S úctou ke Smetanovu odkazu

Search
Close this search box.

29.12.2014    Haló noviny    str. 10   Servis – TV programy (the)    

V rámci končícího Roku české hudby bylo různými způsoby připomenuto také dvojí životní jubileum zakladatelské osobnosti naší národní hudební kultury, skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884).

 

            Odkaz rodáka z východočeské Litomyšle je nepochybně srovnatelný s největšími tvůrčími zjevy té doby, jako byli například skladatelé Berlioz, Čajkovskij, Chopin, Liszt, Musorgskij, Verdi, Wagner a jim podobní. Zatímco však jejich dílu se dostalo mnohem většího mezinárodního uznání, Smetana jako uvědomělý »národovec« mnohdy zůstává -bohužel – stále ještě neprávem upozaděn. Vinu na tomto stavu neseme stále, jeho dílo naši interpreti v cizině neuvádějí častěji a systematičtěji, jako je tomu v případě Dvořáka, Janáčka či Martinů.

            Na prohlubování znalostí o smetanovském významu má příkladné zásluhy tradiční Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Letošní ročník nabídl neuvěřitelně bohatý a programově osobitý program. Málo se však naopak ví, že vydavatelství Supraphon letos realizovalo komplet zvukových nahrávek celého smetanovského klavírního odkazu v podání současné přední klavírní virtuosky Jitky Čechové. Téměř v utajení zůstala mediálně jen ojediněle připomínaná expozice, obsahující originální kolekci čestných diplomů a darů slavnému skladateli.

            Pražské Národní muzeum výstavu zpřístupnilo počátkem prosince. V prostorách Muzea Bedřicha Smetany (Novotného lávka 1, Praha 1) potrvá do 30. března 2015. »Vystavovaný soubor originálních diplomů a darů Bedřich Smetana obdržel během své umělecké dráhy jako uznání ojedinělé umělecké činnosti a tvorby,« poznamenala tisková mluvčí Národního muzea (NM) Tereza Petáková. Čestné diplomy a dary totiž představovaly ve Smetanově době častou formu ocenění mimořádných uměleckých činů i celoživotních zásluh význačných osobností.

            »Jsou to především krásné dekorativní diplomy, jimiž české hudební instituce a spolky stvrzovaly udělení čestného členství, ale například i čestné dirigentské taktovky, stříbrné věnce či stuhy z vavřínových věnců, které Smetana dostal při některých svých koncertních vystoupeních nebo při významných provedeních jeho děl, také během oslav jeho některých životních jubileí,« upřesnila vedoucí Muzea Bedřicha Smetany a autorka výstavy Olga Mojžíšová.

            Výstava NM představuje unikáty ze skladatelovy pozůstalosti. Poprvé jsou vystaveny jako ucelený soubor.

 

Foto autor| FOTO – archiv NM

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz