Smetanova Litomyšl a předání žezla předsednictví EU

Search
Close this search box.

29.6.2009 ČT 1 str. 15 18:00 Události v regionech – Praha

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Česká republika symbolicky předala štafetu českého předsednictví Evropské unii Švédsku. Stalo se tak v neděli na mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl. Zaplněné zámecké nádvoří vyslechlo slavnostní koncert, velkolepý projekt zaměřený na evropskou hudbu mohli v přímém přenosu sledovat i diváci České televize.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Europa musicialis, neboli dlouho očekávaný výběr ze švédské a české hudby byl ozdobou operního festivalu.

Jan PIKNA, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl
——————–
Tu českou hudbu samozřejmě prezentuje Bedřich Smetana a části z jeho Mé vlasti, švédská hudba bude reprezentovaná úplně soudobou skladbou Leifa Segerstama.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Jeden z nejuznávanějších dirigentů a hudební talent severských zemí přijel do Litomyšle osobně. Vystoupil spolu se symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK.

Leif SEGERSTAM, dirigent
——————–
Hudba je něco naprosto přirozeného, je to zároveň síla. Dokáže se měnit a balancovat mezi životem a smrtí, mezi láskou a nenávistí.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Koncertu předcházelo symbolické předání předsednictví Evropské unie Švédsku. České působení zhodnotil premiér Jan Fischer.

Jan FISCHER, premiér
——————–
Jsem velice rád, že jsme dokončili předsednictví se ctí, že předsednictví nebylo poznamenáno, byť se to sem tam i očekávalo, pádem předchozí vlády, že jsme vyvinuli veškeré úsilí, abychom to zacelili.

Radko MARTÍNEK, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
——————–
Bedřich Smetana se zde nedaleko narodil, přímo na tomhle zámku vlastně a ve Švédsku žil, takže spojení mezi těmihle národy je velmi důležité.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Jednapadesátý ročník mezinárodního operního festivalu se třemi desítkami hudebních pořadů je nejrozsáhlejší ve své historii. Skutečnou lahůdku si organizátoři připravili i na samotný závěr mezinárodního operního festivalu, který připadá na 6. Července. Do České republiky poprvé přijede anglická sopranistka Kate Royale. Michal Klokočník, Česká televize, Litomyšl.

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Zprávy z regionů jsou pro tuto chvíli u konce. Naši krajští zpravodajové jsou ale stále v terénu a nové informace dostanete opět v Událostech v 19 hodin. Hezký večer.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz