Sedm oper. Pygmalion, Dvě vdovy i Boris Godunov

Search
Close this search box.

5.6.2015    Mladá fronta DNES    str. 52   Příloha – Smetanova Litomyšl David Půlpán    Litomyšl   

Pro fanoušky opery je připraveno sedm titulů. Počínaje českou klasikou, jakou představují Smetanovy Dvě vdovy, až po uvedení soudobé opery Zdeňka Pololáníka Noc plná světla.

 

Na tiskové konferenci letos prvního dubna ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna novinářům oznámil, že festival zásadně změnil program. Třicet dní bude hrát Verdiho operu Nabucco.

Jeho aprílový vtip ale celkem dobře vystihuje situaci. Nabucco v programu je v rodišti Bedřicha Smetany taková jistota jako třeba Prodaná nevěsta. Lístky na Nabucca zmizely hned několik minut po zahájení předprodeje letos v březnu. „A okamžitě se rozšířila fáma, že je Smetanova Litomyšl vyprodaná,“ uvedl Jan Pikna.

            Festival vyprodán není, a pokud návštěvník Litomyšle netrvá na tom, že uslyší populární sbor vyhnaných Židů ze slavné Verdiho opery, může si stále vybrat z mnoha zajímavých operních titulů. Celkem jich nabídne festival sedm v deseti představeních.

            Třebaže 57. ročník Smetanovy Litomyšle přináší koncerty napříč žánry, jeho největší ambicí stále je přivézt opery do východních Čech, neboť jak Pardubicím, tak Hradci Králové chybí stálá operní scéna. A co je nejcennější, většinou jde o inscenace, které mají těsně po premiéře anebo se jejich premiéra odehraje na druhém nádvoří renesančního zámku.

V zámeckých zahradách zazní čtyřikrát Rameau V české premiéře bude na zámku v Nových Hradech nedaleko Litomyšle uvedena inscenace jednoaktové operyballet z roku 1748 Pygmalion JeanaPhillipa Rameaua.

            „Je to křehká hudba. Tato opera u nás nebyla nikdy provedena, hodně se v ní tančí, jsou v ní pantomimické role, i proto je angažována skvělá choreografka Andrea Miltner,“ řekl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Čtyři večery v Nových Hradech nenabízejí jen operu, ale mnohem víc. Samozřejmostí je uvítání majiteli zámku, netradiční prohlídka památky a zahrad, občerstvení. Větší počet představení je dán zájmem i relativně malou kapacitou zahradního divadélka, prodává se jen 150 vstupenek. Jde o představení pod širým nebem, a tak nikdy není možné vyloučit nepříjemné překvapení v podobě deště.

            Nové jsou i inscenace Tosca, Macbeth a Boris Godunov. Pucciniho Tosca měla premiéru v půlce května v Brně, kde ji nastudovali sólisté, sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

            Ještě čerstvější inscenací bude Verdiho Macbeth, jehož premiéra se uskuteční v Národním divadle v Praze 11. června, jen osm dní před představením v Litomyšli. Soubor Národního divadla v Praze přijede do Litomyšle i s Musorgského operou Boris Godunov. „Režisérkou je Linda Keprtová, jeden z největších talentů operní režie, pro nás je o to zajímavější, že pochází z našeho regionu, z České Třebové,“ uvedl Jan Pikna.

            Pořadatelé zároveň sympaticky i odvážně sáhli po tvorbě současného českého skladatele Zdeňka Pololáníka. Jeho operu Noc plnou světel uvede soubor opery Moravského divadla Olomouc. Libreto podle námětu Paula Claudela připravil Josef Hrdlička, světící biskup olomoucký.

            Organizátoři každý rok vyhlížejí nové inscenace oper nejslavnějšího litomyšlského rodáka, ale mnohdy marně, a tak i letos museli sáhnout ke staršímu, ale osvědčenému představení. „Povinnou“ Smetanovu operu tentokrát zastoupí inscenace Dvou vdov, která vznikla na objednávku litomyšlského festivalu v roce 2013.

 

***

 

Kdy jít na operu

 

Noc plná světla Zdeněk Pololáník Úterý 16. června, 21.00 hodin II. zámecké nádvoří Pygmalion Jean-Phillipe Rameau Středa 17., čtvrtek 18., pátek 19., sobota 20. června a neděle 21. června, 21.00 hodin Večer na zámku v Nových Hradech   u Litomyšle Macbeth Giuseppe Verdi Pátek 19. června, 21.00 hodin   II. zámecké nádvoří Tosca Giacomo Puccini Pátek 26. června, 21.00 hodin   II. zámecké nádvoří Nabucco Giuseppe Verdi Sobota 27. června, 21.00 hodin II. zámecké nádvoří Boris Godunov Modest Petrovič Musorgskij Čtvrtek 2. července, 21.00 hodin   II. zámecké nádvoří Dvě vdovy Bedřich Smetana Pátek 3. července, 21.00 hodin II. zámecké nádvoří Poznámka: Kromě Nabucca a Toscy je možné získat vstupenky na všechny zbývající operní tituly.

 

Foto popis| Ruská klasika Festival v Litomyšli nabídne také zpracování opery Modesta Petroviče Musorgského o významném ruském carovi.

Foto autor| Foto: archiv ND Praha

 

O autorovi| David Půlpán, redaktor MF DNES

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz