Smetanova Čertova stěna: opera plná fantazie

Search
Close this search box.

9.6.2014    Moravskoslezský deník    str. 7   Kultura regionu BŘETISLAV UHLÁŘ   

Jiří Nekvasil režíruje v Ostravě dílo, do něhož skladatel vložil autobiografické prvky

Ostrava – Když hudební skladatel Bedřich Smetana(1824až 1884) komponoval operu Čertova stěna, bylo to v době, kdy chtěl nalézt novou chuť do života. Sužovala ho už totiž hluchota a s ní spojené chmurné nálady. Ve výsledném tvaru však vytvořil komickoromantické dílo plné fantazie. A právě Čertova stěna je poslední premiérou této sezony v Národním divadle moravskoslezském (NDM) v Ostravě. Uskuteční se 12. června v Divadle Antonína Dvořáka v režii Jiřího Nekvasila, současného ředitele NDM.

Svébytný hudební jazyk

„Skladatel se v tomto díle nechal inspirovat tvorbou Richarda Wagnera, ale nakonec si vytvořil svébytný hudební jazyk, například ve třetím jednání můžeme vysledovat doslova originální harmonické postupy. V Čertově stěně se prolínají tři hudebnětematické roviny: český folklor, ďábelskost a niterné vyjádření hloubky milostného citu,“ říká Robert Jindra, hudební ředitel opery NDM a zároveň dirigent inscenace.

Libreto od Krásnohorské

Nedlouho po premiéře opery Tajemství v roce 1878 požádal Bedřich Smetana spisovatelku Elišku Krásnohorskou o nové libreto pro komickou operu. Po dlouhé tvůrčí rozvaze vytvořila libreto k Čertově stěně volně inspirované životními osudy představitelů šlechtického rodu Rožmberků. V opeře zpracovala témata neúspěšných námluv Voka Vítkovice, Vokovy nakonec šťastné zásnuby s dcerou jeho někdejší lásky hraběnkou Hedvikou ze Šauenburka, a také několik pohádkových prvků z legend oblasti Povltaví. Čertova stěna se do Ostravy vrací pravidelně. „Naše inscenace je v pořadí osmým nastudováním tohoto díla na ostravském jevišti od roku 1923. Druhá premiéra 14. června bude věnována životnímu jubileu jedné z nejvýznamnějších ostravských operních sólistek a někdejší vynikající představitelce Hedviky paní Evě Gebauerové­Phillips,“ dodává dramaturg opery NDM Daniel Jäger.

            Obě premiéry připravené na 12. a 14. června od 18.30 hodin v ostravském Divadle Antonína Dvořáka jsou součástí programu Roku české hudby 2014. Ve dnech 20. a 21. června hostuje operní soubor NDM s inscenací Čertovy stěny na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2014.

 

***

 

Tvůrci inscenace

V hudebním nastudování Roberta Jindry, režii Jiřího Nekvasila, na scéně Davida Baziky a v kostýmech Marty Roszkopfové se v hlavních rolích představí Martin Bárta / Ivan Kusnjer (Vok Vítkovic), Kateřina Jalovcová / Michaela Kapustová (Záviš, jeho synovec), Aleš Briscein / Luciano Mastro (Jarek, rytíř), Dana Burešová / Eva Dřízgová­Jirušová (Hedvika), Václav Morys / Jan Vacík (Michálek, hradní na Rožmberce), Lucie Kašpárková / Petra Perla Nôtová / Marianna Pillárová (Katuška, jeho dcera), Martin Gurbal‘ / Zdeněk Plech (Beneš, poustevník) a Peter Mikuláš / Ulf Paulsen (Rarach).

Foto popis| ZE ZKOUŠKY opery Čertova stěna zleva Martin Gurbaľ (Beneš, poustevník), Martin Bárta (Vok Vítkovic), Jan Vacík (Michálek, hradní na Rožmberce), Dana Burešová (Hedvika, hraběnka ze Šauenburka).

Foto autor| Foto: Martin Popelář

Region| Severní Morava

Publikováno| Moravskoslezský deník; Kultura regionu; 07

Publikováno| Opavský a hlučínský deník; Kultura regionu; 07

Publikováno| Frýdecko-místecký a třinecký deník; Kultura regionu; 07

Publikováno| Havířovský deník; Kultura regionu; 07

Publikováno| Karvinský deník; Kultura regionu; 07

Publikováno| Novojičínský deník; Kultura regionu; 07

Publikováno| Bruntálský a krnovský deník; Kultura regionu; 07

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz