Smetanka letí do své druhé poloviny

Search
Close this search box.

27.6.2015    Svitavský deník    str. 1   Titulní strana 

Litomyšl – John Debney překvapil organizátory příběhem o své babičce. Smetanovu Litomyšl si užil. Návštěvníky zase čeká závěrečný koncert přímým přenosem.

…3

    (tz, kr)    Litomyšl   

John Debney překvapil organizátory festivalu. Vrátil se totiž do země, kde se kdysi dávno narodila jeho babička

 Litomyšl – Festival má za sebou dramaturgicky velmi pestrých 16 dní. Během té doby se například odehrálo všech pět večerů na zámku v Nových Hradech, které bohužel potrápily rozmary počasí. Zejména kvůli nezvyklému nočnímu chladnu se tak tři z pěti večerů odehrály v zámeckém špýcharu namísto přírodního amfiteátru.

            Také hlavní festivalovou scénu mnohokrát zachránilo výsuvné zastřešení. Diváci si ale nenechali zkazit zážitek a s nesmírným nadšením přijali každý z dosud uvedených pořadů. Soudě dle rychlosti, s jakou se po posledních tónech bez jakéhokoli váhání diváci svorně postavili k obrovskému aplausu, byla divácky nejúspěšnější česká premiéra oratoria Johna Debneyho Umučení Krista, kterou zároveň pořadatelé považují za dramaturgický vrchol festivalu. Skladatel filmové hudby a především dirigent litomyšlského koncertu John Debney prohlásil, že dosud si nedovedl představit, že by své dílo uvedl bez účasti multiinstrumentalisty Pedra Eustacha a mezzosopranistky Lisbeth Scott. Nyní si nedovede představit, že by Umučení Krista ještě někdy uvedl bez sopranistky Alžběty Poláčkové!

            Po svém příletu se Debney také svěřil s překvapivou informací, že jeho babička, která na začátku 20. století připlula jako malé dítě sama do Ameriky, se narodila v Československu. Během svého pobytu v České republice se mu podařilo navázat kontakt se starostou slovenského Púchova v Trenčínském kraji, kde pátrá po svých kořenech a možných příbuzných.

 

Už jen 14 pořadů

 

Do konce festivalu k sobotnímu ránu zbývá 14 pořadů, na některé z nich se stále ještě dají zakoupit vstupenky. Pořadatelé se zvláště těší na pondělní koncert Krédo mistra Jana, v rámci něhož s Biblickými písněmi A. Dvořáka vystoupí současná již světová operní hvězda Adam Plachetka. Adam se na festivalové jeviště vrací po šesti letech, naposledy v Litomyšli vystoupil v opeře Rusalka v roli hajného. Teprve před několika dny Josef Somr definitivně potvrdil svou účast na projektu Vyvolený, kde bude předčítat úryvky ze stejnojmenné knihy Thomase Manna. Tento hudebně­taneční pořad se odehraje 1. července v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže. Den poté bude na festivalu provedena nová inscenace Národního divadla Praha, opera Boris Godunov Modesta P. Musorgského. Tato opera zazní v Litomyšli vůbec poprvé.

 

Koncert živě

 

Po loňském úspěchu Smetanova Litomyšl na neděli 5. července opět chystá přímý přenos závěrečného koncertu příhodně pojmenovaného Velké finále do litomyšlských Klášterních zahrad. Protože už v dnešních dnech pociťujeme značné oteplení a teploty podle předpovědí dále porostou, zdá se, že nic nebrání, tomu, abychom vás také na tuto událost pozvali.

            Přenosu koncertu bude od 16 hodin předcházet další program v rámci akce „Odpoledne se Saint­Gobain Adfors“ – vystoupí skupina Electroshock, akrobati Cirkus TeTy, rocková legenda Blue Effect a Chantal Poullain se skupinou Štěpána Markoviče. Videopřenos (a tedy i Velké finále na II. zámeckém nádvoří) začne ve 20.30 hodin. Vstup do zahrad je zcela zdarma, akce se koná jen za příznivého počasí.

 

Foto popis| DIVÁCI sledují představení loňské Smetanovy Litomyšle. I letos festival nabízí pestrý kulturní program.

Foto autor| Ilustrační foto: Deník/Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz