Sedm oper a jedna pohádka. Verdi, Mozart, Purcell i Smetana

Search
Close this search box.

7.6.2013 Mladá fronta DNES str. 2 Příloha – Litomyšl David Půlpán

 

Letošní festival Smetanova Litomyšl si ještě více než v minulých letech zaslouží přívlastek operní. Odehraje se tu jedenáct představení. Diváci mohou spatřit sedm operních titulů.

Ve snaze otevřít se novému publiku ušel Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl za poslední roky velký kus cesty.
Nikomu už nepřijde zvláštní, že tu letos zazní spirituály, jazz i rockové hity. Že po loňském vystoupení Jarka Nohavici tu zahraje „multižánrový" zpěvák Vojtěch Dyk.
Podstatnější je, že druhý nejstarší hudební festival v zemi neprovádí výlety do jiných žánrů na úkor uvádění oper. Naopak. Diváci letos mohou ve srovnání s loňským rokem vybírat z více operních titulů.
V programu jich je šest, respektive sedm, pokud započítáme představení Dětské opery Praha (Vy)prodaná nevěsta, vycházející z jedné z prvních verzí Smetanovy opery s mluvenými dialogy.
„Letos slavíme 200. výročí narození Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Zatímco wágnerovský opus jsme nezařadili, nabízíme hned dvě díla mistra italské opery. Sáhli jsme po již osvědčené kvalitní inscenaci a po úplné novince. A obě mají totožný rys, na festivalu Smetanova Litomyšl se ještě nehrály," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Už v sobotu 15. června budou moci lidé spatřit na druhém nádvoří operu Otello v provedení orchestru a sboru Státní opery. O šest dní později představí festival zcela novou inscenaci opery Sicilské nešpory Giuseppe Verdiho. Operní drama o pěti dějstvích uvede soubor Janáčkovy opery Národního divadla v Brně.
„Sicilské nešpory jako titul asi mnoho divákům neřeknou, není tak často hraný. Musím však říct, že je málo tak vysoce kvalitních sborových oper, které mají velké davové scény, a jsem přesvědčený, že se Silcilské nešpory budou divákům líbit," řekl Stříteský.
K opernímu festivalu Smetanova Litomyšl pochopitelně musí patřit provádění Smetanových oper, byť pořadatelé mají v některých letech velké potíže získat nové inscenace. Letos se mohou diváci těšit na novou inscenaci opery Dvě vdovy v podání souboru Národního divadla, jejíž premiéra se uskutečnila před pár dny. Na komické opeře v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Roberta Jindry se podíleli také scénograf Daniel Dvořák a držitel filmové ceny Oscar za kostýmní návrhy Theodor Pištěk.
Nová inscenace ve svém scénickém řešení vychází z obrazu salónu, který průběžně mění hrací prostor na taneční parket nebo výstavní síň, ve které konverzační situace přecházejí v obrazy. Premiéry Smetanových oper jsou místními ostře sledovány a i ta letošní patrně vzbudí mnoho diskusí.
Ještě jednu Smetanovu operu festival nabízí. Nejen pro děti a mládež je určeno představení Dětské opery Praha (Vy)prodaná nevěsta. Mimochodem stejně jako řada jiných titulů je bohužel už vyprodaná.
„Tím, že jsme začali uvádět ve Smetanově domě dětská operní představení, rozpoutali jsme o ně velký zájem. Tak velký, že jsme je museli přenést na druhé zámecké nádvoří, protože jsme se do Smetanova domu už nevešli. Smetana napsal tři verze Prodané nevěsty, představujeme tu první, je to Smetana v krásné rané formě," řekl Stříteský. Zatímco (Vy)prodanou nevěstu ocení i dospělí diváci, Streulova variace Papageno hraje na kouzelnou flétnu je operní pohádkou určenou podle pořadatelů festivalu opravdu jen pro ty nejmenší – od čtyř do devíti let.
Za splátku jistého dluhu lze pokládat uvedení Dvořákova Jakobína, který nebyl loni kvůli bouřce odehrán. První dějství dokonce muzikanti dohrávali potmě.
V Litomyšli se též dočkají uvedení Mozartova Dona Giovanniho v provedení Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. Speciálním projektem bude stejně jako loni scénické provedení opery Henryho Purcella Královna víl, situované do unikátního přírodního divadla v zámečku Nové Hrady u Litomyšle. Se sólisty Národního divadla, chlapeckým sborem Pueri Gaudentes a souborem historických nástrojů řízeným Davidem Švecem je připravila režisérka Magdalena Švecová.
Opera tam bude uvedena celkem pětkrát a všichni doufají, že tentokrát bude zajímavému počinu nakloněno nebe víc než loni.

***

Tipy z programu

Kdy jít na operu Otello Giuseppe Verdi II. zámecké nádvoří Sobota 15. 6. ve 21.00 hodin Sicilské nešpory Giuseppe Verdi II. zámecké nádvoří Pátek 21. 6. ve 21.00 hodin Don Giovanni Wolfgang Amadeus Mozart II. zámecké nádvoří Sobota 22. 6. ve 21.00 hodin (Vy)prodaná nevěsta Bedřich Smetana II. zámecké nádvoří Pondělí 24. 6. v 18.00 hodin Jakobín Antonín Dvořák: II. zámecké nádvoří Pátek 28. 6. ve 20.00 hodin Dvě vdovy Bedřich Smetana II. zámecké nádvoří Sobota 29. 6. ve 21.00 hodin Královna víl Henry Purcell Zámek Nové Hrady u Litomyšle Neděle 30. 6. ve 21.00 hodin Pondělí 1. 7. ve 21.00 hodin Úterý 2. 7. ve 21.00 hodin Středa 3. 7. ve 21.00 hodin Čtvrtek 4. 7. ve 21.00 hodin

Foto popis| Jakobín Děj opery se odehrává v českém městečku v roce 1793, tedy v době vrcholící Velké francouzské revoluce.
Foto autor| Foto: Národní divadlo

Foto popis| Dětská opera Známé dílo Bedřicha Smetany přiveze do Litomyšle soubor dětských a mladých sólistů studujících zpěv.
Foto autor| Foto: Dětská opera Praha

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz