Smetanka bez zahraničních hostů, zato s nabitým programem

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 18.05.2021 , Zdroj: ČRo – pardubice.cz , Strana: 0 , Datum importu: 18.05.2021 20:21 , RU / měsíc: 525 228 , RU / den: 39 562 , Rubrika: Klasika , Země: Česko , GRP: 0,44

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Epidemie koronaviru ovlivní také letošní 63. ročník Smetanovy Litomyšle. Program ale proti loňsku vypadá mnohem veseleji. V jedenácti dnech nabídne festival celkem třicet pořadů.

„My ještě nevíme, jestli to bude lepší než vloni, ale velmi tomu věříme. Pracovali jsme se dvěma verzemi, nakonec jsme se rozhodli, že festival bude až v červenci od prvního do jedenáctého,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna.

Také letos se festival musí obejít bez zahraniční účasti. „Většina nasmlouvaných účinkujících netuší, jak to u nich i u nás bude s karanténou. Ale jako v loňském roce se u nás vystřídá kompletní interpretační špička. Divadla, orchestry, sólisté. Budeme mít i zastřešení, takže my všichni, kterým chyběly opery, se konečně dočkáme,“ říká za pořadatele Eva Piknová.

Loňské komorními ansámbly a komorní koncerty vystřídají letos velké symfonické orchestry. „Začneme Českou filharmonií, a to hned dvakrát. Zahajovací koncert bude připomínkou toho, že naše partnerství s Českou filharmonií začalo už před 75 lety. A druhý den zazní Má vlast. Máme tam i opery. Hubička, Rusalka, La boheme, Evžen Oněgin, Ariadna, je to nabité.“

Festivalové zahrady

Ty se staly už tradiční součástí festivalu Smetanova Litomyšl. „Tam vystoupí populární umělci, jako je Aneta Langerová nebo skupina Jelen. Zahrady jsou takové multižánrové. Lidé už to znají, můžou přijít, nemusí platit vstupné, lehnou si na trávu a poslouchají. A my jim tam kromě populární hudby podsouváme i klasiku, protože je na ni chceme naučit,“ říká Jan Pikna.

V zahradách si letos můžou zájemci vychutnat i novinku nazvanou Večerní klasika. „Potom, když se všechno zklidní, tak v rohu zahrady budou hrát komorní tělesa klasickou hudbu pro ty, kteří si chtějí lehnout, poslouchat, zasnít se a dívat se do hvězd.“

Výtvarná Litomyšl

Výtvarná část festivalu začne už v červnu a bude se na ní podílet několik galeristů, kterým se podařilo udržet dramaturgii provázanou s tématem Klíče od domova. „Jednou z největších výstav bude objekt Krištofa Kintery, který bude umístěný někde v Litomyšli, ještě nevíme kde. Zase to bude moderní dílo, které určitě zvedne mnoho diskuzí,“ říká Jan Pikna.

„Pro ty, které dráždí moderní umění, budou i klasické věci, jako výstava obrázků Ivy Hüttnerové, která bude v muzeu. V galerii Kubík bude Eva Kmentová, Olbram Zoubek, každý si tam najde něco podle svého vkusu,“ dodává Eva Piknová.

Smetanova Litomyšl začíná 1. července zahajovacím koncertem, který bude živě přenášet Česká televize, Český rozhlas a pro zájemce bude možné sledovat přenos také na velkoplošné projekci v Klášterních zahradách. Kompletní program je na stránkách smetanovalitomysl.cz a předprodej vstupenek odstartuje 24. května.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz