Smetanka začíná, nabízí 41 pořadů

14.6.2018   Svitavský deník   str. 1   Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ      

Národní festival Smetanova Litomyšl dnes zahájí jubilejní 60. ročník. Litomyšl – Česká filharmonie zahájí dnes večer na nádvoří zámku 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Festival potrvá do 7. července a nabídne rekordních 41 pořadů hlavního programu.

Ke 100. výročí založení republiky vznikla na objednávku festivalu kantáta Český poutník, která bude mít světovou premiéru 15. června v provedení České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem, barytonistou Adamem Plachetkou, recitátorem Janem Šťastným, Pražským filharmonickým sborem a Královéhradeckým dětským sborem Jitro. Český poutník se rodil několik let a důležitou úlohu v projektu sehrál i zesnulý dirigent Jiří Bělohlávek.

„Společně jsme vybírali autory, kteří by se zhostili úkolu zhudebnění libreta,“ uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Velkou premiéru budou mít na festivalu zpěváčci z nejlepších dětských sborů Pardubického kraje. Jedním ze sborů, který ukáže vyprodanému hledišti svůj um, bude dětský pěvecký sbor Lilium ze Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Litomyšli s 45 litomyšlskými dětmi.

Klášterní zahrady 14. června od 16.30 hodin

16.30 Z Galerie talentů: Kateřina Potocká & Trio Dorothea – koncert oceňované studentky kroměřížské konzervatoře 18.00 Francisextet Koncert mladého hudebního tělesa, v jeho čele stojí klavírista, který se až nápadně podobá Bedřichu Smetanovi.

19.00 Debata na pytli „Otevírací“ debata 60. ročníku Smetanovy Litomyšle 19.20 Francisextet druhá část koncertu 20.00 Projekce na LEDce: Velké finále 2017

15. června

17.00 Vydej se za svým snem – vzdělávací program České spořitelny zaměřený na finanční gramotnost 17.00 Mladá scéna: Flauti Vivace – koncert čtyřicetičlenného flétnového souboru ZŠ Kladno 19.00 Projekce na LEDce: Lotrando a Zubejda Rodinná pohádka plná srdečného humoru a melodií, které všichni známe.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz