Smetana, Dvořák a Brahms zahájili 63. ročník Smetanovy Litomyšle

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 02.07.2021, Zdroj: svitavsky.denik.cz, Strana: 0, Autor: Iveta Nádvorníková, Datum importu: 07.07.2021 06:40, RU/měsíc: 35 259, RU/den: 4 767, Rubrika: Kultura, AVE: 5 990,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,05

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Navzdory všem překážkám začala s prvním prázdninovým dnem 63. Smetanova Litomyšl, která byla zároveň přenášena na programu ČT art a na LED obrazovku do Festivalových zahrad. Podtitul Slavnostního zahajovacího koncertu zněl „Česká filharmonie Smetanově Litomyšli,“ čímž festival i jeho partnerský orchestr oslavily 75. výročí hostování filharmonie na 1. Smetanově Litomyšli v roce 1946.

Smetana, Dvořák, Brahms – díla této trojice skladatelů zazněla v úvodu festivalu. V jedenáctidenním maratonu ale rozhodně ne naposledy. Už 2. 7. je například na programu Má vlast Bedřicha Smetany, opět v podání České filharmonie.

V následujících dnech návštěvníky čeká záplava klasické a přesahové hudby. Kromě České filharmonie se diváci mohou těšit například na Českou Sinfoniettu, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, soubory Collegium 1704 &CollegiumVocale 1704, Baroccosempregiovane, Pavel Haas Quartet, Moravia Brass Band, ale také třeba EpoqueQuartet a Josef Vejvoda Trio. Hned dvakrát vystoupí rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka, na Galakoncert ve Smetanově domě se připravují Simona Šaturová a Petr Nekoranec. Na nádvoří litomyšlského zámku se vrátí také opery: Pucciniho Bohéma, Čajkovského Oněgin, Dvořákova Rusalka nebo Smetanova Hubička. Návštěvníci festivalové stagiony na zámku v Nových Hradech se už těší z mimořádného projektu Třikrát Ariadna s díly Monteverdiho, Bendy a Martinů.

Čtvrtkem byla zahájena také jízda doprovodné scény Smetanovy Litomyšle, Festivalových zahrad. I v nich se můžete těšit na řadu koncertů, divadelních představení či debat. Nelze opomenout Smetanovu výtvarnou Litomyšl, která nabízí nejen řadu výstav v místních galeriích, ale také tzv. Plán B s venkovními instalacemi. Ty vznikly právě pro letošní ročník, a právě pro dané místo, kde je můžete vidět.

Smetanova Litomyšl potrvá až do 11. července a nabídne třicítku pořadů. Díky nedávno uvolněným opatřením bylo před pár dny možné nabídnout více vstupenek a ty jsou tak nyní opět dostupné téměř na všechny pořady.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz