Sbor Boni pueri uzavřel sezonu v chrámu Bachem

Search
Close this search box.

1.7.2014    Mladá fronta DNES    str. 3   Kraj Hradecký(mar) 

HRADEC KRÁLOVÉ Český chlapecký sbor Boni pueri z Hradce Králové už přivykl pochvalám pomazaných hlav na Pražském hradě i hudebních odborníků, ale všichni rádi přiznají, že nejvíc znamenají ovace publika. A ty na jejich posledním vystoupení v závěru sezony byly ve stoje.

 

            Chlapecký sbor sbormistra Pavla Horáka vystoupil na 56. ročníku Smetanovy Litomyšle, kde se sólisty, Komorní filharmonií Pardubice a Pražským filharmonickým sborem provedl Lukášovy pašije Johanna Sebastiana Bacha v úpravě Carla Orffa a dokomponované českým skladatelem Janem Jiráskem. Vyprodaný chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli, který byl po čtyřiceti letech zpřístupněn veřejnosti, byl nadšen. „Dramaturgie festivalu spojila pohnuté a podobné příběhy dvou barokních děl – piaristického chrámu Nalezení sv. Kříže a Bachovy skladby. Chrám v 18. století vyhořel, z Bachova díla se zachovalo pouhé torzo,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák. Bach je jedním z pilířů chlapeckého sboru, v minulosti provedl padesátkrát Matoušovy pašije.

            „Pozvání Komorní filharmonie Pardubice jsme rádi přijali. Spolupracujeme mnoho let a vždy je to pro nás velmi inspirativní. Potkáme se znovu už na konci prázdnin, abychom natočili společně dílo Jana Křtitele Vaňhala za řízení dirigenta a našeho sbormistra Marka Štryncla,“ dodal Pavel Horák.

            Boni pueri mají čerstvě za sebou dílo soudobého skladatele Roberta Jíši Hlasy světla, které získalo při udělování výročních cen OSA titul nejúspěšnější skladba mezi žánry za rok 2013. Úspěch mělo i Requiem současného skladatele Aleše Březiny na festivalu Concentus Moraviae a Janáčkův máj.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Hradecký kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz