Slovenská filharmonie, Jana Kurucová a Adam Plachetka vystoupí v Bratislavě a Litomyšli

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 07.06.2022, Zdroj: operaplus.cz, Autor: Martina Tolstova, Datum importu: 07.06.2022 16:24, Celková návštěvnost: 61 670, RU/měsíc: 74 572, RU/den: 5 617, AVE: 1 500,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,06

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

Hned po návratu z uměleckého zájezdu v Dubaji vystoupí ve středu 8. června 2022 Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Danielem Raiskinem na domácí půdě v Koncertní síni Slovenské filharmonie.

Sólisty večera budou dva přední operní pěvci – slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Deutche Oper Berlin a stála členka Staatsoper v německém Hamburgu, a český basbarytonista Adam Plachetka. Program koncertu je sestavený z děl Bedřicha Smetany, Gustava Mahlera a Antonína Dvořáka. Program pak společně uvedou ve čtvrtek 9. června v Litomyšli a zahájí tak 64. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.

Na úvod programu zaznie dielo Bedřicha Smetanu Jeho symfonickú báseň, Valdštýnův tábor op. 14, skladateľ skomponoval počas svojho pobytu vo Švédsku v rokoch 1858–1859. Pojednáva o dni a noci vo vojenskom tábore. Dielo patrí do trilógie symfonických básní zo škandinávskeho prostredia. Trilógia vznikla pred známym cyklom Má vlast

Nasledovať bude výber piesní z pozoruhodného cyklu Gustava Mahlera Chlapcov zázračný roh / Des Knaben Wunderhorn pre hlas a orchester. Skladateľ dielo komponoval v Lipsku na texty ľudových piesní z rovnomennej zbierky Chlapcov zázračný roh.

Na záver koncertu zaznie Symfónia č. 9 e mol Z nového sveta, op. 95, posledný symfonický opus Antonína Dvořáka inšpirovaná skladateľovým pobytom v USA. Premiéra „Novosvetskej“ sa uskutočnila v decembri 1893. S Newyorskou filharmonickou spoločnosťou symfóniu naštudoval dirigent Anton Seidl. Antonín Dvořák zožal po jej uvedení obrovský úspech. Symfónia je od jej vzniku súčasťou repertoárov mnohých orchestrov a koncertných domov. Koncert sa začne o 19.00.

Vo štvrtok 9. júna Filharmonici so šéfdirigentom a sólistami otvoria Medzinárodný operný festival Smetanova Litomyšl, ktorý je po Pražskej jari druhým najstarším hudobným festivalom v susednej Českej republike. „64. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl otevírá slavnostní koncert, na němž po čtvrt století opět s radostí vítáme Slovenskou filharmonii. Na program jsme dle tradice zařadili samozřejmě dílo našeho rodáka, ale také nádherný Mahlerův písňový cyklus a snad nejen symbolicky i Novosvětskou symfonii, která se stane předzvěstí nových, lepších časů,“ hovoria organizátori festivalu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz