TISK, Datum: 03.03.2023, Zdroj: 5plus2, Strana: 2, Autor: (lat), Vytištěno: 469 454, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 03.03.2023 00:29, Čtenost: 697 724, Rubrika: Svitavsko a Orlickoústecko, AVE: 100 390,27 Kč, Země: Česko, GRP: 7,75
Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl
Tak trochu jiný festival letos čeká návštěvníky 65. Smetanovy Litomyšle. Kvůli opravám renesančního zámku přesune své hlavní pódium na zimní stadion.
Od středy mají nejen milovníci vážné hudby a oper možnost zakoupit si vstupenky na půlkulatý ročník mezinárodního hudebního festivalu, který od 15. června do 2. července přinese 35 pořadů hlavního programu o dvou set osmdesáti účinkujících. Jako téma si dramaturgie zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století.
Hlavní změnou oproti minulým rokům bude dějiště hlavních pořadů. Z důvodu generální opravy litomyšlského zámku se festival bude muset obejít bez zámeckého nádvoří. Jako náhradní prostor pořadatelé zvolili multifunkční halu. „Litomyšl se naštěstí pyšní nejen krásnými památkami, ale také skvělou současnou architekturou. Hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky patří k těm nejzdařilejším realizacím a technicky vyhovuje pro přenesení prakticky kompletní sestavy jeviště a hlediště z nádvoří,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Dodal, že za pomoci nejlepších scénografů a osvětlovačů se halu podaří proměnit v takřka dokonalou koncertní síň. „Využijeme i okolí haly včetně slavné prvorepublikové plovárny k tomu, abychom vytvořili pro návštěvníky jakýsi areál Světové výstavy a přiblížili tak i prostor ročníkovému tématu.“
Diváci, pro které zamířilo do prodeje 27 tisíc vstupenek, by tedy ani v netradičních prostorách neměli být ochuzeni o dokonalou atmosféru. Osmnáctimetrové jeviště v hale umožní odehrát kompletní program zamýšlený pro zámecké nádvoří. Zázemí pořadatelé jistě využijí třeba při provedení Schönbergových Písní z Gurre, kdy na jevišti stane na dvě stě osmdesát účinkujících ze sedmi zemí. Písně z Gurre navíc přímo inspirovaly téma 65. ročníku festivalu.
Havelka i Plachetka
„U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné z nejslavnějších kompozic této doby,“ odkazuje dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský na období přelomu 19. a 20. století, kdy se nebývalý pokrok vědy a techniky bohatě propsal i do umění.
Odkazy na tuto dobu se linou celou letošní dramaturgií. Brahmsův klavírní koncert B dur s Filharmonií Brno přednese jedna z největších klavíristek naší epochy Elisabeth Leonskaja, Čajkovského houslový koncert D dur zazní v provedení špičkového rakouského houslisty Fedora Rudina a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. „V operní programové řadě se blyští galakoncert italské sopranistky Marie Agresty a Pavla Černocha, mezi přesahovými koncerty Adam Plachetka s Ondřejem Havelkou či koncert filmové hudby Johna Williamse a Luboše Fišera. V přímém přenosu České televize 15. června festival zahájí Česká filharmonie s Tomášem Netopilem, ta se následující den společně s Pražským filharmonickým sborem zhostí Dvořákovy kantáty Stabat Mater. Velkým finále – Ciao, Italia! s atmosférou žhavého italského večera festival 2. července uzavře Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK,“ zve na tradiční událost ředitelka komunikace Eva Piknová.
Kromě hlavního programu se hlavně rodiny s dětmi mohou bavit během Festivalových zahrad. Z tamních lenošivých sedacích vaků bude možné poslouchat Malého prince v podání Jana Ciny a Venduly Příhodové, koncerty Igora Orozoviče nebo Anny J. Slováčkové, sledovat tanečně akrobatické vystoupení souboru Dekkadancers nebo orchestry většiny českých konzervatoří. Součástí festivalu je i cyklus výstav Smetanova výtvarná Litomyšl.