Smetanova Litomyšl byla zahájena

Search
Close this search box.

14.6.2010 Svitavský deník str. 8 Svitavsko – u nás doma IVETA NÁDVORNÍKOVÁ

Jan Pikna: Start maratónu se vydařil

Litomyšl žije od pátku mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl

Litomyšl – Festival Smetanova Litomyšl je v plném proudu. Ředitel Jan Pikna přiznává, že přípravy byly náročné, ale vše se podařilo.

* V pátek odstartoval festivalový maratón. Jaký byl start?

Náročný. Přípravy jsou složité a poslední dny se jede do noci. Člověk stále přemýšlí, co ještě chybí. První koncert je takový zkušební, kdy zjišťujeme, co všechno se nedotáhlo, co je potřeba dodělat. Zahajovací koncert je navíc velká společenská událost, přijedou velké návštěvy, média, takže je to i psychicky náročné.

* Podařilo se všechno včas připravit?

Musím říci, že jsme stihli všechno. Technických nedostatků jsem zaznamenal jen minimum. Vtom je ten letošní ročník, myslím, nejpřipravenější. Myjsme třeba vloni ještě v pět hodin před festivalem roznášeli reklamní cedule a stavěli nějaké věci. Tentokrát jsme už měli klid, dávali rozhovory a bylo hotovo.

* Vloni došlo ne festivalu k několika změnám. Čekají změny na návštěvníky i letos, co se programu týká?

Při zahajovacím koncertu byla jedna změna. Roman Janál na poslední chvíli onemocněl a zaskočil za něho Ivan Kusnjer. Změna bude v koncertu Vita Caroli, kde místo nemocného Bořivoje Navrátila vystoupí Vladimír Čech, známý jako milionář. Změna v programu, jaká byla vloni, ale nenastane.

* Jsou už všechny lístky vyprodané?

Ještě je možné koupit lístky na Kouzelnou flétnu, něco málo na Labutí jezero. Docela dost lístků zbývá na přidaný Koncert na přání. Jsou i vstupenky na závěr festivalu, na operu Prodaná nevěsta. Lidé ještě koupí také lístky na koncert O čem nám vypráví láska, ve kterém bude zpívat Dagmar Pecková.

* Letošní festival nabídne navíc lidem i zajímavou perličku. Ve spolupráci se zámkem jste připravili prohlídky zákulisí Smetanovy Litomyšle.

Chceme udělat pokus, aby lidé, kteří přijedou na zámek v době festivalu, zažili něco výjimečného. Využijeme tří dnů, kdy jsou zde divadla, která budou mít odehrané první představení. Než budou hrát druhé, ve všech šatnách visí kostýmy, maskérky mají rozdělané propriety a vlásenkáři své potřeby. Je to docela zajímavé. Právě v tuto dobu provedeme zákulisím festivalu malé skupinky návštěvníků. Ukážeme jim, jak vypadá festival zezadu. Tato šance nastane v pátek 18. června, 25. června a v sobotu 3. července.

* Na zahajovací koncert vyšlo počasí úplně skvěle, i když bylo možná horko až moc. Sledujete počasí, máte meteorology na telefonu?

Ano,mámea počasí sledujeme i na internetu na speciálním serveru, kde vidíme i blížící se bouřku. Prognózy meteorologů letos zněly tak, že celý červen bude chladný. Naštěstí to úplně nevyšlo. V pátek večer po představení to ale byla krásná procházka s panem prezidentem ze zámku do Smetanova domu. Nasvícené město, vlahý večer… Když jsme přicházeli ke Smetanovu domu, tak pan prezident zvolal: „Pane starosto, to jste mi neřekl, že máte takový krásný dům."

* Jste připraveni i na horší variantu počasí?

Naštěstí máme zastřešení nádvoří. Musím říci, že od roku 1998, od kdy ho stavíme, tak jsme vlastně nedokončili jen tři pořady, což ovšem naši předci nemohou říci. Dříve v každém ročníku neodehráli kvůli špatnému počasí několik představení. Bouře před dvěma lety pro nás byla jakýmsi poučením. Nacvičujeme situace s hlídkami hasičů, vždy jsme trénovali evakuaci nádvoří, ale tehdy bylo potřeba lidi rozptýlit do arkád a chodeb. To byla nová věc, proto vznikl signál „bouře". Je to něco jiného a diváky bychom při takovém rozmaru počasí rozpustili do arkád, pod střechu. Zastřešení nás chrání před deštěm, ale v červnu 2008 při bouři propadávaly tašky zastřešením a bylo to velmi nebezpečné.

Foto popis| JAN PIKNA se na festivalu setkal s prezidentem republiky Václavem Klausem už potřetí.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Region| Východní Čechy
Publikováno| Svitavský deník; Svitavsko – u nás doma; 08
Publikováno| Rychnovský deník; Rychnovsko – u nás doma; 08

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz