Sandoval, Pecková, Nedbal i Redl. Festival vrcholí

Search
Close this search box.

3.7.2017    Mladá fronta DNES    str. 16   Kraj Pardubický  (jah)       

Smetanova Litomyšl potvrdí rozmanitost svého letošního programu i v závěru 59. ročníku. Skončí ve čtvrtek slavnými sbory z oper 

Festival Smetanova Litomyšl má za sebou vydatný hudební víkend. Do závěrečného koncertu s názvem „Velké finále“ zbývá jen několik dnů.

„Tým organizátorů sklízí plody mnohaměsíční práce a už připravuje velice pečlivě příští rok, protože je to rok s osmičkou na konci a s velkými českými výročími,“ řekl prezident festivalu Pavel Kysilka.

Letošní návštěvníci však stále žijí čerstvými zážitky. Příznivce klasiky potěšilo sobotní dvojí uvedení opery Prodané nevěsty od domácího rodáka Bedřicha Smetany v podání Orchestru Národního divadla Praha, jedno z nich i pro rodiče s dětmi. Dalším smetanovským pořadem, navíc interaktivním, byl v neděli před polednem Bedřich No.1. „Skladatelskou jedničku“, jak uvádějí pořadatelé, představili průvodce Smetanovými skladbami Petr Kadlec a Komorní filharmonie Pardubice. Návštěvníci mají za sebou i tradiční děkovnou Mši svatou celebrovanou Tomášem Halíkem – v piaristickém chrámu zaznělo zásadní dílo havlíčkobrodského rodáka Jana Václava Stamice Missa Solemnis. Další dva nedělní koncerty patřily legendárnímu trumpetistovi a klavíristovi, desetinásobnému vítězi ceny Grammy Arturo Sandovalovi, který vpodvečer na zámeckém nádvoří vystoupil v klasickém repertoáru vážné hudby a večer v jízdárně „rozjel“ opět s českými muzikanty velkou jazzovou besídku.

Smetanový víkend s Českou spořitelnou v Klášterních zahradách se předvedl promítáním filmu Anděl páně 2, soutěžemi a hrami i workshopem Škola na zámku. Hlavní hvězdou sobotního programu byla kapela Slza, smyčcový kvartet Precordi, zaujali i další účinkující, třeba povídání sportovního redaktora České televize Jana Smetany.

Dnes přiblíží v jízdárně hudbu na cikánské motivy mezzosopranistka Dagmar Pecková a houslistka Olga Šroubková. Zítra je na programu Ponchiellova opera La Gioconda. „Z ní je známá hudba k baletnímu číslu Tanec hodin, což je jedno z nejpopulárnějších čísel pro orchestry v rámci různých galakoncertů. Jsem velmi rád, že se tuto velmi novou inscenaci brněnské Janáčkovy opery podařilo získat,“ řekl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

O prvním červencovém svátku bude při své předpolední talkshow vyprávět Jiří Vejvoda o tom, co zažil v posledním čtvrtstoletí jako televizní reportér například během vídeňských novoročních koncertů. V pořadu zahraje klavírista Ivo Kahánek.

Na úterní operu i středeční talkshow jsou ještě jednotlivé vstupenky k dispozici. To však neplatí o posledních dvou atraktivních programech hlavního festivalového bloku. Středeční večer bude náležet nejslavnější české operetě Polská krev od Oskara Nedbala. Čtvrteční „Velké finále“ pak opět sólistům a sboru, ale i hostům Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Při jejich závěrečném galakoncertu zazní nejslavnější sborové scény. Zájemci budou moci sledovat přímý videopřenos ze závěrečného koncertu 59. Smetanovy Litomyšle v Klášterních zahradách. Tamní program, který je vždy závislý i na počasí, nabídne zítra baletní představení. Pozítří pak lekce zážitkového bubnování, koncerty, cirkus či kapelu Perutě. V doprovodném čtvrtečním programu „Odpoledne se Saint Gobain Adfors“ vystoupí Jiří Pavlica a Hradišťan i Vlasta Redl s kapelou Vandrovali hudci.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz