Sezona vrcholí Daliborem

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 03.07.2019 , Zdroj: Haló noviny , Strana: 10 , Autor: (the) , Vytištěno: 43 000 , Rubrika: Servis – TV programy , Země: Česko

Po loňské slavnostní opeře Libuše se na repertoár pražského Národního divadla (ND) vrací Smetanova – v pořadí vzniku děl třetí – opera Dalibor. Není uváděna často. Na naší první scéně zazněla naposledy před sedmnácti lety. Premiéra nynějšího nového nastudování na mateřské scéně se uskutečnila minulý týden. Další dvě představení v akusticky ojedinělém areálu litomyšlského renesančního zámku zítra a pozítří během Národního festivalu Smetanova Litomyšl (SL) se nepochybně stanou očekávanými ojedinělými událostmi.

»Roli hrdinného rytíře Dalibora nastudovali slovenští tenoristé Peter Berger a Michal Lehotský. Coby český král Vladislav se i v rámci SL představí sólista Vídeňské opery Adam Plachetka. Roli nastudoval v alternaci s neméně pěvecky výrazným Svatoplukem Semem,« informovala nás tisková mluvčí ND Eva Sochorová. Mezi dalšími představiteli stěžejních rolí jsou Dana Burešová, Jiří Sulženko, Jan Šťáva a další interpreti. Novou inscenaci připravil renomovaný tvůrčí tým – zkušený režisér Jiří Nekvasil (ředitel ostravského Národního divadla moravskoslezského), hostující scénograf Daniel Dvořák a dirigent Opery ND Jaroslav Kyzlink.

»Závěr aktuální sezony Opery Národního divadla – stejně jako její začátek – patří mistrovskému dílu Bedřicha Smetany. Výběr obou titulů odráží záměr uměleckého vedení Opery ND do roku 2024 postupně uvést všechny Smetanovy opery.

Naplno totiž vypuknou oslavy 200. výročí narození proslulého skladatele. Opera Dalibor je navíc úzce spojena s budovou ND, podobně jako pozdější slavnostní Libuše,« doplnila Sochorová.

Premiéra díla se uskutečnila 16. května 1868 v pražském Novoměstském divadle v rámci oslav spojených s položením základního kamene Zlaté kapličky. Operu tehdy dirigoval sám Smetana. Od prvního provedení na jevišti ND (1886) byl Dalibor pravidelně uváděn. Dočkal se bezmála jedenácti set repríz.

Pražská opera s ním slavila zahraniční úspěchy mj. v Berlíně, Edinburghu, Moskvě či ve Vídni. Jedním z prvních zahraničních nastudování opery byla v roce 1897 vídeňská inscenace ctitele Smetanova díla, skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Jako představitelé titulních rolí v minulosti excelovali například pěvci Beno Blachut, Karel Burian nebo Vilém Přibyl, ze slovenských zejména dr. Gustáv Papp. Jeho pojetí během SL před bezmála šedesáti roky bylo úchvatné, sklidilo dlouhotrvající ovace. Jako chlapce mne tehdejší provedení v podání bratislavského Slovenského národního divadla přímo uchvátilo.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz