakaženého koronavirem. První úmrtí člověka na čínskou chřipku bylo v regionu zaznamenáno loni v předposledním březnovém týdnu. Asi osmdesátiletý muž z Pardubicka trpěl primárně onkologickým onemocněním. Do konce roku byl koronavirus zjištěn podle ministerstva zdravotnictví u 37 333 lidí.

S nemocí covid-19 loni zemřelo podle údajů ministerstva 472 lidí, podle krajských hygieniků 304, rozdíly jsou dané odlišnou metodikou. Epidemie zásadně zasáhla do činnosti zdravotnických zařízení, ale i do většiny ostatních oblastí života.

Nemocnice nejdříve vytvořily nové infekční jednotky pro nakažené pacienty ve vážném stavu a zřídily místa pro odběr vzorků na koronavirus, záhy přikročily také k omezení plánovaných zákroků. To způsobilo propad jejich příjmů. Po přechodném zlepšení v létě se situace na podzim výrazně zhoršila a nemocnice v polovině října zastavily veškerou neakutní plánovanou péči. Poslední den roku začalo očkování zdravotnického personálu.

Epidemie dopadla také na domovy pro seniory. Někde onemocněli zaměstnanci a následně i klienti, například v Dolním Újezdě na Svitavsku, v domově pro lidi s Alzheimerovou chorobou v Litomyšli nebo v sanatoriu Topas v Holicích. Do domova seniorů ve Sloupnici na Svitavsku muselo přijet pomáhat deset vojáků z výsadkového pluku v Chrudimi.

Na nějaký čas se zastavila i výroba v továrnách

Rozšíření nemoci a vládní protiopatření poznamenaly průmyslovou výrobu, zvláště v automobilovém průmyslu. Například výrobce autobusů Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta zastavil provoz od 30. března do 4. května, firma Schaeffler Production CZ zavřela na několik týdnů své závody v Lanškrouně na Orlickoústecku a Svitavách. Závod společnosti Ronal v Pardubicích na výrobu litých kol přerušil výrobu od 23. března do 13. dubna, odstávku měla firma JTEKT Automotive Czech, která vyrábí díly do převodovek a systémů řízení, činnost omezila společnost Kayaba, která vyrábí automobilové tlumiče.

Výrobci ochranných prostředků v regionu naopak výrazně navyšovali výrobu. Týkalo se to výrobce respirátorů Moldex z Ústí nad Orlicí nebo filtrů a polomasek Avec Chem z Přelouče. Ve velkém produkuje ochranné roušky firma DispoMask, která má výrobní závod v Litomyšli, společnost CityZen z Chrudimi vyvinula bavlněné respiroušky. Chrudimská firma Evona, která se jinak věnuje výrobě pyžam, prádla, termoprádla, módních oděvů a punčochového zboží, převedla část zaměstnanců na šití roušek, čímž se jí povedlo nahradit výpadek prodeje běžného zboží. Mezi výrobci roušek jsou i společnosti Sintex z České Třebové a Medesa z Poličky. Firma Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí se nově pustila do produkce výtěrových tyčinek.

Kvůli epidemii pardubické letiště loni přepravilo jen 34 238 cestujících. Přeprava pasažérů v roce 2019 byla skoro třikrát vyšší. Za minulý rok letiště skončí odhadem ve ztrátě 40 milionů korun. Kraj také omezoval regionální dopravu. Železniční přepravci po hejtmanství požadují kompenzaci ztrát, zatím se jich nedomohli.

Známý překážkový dostih Velká pardubická se loni konal, ale bez diváků. Dostihový spolek zahájil sezonu až 20. června, počet dostihových dnů byl redukován. S omezeným počtem diváků se uskutečnil nejstarší plochodrážní závod světa Zlatá přilba.

Těžce zasáhla opatření proti šíření koronaviru kulturní akce v kraji. Festival Pardubické hudební jaro zrušil jarní termíny koncertů a na podzim nestihl všechny odehrát. Přehlídka Tomáškova a Novákova hudební Skuteč byla kompletně zrušena, s téměř stejným programem by se měla uskutečnit letos, zatím tomu však nic nenasvědčuje. Festival Smetanova Litomyšl musel být posunut o tři týdny na pozdější termín, zkrácen a měl komornější charakter. Trval 11 dní místo původních 25, pořadatelé v hlavním programu připravili 35 místo zamýšlených 44 koncertů. Přehlídka amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim se uskutečnila bez zahraničních hostů.

Region vydání: Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz