„Smetanka“ podpořila sbírku pro hudebníky

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 04.04.2020 , Zdroj: Svitavský deník +2 , Strana: 2 , Autor: (ik) , Vytištěno: 1 690 , Rubrika: SVITAVSKO / Pardubický kraj , Země: Česko

Obsahové duplicity: 05.04.2020 – svitavsky.denik.cz N1 URL, denik.cz N1 URL

Národní festival Smetanova Litomyšl podporuje sbírku pro muzikanty na volné noze. Současná situace těžce dopadá na celou oblast kultury, pořadatelé buď již museli své mnohdy dlouho a náročně připravované akce zrušit, nebo žijí v nejistotě a doufají, že alespoň v nějakém omezeném rozsahu budou moci svoji akci uspořádat.

Smetanova Litomyšl patří k největším kulturním akcím v zemi a jako národní festival každoročně nabízí vystoupení nejvyššího počtu českých umělců. „Na 62. ročníku, plánovaném na přelom letošního června a července, jich má vystoupit téměř tři a půl tisíce. Pokud by se festival uskutečnit nemohl, účinkující přijdou o své honoráře a nejhůře to dopadne na ty neorganizované, kterým nemůže pomoci státní nebo obecní zřizovatel,“ sdělil ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Pořadatelé festivalu si uvědomují nebezpečí, které umělcům na volné noze hrozí, a proto podporují sbírku organizovanou Radkem Baborákem, Horn Festem Praha a akademií MenART. „Hudba je součástí tradic, je to něco, co lidi spojuje, ukazuje jim směr v dobách temných a baví je v dobách slávy a rozkvětu. Hudba tvoří národní kulturu. A ta se dědí z generace na generaci. Že nejste milovníky vážné hudby? Ale co třeba takový film, seriál, reklamní znělka, rozhlas, počítačová hra? Bez hudebního doprovodu by byl zážitek poloviční,“ stojí v prohlášení organizátorů sbírky. Smetanova Litomyšl se zavázala, že pokud držitelé vstupenek za případné zrušené festivalové pořady 62. ročníku nebudou požadovat náhradu, věnují část takto získaných prostředků nezávislým umělcům.

Region vydání: Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz