Smetanova Litomyšl ´09

Search
Close this search box.

16.7.2009 Haló noviny str. 8 Z kultury

Letošní program byl nejrozsáhlejší v dosavadní šedesátileté historii. Nezklamal ani svými uměleckými parametry. Na nesporném úspěchu letošního ročníku mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl měla velký podíl také podpora domácích sponzorů a Evropské unie. Jen díky tomu pořadatelé mohli celý program uskutečnit bez dodatečných redukcí.Projekt Šedesát let Mezinárodního operního festivalu – propagace Smetanovy Litomyšle byl podpořen dotací z Evropského fondu pro regionální rozvoj Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. »Z této dotace byla hrazena nejen velkoplošná reklama po celé republice, ale umožnila i vznik televizních dokumentů,« upřesňuje situaci ředitel festivalu Jan Pikna. »Bylo také vydáno DVD s propagačním filmem a reprezetativní publikace o festivalu pro prezentaci na veletrzích cestovního ruchu. Návštěvníkům Litomyšle bude celoročně sloužit sborník o Bedřichu Smetanovi a sada audioprůvodců s komentářem ve třech jazycích.«

Europa musicalis

Umělecká dráha Bedřicha Smetany vedla z rodné Litomyšle kromě Plzně, Prahy a dalších míst v naší zemi také do Švédska. Tam skladatel strávil důležitou etapu svého života. Protože Švédsko převzalo letos 1. července předsednictví Evropské unie, předání symbolické štafety se uskutečnilo v rámci litomyšlského festivalu za přítomnosti stávajícího českého premiéra Jana Fischera a švédských vládních představitelů. Koncertu se kromě významných osobností z obou zemí zúčastnili také velvyslanci evropských států. V přímém přenosu jej uvedly Česká televize a Český rozhlas.

Statistika a výhledy

Smetanova Litomyšl – druhý nejstarší festival klasické hudby na území České republiky – letos nabídla na tři desítky komorních, operních i koncertních pořadů. Z pětadvaceti tisíc vstupenek bylo prodáno hodně přes devadesát procent – finanční soběstačnost je přibližně čtvrtinová. Do celkového rozpočtu přispívá ministerstvo kultury, Pardubický kraj i samotné město. Velký podíl tvoří příspěvky sponzorů. Příští ročník by se měl festival uskutečnit od 11. června do 5. července. Během šestadvaceti dnů nabídne 25 programů. »Měl by zůstat letošní model s tím, že pořadů bude méně a uskuteční se především o víkendech. Všední dny se vyhradí pro zkoušky a menší komorní koncerty, « upřesnil ředitel přehlídky Jan Pikna. »Nyní stále vyjednáváme i se sponzory.« (the)

Foto popis| Během dětského programu zazněla díla Jiřího Temla a Václava Trojana
Foto popis| Z vystoupení v zámeckém barokním divadle
Foto autor| FOTO – Smetanova Litomyšl/ František RENZA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz