Slavný festival připravují celý rok

Search
Close this search box.

1.7.2010 Sedmička str. 15 Kultura a volný čas Kateřina Prouzová

 

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl ekonomická krize nepoložila. Stále patří mezi špičku.

Smetanova Litomyšl stojí na pevných základech. Její úroveň už léta drží pořadatelský tým Eva Piknová, Vojtěch Stříteský a ředitel festivalu Jan Pikna.

* Pocítili jste letos úbytek sponzorů?

Plánovaně nám skončil pětiletý kontrakt s generálním partnerem. Bylo jasné, že v tomto těžkém období bude složité jednání o jeho prodloužení, a partner také smlouvu neprodloužil. I když zůstal mezi sponzory festivalu. Ani jsme nedoufali, že se nám podaří najít nového generálního partnera. Nakonec jsme naštěstí získali pardubickou firmu a uzavřeli s ní smlouvu na tři roky. Menší sponzoři odpadli, ale z rozpočtu ministerstva kultury jsme dostali o tři miliony více. Díky tomu jsme naplnili rozpočet na dvacet sedm milionů a nemuseli ořezávat program.

* Jak dlouho se takový festival připravuje?

Tři lidé se tomu věnují celý rok. Po skončení jedné přehlídky si dáme krátkou dovolenou. V září už ale musíme mít připravený program, promomateriály a objíždíme sponzory. Na podzim sjednáváme partnery a sponzory. Musí se připravit program a od března prodáváme vstupenky.

* Některé účinkující si zřejmě musíte domluvit víc než rok dopředu.

Je to hodně těžké, protože my dopředu nevíme, kolik budeme mít peněz. Hodně riskujeme, když někoho sjednáváme s takovým předstihem. Ale je pravda, že u zahraničních umělců je to potřeba. Nebo Magdalena Kožená je velmi žádaná umělkyně a získávali jsme ji pět let. Loni se to konečně povedlo. V těchto dnech jednáme o vystoupení známého amerického umělce, ale vypadá to, že přijede až za dva roky.

* Chodíte na koncerty?

Ano. I když nevydržím vždycky úplně do konce. Spíš než na jeviště se dívám do hlediště, jestli všechno funguje tak, jak má. Zda jsou pořadatelé na svých místech. A často se stane, že vidím, že všechno není úplně ideální, tak to ihned odběhnu napravovat. Málokdy si užiju celý koncert.

Foto popis| HODNĚ PRÁCE. Než se ředitel festivalu Jan Pikna (vpravo) objeví na pódiu při slavnostním zahájení Smetanovy Litomyšle, musí absolvovat rok plný příprav.
Foto autor| Foto Smetanova Litomyšl

O autorovi| Kateřina Prouzová, Litomyšl

Regionální mutace| Sedmička – Pardubice

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz