Skončila Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

13.7.2010 Haló noviny str. 8 Z kultury (the)

 

Pod záštitou prezidenta republiky a dalších osobností úspěšně skončil 52. ročník festivalu Smetanova Litomyšl (SL). Na realizaci se spolupodílely Pardubický kraj, Město Litomyšl a obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Státním zámkem Litomyšl za finančního přispění Ministerstva kultury České republiky a také mnoha sponzorů. Předpokládané chmurné varianty vlivem restriktivního ekonomického zajištění se naštěstí neuskutečnily, takže i letošní ročník proběhl zdařile.
»Práce na festivalu je náročná, ale krásná, i když se může leccos přihodit. To se týká hlavně počasí, které nám však letos mimořádně přálo, byť dlouhodobé předpovědi byly nepříznivé,« prozradil ředitel festivalu Jan Pikna. »Co se týká nadcházejícího 53. ročníku Smetanovy Litomyšle, tak především prozradím, že termín i »formát« bude téměř identický s letošním. Začneme v pátek 10. června 2011 a festival bude pokračovat do 5. července. Program bude obsahovat téměř tři desítky pořadů. Podtitul festivalu by měl znít Mundus Vocalis, což samo o sobě naznačuje, že se bude zpívat ještě více než obvykle. Z oper je v jednání mj. Donizettiho Nápoj lásky, Pucciniho Turandot, Janáčkova Jenůfa, velký problém ovšem máme s nasazením vhodného operního titulu Smetanova.«
Také v příštím ročníku SL opět vystoupí Česká filharmonie, zazní Dvořákova kantáta Stabat mater, v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK zazní jedno ze zásadních děl světové hudební literatury 20. století – Šostakovičova vokální symfonie Babi Jar společně s Ebenovým 1. varhanním koncertem Symphonia Gregoriana. »Jsem moc rád, že se již dnes program rýsuje jako mimořádně zajímavý a my všichni – milovníci hudby – se máme skutečně nač těšit!« dodal ředitel SL Pikna.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz