Smetanka bude, ale jiná a komorní

TISK , Datum: 21.04.2020 , Zdroj: Chrudimský deník , Strana: 1 , Autor: (ik) , Vytištěno: 2 450 , Rubrika: Titulní strana , Země: Česko

Litomyšl – Restriktivní opatření proti šíření koronavirové nákazy se podepíšou na řadě akcí. Některé se ruší, jiné mění termíny. Smetanova Litomyšl se nevzdává. Kvůli koronaviru kompletně mění program 62. ročníku, ale festival bude. V červenci.

Původní program je celý zrušený. Kdo si už zakoupil lístky, o svoje peníze nepřijde, vstupné se bude vracet.

MIMOŘÁDNÁ PODOBA

Pořadatelé upravili letošní ročník tak, aby se mohl konat i za aktuálních podmínek.

Ty naopak využijí k vytvoření mimořádné, jindy jen těžko opakovatelné podoby festivalu.

„Nově bude program tvořit cyklus exkluzivních komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků. Interprety budou špičkoví čeští umělci.

Festival se uskuteční od 2. do 12. července a závěrečné tradiční Velké finále se bude konat až na podzim,“ uvedla mluvčí festivalu Jana Bisová.

Zahajovací koncert ve čtvrtek 2. července bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Ukáže dějiště festivalu, a to nádherný litomyšlský zámek v jeho přirozené kráse, bez jinak nezbytné konstrukce jeviště a tribuny.

Červencový festival využije nejen zámecké nádvoří, ale i arkády, unikátní divadlo a další interiéry. Především v areálu litomyšlského zámku se budou konat každodenní festivalové koncerty se sólisty a komorními ansámbly. „Pořady se ovšem uskuteční také v litomyšlských chrámech, kde si omezený počet návštěvníků užije míst pouze s dokonalým poslechem a výhledem,“ dodala Bisová.

HRSTKA DIVÁKŮ

Múza naděje jako téma letošního ročníku Smetanovy Litomyšle zůstává. „Festival v této podobě je symbolem naděje, že se dá každá překážka překonat, jen se nesmíme nechat zlomit. Je nadějí na lepší časy, ale také novou nadějí pro české hudebníky, kteří se budou moci po dlouhé době vrátit na pódium a znovu rozdávat radost posluchačům,“ vysvětlil ředitel festivalu Jan Pikna.

Jindy neopakovatelný zážitek účastnit se takových koncertů bude mít opravdu jen hrstka diváků. Na počátku půjde do prodeje necelých pět desítek vstupenek na jeden pořad.

Pokud se bude postupně zvyšovat povolený počet shromážděných osob, uskuteční se další vlny předprodeje. „Máme málo informací, nevíme, jak se bude situace vyvíjet a jak bude vypadat na začátku července. Umíme ale dobře improvizovat a snad se dokážeme přizpůsobit všem podmínkám,“ konstatoval ředitel Pikna.

VELKÁ VÝZVA

Na přípravu dramaturgie se těší umělecký šéf festivalu Vojtěch Stříteský. Má příležitost sestavit program Smetanovy Litomyšle výhradně z komorní hudby, a to je pro něho prý úžasná výzva.

„Běžně totiž u nás tvoří spíše doplněk k operám a velkým koncertům a zůstává tak trochu ve stínu. Přitom je její zásoba takřka nevyčerpatelná, je tak nádherná a máme pro ni skvělé interprety, že bude radostí z ní sestavit doslova náhrdelník plný hudebních démantů,“ řekl dramaturg Stříteský.

DÍKY MECENÁŠŮM

Program festivalu bude zveřejněn 8. června. Vstupenky se začnou prodávat ve středu 10. června. „Vážíme si mimořádné podpory partnerů, donátorů a mecenášů, kteří nám zůstali a podrželi nás.

V těžké situaci se pozná, kdo opravdu věří v nenahraditelnost kultury a její nesmírný význam pro identitu a duchovní úroveň národa,“ dodal Pikna.

Podpořit organizátory mohou příznivci Smetanovy Litomyšle také tím, že jim nechají část dříve zaplaceného vstupného. Pořadatelé se zavázali, že výnos použijí i pro pomoc nezávislým hudebníkům.

Informace o vracení vstupného budou uvedené na internetových stránkách festivalu. Vracet se bude postupně po otevření prodejních míst. Nárok na vrácení je třeba uplatnit jen v místě nákupu. Vstupné zaplacené přes internet bude vráceno automatickou návratovou transakcí na účet kupujícího.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz