Smetanova Litomyšl byla první

Search
Close this search box.

7.6.2008 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický
GABRIELA GREGOROVÁ
Operou začala historie hudebních festivalů. Populární byl Slunovrat, dnes davy míří za taneční hudbou

Kromě většího tepla a delších dní přináší konec jara a léto nepřebernou nabídku hudebních festivalů nejrůznějšího zaměření. Vybere si každý, ať už jde o milovníka vážné hudby, pěveckých sborů, lidové muziky, nebo třeba folku, popu a rocku. V Pardubickém kraji se v různých amfiteátrech koná celá řada festivalů, z nichž mnohé fungují i několik desítek let.

Historie kraje

Když v roce 1948 skončilo v Jabkenicích operní představení Dvě vdovy, přišel tehdejší ministr školství, věd a umění Zdeněk Nejedlý s nápadem uspořádat u příležitosti 125. výročí narození Bedřicha Smetany tzv. "Smetanovu Litomyšl". Původní program předložený schůzi na ministerstvu obsahoval jen zmíněnou operu, ale nakonec ho realizační výbor festivalu ještě rozšířil.
Tento výbor nechal postavit v zámecké zahradě a na nádvoří zámku dvě dřevěná pódia. Program na nádvoří mohlo sledovat zhruba 2 300 diváků, do zámecké zahrady se vešlo dokonce o dva tisíce lidí více. Výkladní skříně zdobily portréty Bedřicha Smetany, partitury jeho oper, veškerá dosud vydaná literatura o skladatelovi a mezi čestnými hosty se kromě Nejedlého objevili i Smetanovi příbuzní.
První ročník festivalu byl zahájen 4. června 1949, slavnostní představení Smetanovy opery Dalibor v podání pražského Národního divadla skončilo až po půlnoci a bouřlivý aplaus nadšených diváků nechtěl dlouho pustit účinkující z jeviště.
Od dob svých začátků se festival značně rozrostl, kromě operních inscenací se v programu během tří víkendů objevují symfonické koncerty, balet, výstavy i divadelní představení. Největší přehlídku klasické hudby, která se koná pod širým nebem, každoročně navštíví více než 15 000 diváků. Zhruba za dva týdny proběhne její jubilejní padesátý ročník. Více než dvacet let převládala v Pardubicích vždy jeden červnový pátek zelená barva. Do města se z celé republiky sjížděli trampové a milovníci folkové a country hudby, aby nasedli do autobusu, který několikrát denně absolvoval trasu Pardubice – Svojšice a zpět.
V tamějším areálu se od roku 1980 konala jedna z největších přehlídek folkové a trampské muziky. U vzniku festivalu Slunovrat stála dnes již neexistují skupina Stopa z Pardubic. Nejprve do Svojšic jezdily hrát jen pardubické kapely, postupně se zde začaly objevovat i skupiny zvučných jmen – Brontosauři, Žalman a spol, Nezmaři, Spirituál Kvintet nebo Hop trop a Máci.
Po plzeňské Portě šlo o nejnavštěvovanější akci svého druhu. Tento festival měl ale zvláštní smůlu na počasí. Téměř pokaždé pršelo. "Z dosavadních třiadvaceti ročnícíků propršelo devatenáct," vzpomínal v roce 2004 pořadatel Slunovratu a šéf časopisu Folk a country Michal Jupp Konečný.
Rozmary počasí ale nikomu nevadily, ve svojšickém areálu se sešlo i 10 000 diváků. Ve Svojšicích se Slunovrat naposledy uskutečnil v roce 2000.
Festival se pod zkráceným názvem Slunovrat přesunul na pardubické koupaliště. "Přestože každé stěhování je spojeno se ztrátou návštěvníků, přijelo v roce 2001 do Pardubic kolem tří a půl tisíce věrných, které neodradila ani nebeská pohroma," poznamenal Konečný po prvním pardubickém ročníku. Divácký zájem ale postupně upadal a v roce 2005 se tak éra "slunovratů" definitivně uzavřela.
Dvacáté výročí svého vzniku slaví iMezinárodní festival akademických sborů, který jednou za dva roky vždy začátkem prázdnin ovládá Pardubice i okolí. Zakladatelem soutěžní přehlídky Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice. Festivalové koncerty a přehlídky se nyní konají v aule Univerzity Pardubice. Za dvacet let existence přehlídky přivítali pořadatelé pěvecké sbory z celého světa.
Další festival chlubící se několika tisícovou návštěvností je srpnový festival taneční hudby Summer of Love. Jeho první ročník inspirovaný britským festivalem Tribal Gathering 97 se uskutečnil v již zmíněném svojšickém areálu v roce 1997. Tehdy na něj přijelo zhruba 800 lidí a celý víkend propršel. Již o rok později přijelo asi 3 500 lidí a Summer of Love 98 získal v anketě časopisu Trip2House ocenění jako Festival roku 1998. Potom se akce přesunula na pláž Staré splavy u Máchova jezera, kde návštěvnost poprvé překročila 10 000. Rok 2001 znamenal změnu. Akce se přesunula na Dostihové závodiště Pardubice, kde už zůstala.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz