Smetana, voda a benefice 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 02.07.2022, Zdroj: Mladá fronta DNES, Strana: 14, Autor: Petr Mareček, Vytištěno: 96 663, Prodáno: 83 136, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 02.07.2022 01:15, Čtenost: 439 555, Rubrika: Kraj Hradecký, AVE: 231 881,07 Kč, Země: Česko, GRP: 4,88

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

POLICE NAD METUJÍ Léto známe s kovbojem, Rozmarné i Babí, ale jaké bude léto početného proslulého tělesa, jež lze s nadsázkou nazvat Poličankou? Šedesátičlenný amatérský Police Symphony Orchestra (PSO), s nímž zpívají a hrají i slovutní profesionálové, to ví přesně: před sebou má zítra Velké finále na Smetanově Litomyšli, pak Křižíkovu fontánu v Praze a v září velkorysou benefici Sen v Broumově. Soubor muzikantů z Police nad Metují, kteří už vyprodali Lucernu či muzicírovali na nádražích i v O2 Areně, čeká zítra ve 20.30 hodin v Litomyšli zámecké nádvoří. PSO je historicky prvním neprofesionálním tělesem, které zahraje na Velkém finále Smetanovy Litomyšle. „Pro vyvrcholení 64. ročníku jsme připravili jedinečný večer, který propojí několik žánrů s unikátním nádvořím i zahradami, kam bude přenášen na LED obrazovku,“ říká konferenciérka Lucie Peterková.

A znovu láska.

Vedle kmenových zpěváků a zpěvaček – Jana Sklenáře, Karolíny Soukupové a Venduly Příhodové – dojde i na hosty Ivo Kahánka, Jana Cinu, Báru Polákovou a Davida Hlaváče. Chystá se i několik překvapení, která mají podtrhnout letošní festivalové motto: A znovu láska.

„Repertoár si bude s mottem pohrávat a náš program by měl v divácích vyvolat pomyslný pocit „motýlů v břiše“, které člověk zažívá při zamilování. Mělo by to být něco jako letní románek s PSO – krátké, ale natolik silné, že jakákoli spojitost, vzpomínka s tím momentem v člověku opět vyvolá hřejivé pocity. Tak snad se celý náš záměr podaří,“ upřesňuje zakladatelka orchestru Petra Soukupová.

„Chceme, aby Velké finále Smetanovy Litomyšle bylo vždy nějak mimořádné, raději odlehčené než příliš vážné – po vší té klasice v uplynulých dnech, aby v něm byla velká radost z hudby. Myslím, že PSO je z tohoto pohledu tou nejlepší volbou. Přiváží mládí, originální nápady, strhující, téměř nekonečnou energii, která musí uvést do varu každého posluchače. To vše ale není na úkor kvality, takže jde o nesmírně inspirativní příklad toho, jak pěstovat hudbu napříč generacemi,“ říká Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl.

Křižíkova fontána je v plánu 17. července okolo 20. hodiny. Na pražském Výstavišti zazní to nejlepší nejen z večírkového repertoáru a PSO se opře o Vendulu Příhodovou, Jana Sklenáře, Báru Polákovou či Jana Maxiána a také o dechový showband Brass Avenue a Noisy Pots, kteří svůj styl sami nazývají jako DIY kitchen electro. Zvuk tvoří hrnce, kýble a další bicí nástroje z kuchyně či garáže v kombinaci s elektronikou. Šedesát hudebníků PSO navíc doplní – ve světové premiéře – padesátičlenný smíšený pěvecký sbor PSO i vodní trysky, speciální osvětlení a světelné efekty. „V jeden večer dojde ke spojení symfonického aranžmá a světa filmové, populární, rockové a swingové hudby,“ uvádí Soukupová.

Co však k PSO patří stejně jako klasika a pop, jsou dobré skutky. Však na dobročinnost už muzikou vybrali dva miliony. Dobročinná bude i šestá benefice nazvaná Sen na letišti v Broumově. Letos bude dvoudenní, a to 16. a 17. září.

Předchozí benefice vycházely z převzatého repertoáru a dramaturgie sloužila pro vyprávění příběhu či dokreslení tématu. Letos poprvé se orchestr pouští do zcela autorského projektu.

Sen je náš motor

„Sen je nějaký náš motor, ale i odraz. Něco, co nás – nehledě na pohlaví, barvu pleti, orientaci nebo náboženství – spojuje. Možná i více, než si myslíme. To všechno, co ve společenství PSO zažíváme, je někdy sen. Fantastická, až neuvěřitelná jízda, ze které se často nechceš probudit, ale někdy je to i noční můra. Chceme to tedy zrcadlit i do naší letošní benefice. Příběh, který budeme vyprávět, řekne, že sny nejsou jen obrázky vyplňující náš noční život, je to taky projev našeho vnitřního já. Ne vždycky snům rozumíme, ale často bývají hnacím motorem našich životů. Je to prostě silné téma, týkající se nás všech. A přináší to taky poznatek, že sny začínají mimo realitu, ale končí v ní!“ vysvětluje produkční David Ostružár. Oslovil proto skladatele a aranžéra Jana Lstibůrka a smysl vdechla notám slova od Robina Krále. Zpívat budou Jan Sklenář, Vendula Příhodová, Karolína Soukupová, Karel Telecký i smíšený pěvecký sbor. Režie se ujala Hana Mikolášková, zkušená brněnská režisérka a pedagožka: „Jestli existuje umělecký soubor, který si dokáže plnit i ty nejbláznivější a nejnáročnější sny, tak je to určitě Police Symphony Orchestra. To, co od svého vzniku dokázali, musí jako sen připadat všem, kdo je sledují. A proto jsem byla doslova poctěna, když si k režijní spolupráci na benefici Sen přizvali mě. Doufám, že se nám podaří snít společně a že se z téhle nádherné jízdy PSO jen tak nevzbudí.“

Velká benefice se odehraje na broumovském letišti, kde bude obří stan pro dva tisíce diváků. Snem PSO je vybrat alespoň 2 miliony korun pro pečovatelské služby na Policku a Broumovsku. „Seniorů je v našich končinách spousta, stále přibývají a my nechceme jen stát stranou. Chceme ukázat, že i mlaďáci můžou pomoct. A to tím, co prostě milujeme – hudbou,“ přibližuje Petra Soukupová. A proč Sen? „Každý je máme. V noci i ve dne. Dávají nám křídla, ženou nás vpřed, odnášejí nás do jiných světů. Jsme neseni svými sny. Buďme uneseni spolu. Třeba si odneseme odvahu splnit si to, o čem sníme,“ odpovídá Petra, v orchestru nazývaná Máma nebo fanoušky Děvčátko z fary.

Rezervace vstupenek na benefici je na www.goout.net. Rezervace místa je zpoplatněna částkou 100 korun a další dobrovolné peníze už budou výtěžkem.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz